Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Dünya modasına yön verme hedefini koydular

10.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ahmet Öksüz önderliğinde yola devam eden tekstil ihracatçılarının hedefleri heyecan verici bulunuyor...

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı seçilen İsmail Gülle’nin başkanlığını yaptığı İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) emin ellerde.

Yol arkadaşı Ahmet Öksüz’e başkanlığı devreden Gülle İTHİB’te çok güçlü bir yönetim yapısı oluşturdu.

Bayrağı devrettiği Ahmet Öksüz’ün etrafından Ahmet Şişman, Fatih Bilici, Şerafettin Demir, Necat Altın, Vehbi Canpolat, Mustafa Denizer, Sultan Tepe, Ali Sami Aydın ve Abdülkadir Toplu’dan oluşan çok iyi bir ekip bulunuyor.

Bu ekip 12 aylık dönemde 200’den fazla ülkeye 10.6 milyar dolarlık ihracat yapan sektörü atağa geçirmeye hazırlanıyor.

 

Peki bunu nasıl yapacak?

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz şu sözlerle anlatıyor yeni atağı:

. Bu sene bütün alt sektörlerimizde rekorlar kıracağımız bir yıl olacak. Sektörümüzün kapasite kullanım oranlarında, ihracatımızın kilogram başı değerine kadar her anlamda ciddi artışlar yakaladığımız bir sene oluyor.

. Gerçekleştirmiş olduğumuz son 12 aylık ihracatın birim fiyatı 4.7 Dolar. Bu da ülkemiz ihracat birim fiyatının üç katından fazla.  Ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren 6’ncı sektörüyüz ve ülkemizin genel ihracatından aldığımız pay da yüzde 7’lere yaklaştı.

. Her iki alanda da bu payı artırabilmek için katma değeri yüksek ürün ihraç etmemiz, yeni açıldığımız pazarlarda da payımızı artırmamız gerekiyor. Türk tekstil sektörü olarak dünya modasına yön verebilecek güce ve katma değere sahibiz.

. 2018 yılı içerisinde ve 2019 yılında Ticaret Heyeti Organizasyonlarımıza yeni bir boyut kazandırarak küresel markalar özelinde doğrudan belirli müşterilere odaklı yeni nesil ticaret heyetleri planlıyoruz.

. Ticaret Bakanlığımızın destekleri ile Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliği ile Ev Tekstili Ur-Ge projesi yürütüyoruz.

. Çok yakın bir zamanda teknik tekstil, iplik, örme kumaş ve dokuma kumaş ile ilgili de Ur-Ge projelerimizi hayata geçireceğiz.

. Üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümlerinin eğitim kalitesinin yükseltilerek algısının geliştirilmesi amacı ile çalıştaylar gerçekleştiriyoruz.

. Çalıştaylarımızın üçüncüsünü Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığında tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin sektör temsilcileri ve Türkiye’de bulunan tekstil mühendisliği fakültelerinin bölüm başkanlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.

. Üniversite ve sanayi işbirliğinin derinleştirildiği çalıştayda tekstil mühendisliğinin algısının geliştirilmesi amacı ile ana gündem maddelerini belirleyerek çözüm önerilerimizi sunduk.

 

 

Tersine Göç Projesi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sosyal istikrarın güçlendirilmesi amacı ile devlet tarafından bölge halkına verilen işsizlik yardımlarını üretime ve istihdama kazandırabilmek adına “Tersine Göç” projesini önerdiklerini belirten Öksüz, şöyle konuştu; “Sektör olarak hem işsizliğin önüne geçecek hem de tersine göç hareketinin başlayabileceğini öngördüğümüz bir çözüm önerimiz bulunuyor. Tekstil ve hazır giyim sektörlerimiz yoğun emek gerektiren sektörler. Devletimizin diğer bölgesel teşviklerden ayrı olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde verdiği işsizlik maaşlarının üretime kazandırılmasını ön görüyoruz. Projemizde işverenler, işsizlik maaşı ve vergi muafiyetleri haricindeki maliyetleri üstlenecek. İşsizlik maaşı, yeni kurulacak işletmelerde istihdam yaratılacak personele kullanacak ve bu bütçe üretime ve istihdama kazandırılacak. Böylelikle hem devletimiz hem işverenler hem de işsizlik maaşı alan vatandaşlarımız çalışarak daha fazla kazanacaklar. Memleketimizin hangi ilçesinde güvenlik ve işsizlik sorunu varsa biz tekstil sektörü olarak o ilçemize fabrika açmaya ve vatandaşlarımızı işsizlikten kurtarmaya hazırız. ‘Tersine Göç’ projemiz ile işsizlikten dolayı yardım alan vatandaşımız da çalışarak daha fazla kazanacak.”

