Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Herkes ekonomi paketini bekliyor

3.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizin sahip olduğu imkanlara baktığımızda, yabancı yatırımcılar için oldukça önemli bir cazibe merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Nüfusu büyüktür. Tüketim hacmi oldukça yüksektir. Kamunun alt yapı yatırımları hız kesmeden devam etmektedir. Bölgenin güçlü ülkesidir. Yatırım sonucu elde edilecek ürünlerin bölge ülkelerine ihracatı daha kolaydır. AB’nin iş hayatı ile ilgili kuralları ve diğer temel hukuk düzenlemeleri benzerlik göstermektedir.

Bir kaç yıl öncesine kadar da Türkiye bu imkanlardan oldukça çok yararlanmış ve doğrudan yabancı yatırım girişleri 20-25 milyar dolara kadar yükselmiştir.  Ancak son yıllarda girişler bu düzeyin neredeyse yarısına kadar düşmüştür.

Üstelik, yabancı sermaye ile ilgili olarak iki ana unsur daha devreye girmiştir. Bunlardan birincisi, gelen yabancı yatırımların neredeyse üçte biri kadar dış sermaye çıkışları yaşanmış olması ve diğeri de gelen yabancı sermayenin giderek daha fazla ölçüde, reel sektör yerine gayrimenkul alımlarına yönelmesidir.

Mayıs 2018 ayı itibariyle ülkemize gelen yabancı yatırım tutarı yaklaşık 9,5-10 milyar dolardır. Türkiye’den dışarıya giden yatırım tutarı ise, aynı dönem itibariyle 3 milyar dolar civarındadır. Bir başka ifade ile, dışarıya giden sermayenin gelen sermayeye oranı  % 31,3 tür.

Yurt dışına giden sermayenin artma eğilimine girmesinin eleştirilecek bir yanı yoktur. Her yatırımcı, yatırım kararı alırken, maliyetlere, satış imkanlarına, ülkedeki hukuk düzenine, yabancı sermayeye verilen teşviklere, vergi düzeylerine ve benzer koşullara bakacaktır. Bu şartların hepsi, ülkemize gelecek doğrudan yabancı yatırımcılar için de geçerlidir. Güven, istikrar ve karlılık aranan ana unsurlardır. Dışarıya giden yatırımların ülke içinde tutulmasının yolu, dışarıdaki şartların yurt içinde benzer düzeye getirilebilmesidir.

Belirttiğimiz gibi ülkemize gelen yabancı sermayenin önemli bir bölümü de gayrimenkul alımlarına gitmektedir. Nitekim 2017 yılının ilk yarısında 9.500 konut satın alan yabancıların bu yılın ilk altı ayındaki alımları % 18,8 ‘lik bir artışla 11.800 konuta çıkmıştır. Bu tür alımların artmasının da eleştirilecek yanı yoktur. Beklentimiz, girişlerin daha çok reel sektöre yönelmesidir.

Türkiye’nin önümüzdeki dönemde daha çok yabancı sermayeye ihtiyacı olacaktır. Ekonomi sonuçta bir tercihler rejimidir. Yeni ekonomi yönetiminin cari açıkları aşağıya çekmek için daha makul bir büyüme hızı yerine, yüksek oranlı bir büyüme hızını tercih edeceği anlaşılmaktadır. Bu da daha yüksek bir döviz açığı demektir. Çünkü ister tüketim ve isterse reel sektör odaklı olsun hızlı büyüme daha fazla ithalat demektir. Bu açığın finansmanında turizm gelirlerinin ve ihracatın önemi büyüktür. İzleyebildiğimiz kadarıyla bu yıl turizm iyi bir dönem geçirmektedir. Bu alanda önemli olan net turizm gelirleridir. Yani turizm net gelirlerinin dış açığın finansmanına ne ölçüde katkıda bulunacağıdır.

İhracatın da, geçen yıllara nazaran bir gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak ihracatın yapısı bellidir. Katma değeri yüksek, teknoloji içeren ihraç ürünlerinin sayısı azdır. Türkiye ucuz mal üretmektedir. Birim ihraç değerimiz 1,37 dolar/kg dır.

Zamanımızda dış ekonomik ilişkilerle dış politika ilişkileri, hiç olmadığı kadar birlikte hareket etmektedir. Dış algı çok önemlidir ve maalesef son yıllarda ülkemizin dış algısı iyi değildir. Bu durum özellikle AB ile olan ilişkilerimiz için doğrudur. İhracatımızın yarısı bu ülkelere yöneliktir. Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı menşeli şirketlerin yaklaşık üçte ikisi de Avrupalıdır.

OHAL’in kaldırılması yabancı yatırımcıların yatırım kararlarını olumlu yönde etkileyecektir. Ama bu yetmez. Yeni ekonomi yönetiminin açıkladığı gibi, kısa sürede enflasyonla mücadele, mali disiplinin sağlanması, sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyüme için kalıcı önlemler alınması gereklidir. Yabancı sermaye için de yıllardır konuşulan yapısal reformların vakit geçirilmeksizin uygulamaya konulması şarttır. İç ve dış piyasalar, adı OVP veya başka bir isim olsun böyle bir paketin beklentisi içindedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test