Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Ekonomik gelişmelerin turizme etkileri…

10.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya bir hal oldu gibi, Özellikle Amerikan seçimleri sonucunda Trump’ın Başkan seçilmesinin bunda büyük etkisi olduğu söylenebilir.

Bu güne kadar ki icraatında nedense yaklaşan Amerikan iç seçimlerinin de etkisi ile, kendisinin, başta biraz zedelenen prestij ve soru işaretlerini kaldırmak için. Dünyanın çeşitli ülkelerine ambargodan tutun ekonomik yaptırımlara kadar birden politikalar üretmesi işin tadını kaçırdı,

Hareketlenmeler başladı. Bu arada ilk başlarda yakınlaşma gösteren Türk - Amerikan ilişkileri birden bire sertleşmeye başladı. Papaz Andrew Brunson olayı ise, biraz da bizim takdim hatamız nedeni ile nerede ise kopma noktasına işi getirdi,

Hâlbuki iş daha az patırtı ile sahnelenebilirdi. Bu arada Pensilvanya’daki bizim yerli papazın iadesi de tekrarlanıp, Al papazı, ver papazı işine dönünce karşılıklı beyanlar maalesef istenmeyen noktaya işi getirdi.

Bu arada Amerika biraz da prestij meselesi yaparak “din” etkisini seçimlerde kullanmak için. İşi iyice abartmayı istedi,

Peki, bu iş nereye gidiyor derseniz. Ekonomik şartların ve doların yükselmesine bir nevi ekonomik baskılar ile işi çözme hevesini Trump ‘da yaratmaya kadar dayandı gibi.

Peki, ne olacak. Amerika ile ‘Hayali” stratejik ortaklık lafı ise maalesef işin süsü oldu gibi.

Türkiye’nin artık bir gerçeği kabul etmesi lazım. Amerika hiçbir zaman Ülkemizin “Stratejik” ortağı olmadı. Olamaz da.

Amerika’nın dünyada iki tane ortağının “Stratejik” kapsamı vardır. İsrail bir numarada ve İngiltere 2 numara. İki numara ile bile zaman zaman ince ayarlar gerekmektedir.

Ama değişmez olan “İsrail’in” ortaklığıdır. Türkiye ise ne yazık ki “Ekonomik ve Siyasi “ sıkıntıya sokulmuştur.

Bu durumda Türkiye’nin üretimi azalmış, ithalatı çoğalmış, aradaki fark ise aleyhte açılmış bir ülke olarak ortaya çıkmıştır.

Peki, kabaca bunun etkisi nedir? Maliyetlerin artmasıdır. Kazancın azalmasıdır. Döviz gelirlerinde azalarak negatif etkisinin çoğalmasıdır.

Ben ekonomist değilim gerçekçi ve piyasayı takip eden bir kimseyim,

Türkiye’nin hızla ithal ikamesinin şartlarını yaratması gereğine inanmaktayım..

 

Turizme etkisi

Türkiye bu sene geçen üç seneye nazaran turist gelişinde artışların yaşandığı bir sezon yaşmaktadır. Ancak Ülkemize asıl gelir destinasyonları olan, AB birliği ülkelerden gelişler azalmıştır. Genel olarak Rusya, Almanya, İran vs ülkelerden gelenlerin ise harcama kalemlerindeki rakamlar pek parlak değildir.

İşin bir başka yönü ise Turizmde konaklama tesislerindeki Her şey dahil “Belası” fiyatların ise getirisi düşüktür.

Peki, ne olacak, bu durumda kalite/fiyat /servis dengesinde ise gerilemeler kaçınılmaz olmaktadır.

Bunun ise gelecek sezona menfi etkiler yaratmasından endişem büyüktür,.

Bu arada geçmiş yılların kötü sonuçları gereği, sektördeki kaliteli “Personel” sıkıntısı ise artmıştır. Bunun anlamı sıkıntının genişlemesi ve kalitenin düşmesidir.

Ayrıca Döviz gelirimiz olan Euro ve Doların fiyatının iç piyasada artması ise ülkemizi ucuzlatan bir etkisinin de olacağı ve talebi arttıracağı ortadadır, maliyetler ise yükselmektedir,

Ancak burada tesis sahiplerinin çok ince hesaplar yapması mümkün olduğu kadar sıkıntılara sebebiyet vermeden sezonu kapatmaları esastır. Aksi halde porsiyonlar azalır, ikram kalitesi düşer, buna da servis acemilikleri artarsa “Memnuniyetsizlikler” tavan yapar ki, bununda etkisi ileriki senedeki sezonda kendisini gösterir

Bizim dövize ve turizme ihtiyacımız çok ileri düzeydedir. Ayrıca geçmiş seneler Türkiye döviz gelirinin yüzde 28 kadar ki kısmını karşılarken, içindeki bulunduğumuz şartlardaki talep artışları olsa bile gelirin geliş rakamları ile artışı ayni değildir.

Bu sezonun ortasında sayılırız, ağustosa girdik, eylül sonunda talep azalacaktır.

Bizim tesis sahiplerinin, İşi mümkün olduğu kadar hatasız ve şikayetlere meydan vermeden sonlandırmamızın faydası büyüktür.

Sonuç; ne yazık ki ekonomik ve siyasi yaptırımlarla Türkiye adeta ambargoya tabi tutulmak istenmektedir. Buna layık değiliz.  En acı taraf ise, işin Amerika gibi Nato ortağı bir ülkeden büyük ölçüde gelmesi ise işin tadını kaçırmaktadır.

Telaşa lüzum yoktur, Amerika ne yapmak istiyor pek bilinmemektedir.

Ancak Türkiye’ye de muhtaçtır.

Orta doğunun anahtarı Türkiye’dir,

İki devin Rusya ve Amerika”nın hesapları ortadadır, her şeyin altında bu yatmaktadır.

Türkiye ise soğukkanlı ve dikkatli ve diplomasi ve hassasiyetle takip edeceği mutlaktır bu dönemi de atlatacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test