 

 

Başkan Sinan Öncel BLD için yeni bir yol haritası çizdi

 

BMD baltalarını çıkardı şimdi AVM’ler düşünsün

 

Türkiye’nin önde gelen markaları biraraya geldi ve yapılamaz denileni gerçekleştirdi. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Eylül 2001'de işte böyle kuruldu.

Önce hazır giyimin önde gelen firmaları vardı. Sonra optik, mobilya, ayakkabı, küçük mutfak ürünleri, kozmetik, aksesuar, ev tekstili gibi alanlarda marka olmuş kuruluşlar bu birlikteliğin içinde yer aldı.

Amaç markaların hırpalanmasını önlemekti. Türkiye’nin markalaşmasının önündeki engelleri kaldırmaktı.

Çok başarılı oldular ve olmaya devam ediyorlar.                      

Zar zor oluşan markaları ezdirmemek, boğdurmamak için birlikten güç alıyorlar. Son dönemde BMD’nin başkanlığını Sinan Öncel yapıyor.

Yönetimde İsmail Kutlu, Suzan Toplusoy, Burak Çelet, Hilal Suardem, Murat Zaim, Osman Arar, Ela Kızıltaş, Emre Akyiğit, Zeynep Doğan gibi genç ve dinamik isimler yer alıyor. Bu ekip KDV için mücadele etti. Şimdi de AVM’lerin haksızlıklarına karşı bayrak açacak gibi görünüyor.

Özellikle bazı AVM yönetimlerinin “hepimiz aynı gemideyiz” anlayışı ile hareket etmemesi BMD’yi harekete geçirdi.

Ve organize perakende sektörünün çatı örgütü olan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) ile yollarını ayırdı. Bundan sonra bu iki örgüt yan yana değil karşı karşıya olacak.

BMD olağanüstü toplantı yaptı ve karar oybirliği ile alındı.

Başkan Sinan Öncel ayrılma kararını şu sözlerle açıkladı:

. TAMPF’ın perakende sektöründe güç birliği ve sinerji yaratmak üzere 5 yıl önce kuruldu.

. Ama bu olmadı. Şimdi federasyonun çatısı altında olmadan karar alma süreçlerinde daha dinamik olacağız.

. Bugün yurt içi ve dışında hazır giyim ile perakende sektörünün önünde çok önemli fırsatlar, bir o kadar da hızla çözülmesi gereken olumsuzluklar var.

. Mevcut sorunlarımızın çözüm süreçlerinde hızlı hareket edebilmek, üyelerimizin haklarını daha etkin olarak koruyabilmek için ayrılma kararının uygun olacağını düşündük.

Bu kibar açıklamanın ötesini aktaralım… Bundan sonra BMD üyeleri sayesinde ayakta duran ama bunun farkında olmayan alışveriş merkezleri yandı. BMD bu anlayışla yönetilen TVM’lere karşı baltalarını çıkardı. Ve hep birlikte hareket edecek, direnecek. Gerisini alışveriş merkezleri düşünsün.

 

 

 

 

Muğla korunan koyları ile turizmde yeni bir model olmaya aday

 

Turizmin başkenti Muğla'da değişik nedenlerden yarım kalmış hayalet tesisler kötü bir görüntü veriyor

 

Turizmde Muğla modelini desteklenmeli

Türkiye’nin açığını kapatacak hatta artıya dönüştürecek tek sektör turizm… Sektörden gelen haberler umudumuzu artırıyor. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığına sektörün içinden Mehmet Nuri Ersoy'un getirilmesi bu umudu daha da artırıyor.

Turizmde Antalya başı çekiyor. Ancak orada her şey dahil sistemi belimizi büküyor. Ama sayısalda bazda rekor üstünü rekor kırılıyor.

İstanbul son dönemde müthiş bir hamle yaptı. Arap turist ağırlığı giderek azalıyor. İstanbul hak ettiği gibi bir dünya kenti özelliğe geri dönüyor.

Ama en önemli atak Muğla’dan geldi ve gelmeye devam ediyor. Doğuştan Muğlalı bir belediye başkanı kente büyük bir ivme kazandırdı. Dünyanın turizm başkentlerinde ne varsa Muğla’da o var.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla’da sağlıklı bir turizm atağı yapmış. Büyükşehir yasası da Muğla’ya iyi gelmiş. Artık köylerinden, koylarına Muğla’da turizm Büyükşehir’e emanet edilmiş. Köylerine kadar toplu ulaşım sağlanmış. Bütün koyların korunması için adımlar atılmış. Ve kendiliğinden turizm yerine kaliteli turizme geçiş için çalışmalar başlatılmış.

Marmaris’ten Milas’a, Köyceğiz’den Bodrum’a bütün ilçe belediyeleri de aynı adımları atmış.

Mesela Marmaris tam bir dünya kenti. Bisiklet yolları, düzgün mekanları ve korunan sahilleri ile tam bir turizm kenti haline getirilmiş.

Çok uzun süredir Türk turizminin gözbebeği olan Marmaris artık yeni bir atak yapmalı diyenlerin sayısı az değil. Çünkü altyapı tamam şimdi daha kalite etkinliklerle farklı bir turist profili için yola çıkmalı Marmaris.

Yine aynı şekilde Milas yeni atılımlar yapmalı. Ören gibi farklı bir turist profiline hitap eden beldelerini korumalı ve mevcut duruma uygun şekilde yapılandırmalı.

Muğla’da çok sayıda hayalet oteller bulunuyor. Yıllar önce başlanmış ama bir türlü bitirilememiş. Bu soruna da artık bir çözüm bulunması bekleniyor. Çünkü bu görüntüler Muğla’nın mevcut yapısına yakışmıyor.

Turizmde Muğla modeline destek verilmeli. Turizm bu destekten çok şey kazanacak.

 

Ali Ağaoğlu Muğla'daki değişimi fark ederek Bodrum'da çok önemli bir yatırım için start verdi.

 

İlk Ağaoğlu fark etti

Turizmde Muğla modelinin başarısını en iyi fark edenlerden biri işadamı Ali Ağaoğlu oldu. Yıllardır üzerinde çalıştığı Bodrum projesini tam da Muğla’nın öne çıktığı bir dönemde hayata geçirme kararını açıkladı.

Ağaoğlu Muğla’nın Bodrum ilçesinde Avrupa’nın en büyük yaşam projesini hayata geçirmek için düğmeye bastı.

Bodrum'da 12 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilecek olan Bodrum projesine ilişkin şu bilgilerin verdi:

. Bodrum’da Türkiye'nin parlayan yıldızlarından biri olmaya aday bir projeyi hayata geçireceğiz.

. Bodrum yazlık yaşam alanı olarak lanse ediliyor. Ancak artık bu proje ile Bodrum'un kaderi değişecek.

. Proje 12 ay yaşamın canlılığı üzerine tasarlandı. Bodrum denilince akla milyon dolarlar geliyor. Bodrum sadece A+ gelir grubuna sahip olanların yaşayacağı bir yer gibi lanse ediliyor.

. Ancak bizim projemiz herkesin ev alabileceği bir proje olacak. Bu projede her kesime hitap edeceğiz.

. Bodrum biraz küçük İstanbul gibi olmaya başlamıştı. Biz Bodrum'un tekrar o nostaljik yaşamını hayata geçiriyoruz.

. Eski Bodrum'u özleyenler, Bodrum'un özünü yaşamak isteyenler için bir yaşam alanı hayata geçiriyoruz.

. İçinde kreşinden lisesine kadar eğitim kurumları olan, artık Bodrum'da 12 ay hem yaşayacak hem çalışacak, içinde golf sahaları ofisleri bulunan, bir proje haline getiriyoruz.

. Botanik bahçeleri bulunacak. Bodrum'un klasik doğasını ve yeşilini yaşatacak bir proje hayata geçiriyoruz.

. Herkes Bodrum'dan ev sahibi olacak ve erişilebilir olacak. Burada birinci amacımız herkesin rahatlıkla erişebileceği bir proje yapmak ve bunu yapıyoruz.

. Projenin kapasitesinin 30 bin kişi olacak. Proje ile Bodrum'un nüfusu yüzde 10 artacak,

. Projenin 5 milyon metrekarelik ilk etabı için 3-4 milyar liralık yatırım yapılacak. 10-12 milyar liralık hasılat bekliyoruz.

. Projenin tamamında ise 7-8 milyar liralık yatırım, 20 milyar liralık hasılat elde etmeyi umuyoruz.

.  Projenin tamamı 6 yılda hayata geçecek. İlk etab ise 3 yıl içerisinde teslim edilecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test