Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bisiklet ile sağlıklı ulaşım

10.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gülsim Dolgun – Levent Genç Çifti, Muzaffer Tunçağ ile birlikte vasıf çınar bulvarında evliliklerini kutluyor. Tarih: 20 Nisan 2006

 

5 Ağustos tarihli BİRGÜN gazetesindeki “Şehiriçi kısa Mesafelerde Alternatif Ulaşım Mümkün” başlıklı haberde, ‘İzmir Perşembe Akşamı Bisikletçileri’nden bir grubun Mustafa Kemal sahil bulvarındaki Göztepe üstgeçidine“bisikletle olsan çoktan varmıştın” yazılı pankartı astığı duyuruluyordu.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da vatandaşların yüzde 40’a yakını bisiklet kullanmayı yeğliyor. Bisiklet tercihinin nedeni olarak, sağlık, karbon salımını azaltma, diğer gruplarla toplumsallaşma gibi olgulardan daha baskın “daha hızlı ulaşım” seçeneği öne çıkıyor.

Yine bugünlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Eurovelo Avrupa Bisiklet Rotası Ağı” konusunda bilgi veren panoları sahilde BİSİM kiralama noktalarına yerleştirdi. İzmir, Avrupa Bisiklet Rotası Eurovelo’ya Türkiye’den dahil olan tek kent. Nedir Eurovelo? Avrupa Bisikletliler Federasyonunun oluşturduğu bir güzergah. Yalnız Akdeniz’de yaklaşık 6 bin kilometrelik yolu kapsıyor. Bisikletli gezginler, Midilli ya da Sakız adalarından deniz yolu ile gelip Dikili-Selçuk arasındaki yaklaşık 500 kilometrelik bisiklet ağımıza katılabiliyor. Yalnızca bisiklet sporumuzun gelişmesi için değil, Türk turizmi için de önemli bir bağlantı bu rota.

 

Bisiklet Üstünde Nikâh

Bu haberler beni 20 Nisan 2006 gününe götürdü. O gün, bisiklet tutkunu Gülsim Dolgun-Levent Genç çiftinin nikâhını kıyıp, konukları ile birlikte Kordon’a kadar bisiklet üzerinde bu mutlu olayı kutlamıştık. Benzer kutlama bugün yapılsa Vasıf Çınar Bulvarına sığamazdık. Şimdi ikiz çocukları ile mutlu bir yaşam süren Gülsim ile Levent bisiklet kullanımının öncüleri idi İzmir’de. (Bu arada İzmir’in tarihi sokaklarında, Kemeraltında günde 40 km.’ye yakın yol kat eden değerli sanatçı ağabeyimiz Turgay Gönenç’i de unutmayalım)

 

Tehlike de Var

Fransız “France 2” kanalının 1990 yılından bu yana süren “Özel Muhabir” (“envoyéspecial”) programında “bisiklet kullanımındaki sorunlar” ile ilgili bir habere rastladım geçenlerde.

Sanırsınız ki bisiklet kullanımı Paris ve diğer Fransız şehirlerinde sorunsuz yürüyor.  Hiç de öyle değil. Parisli bisikletçiler, özel yollarına giren motosiklet gibi araçlardan müthiş rahatsız. Uyarmak için bisiklet yollarında toplu gösteri yapıyorlar.  Özellikle motosikletlilerle yumruklaşmaya kadar varan sorunlar çıkıyor. Şehir dışında ise, antrenman yapan profesyonel bisikletçiler büyük tehlikeler atlattıklarını söylüyorlar. Bizdeki magandaların kulaklarını çınlattım.

Fransa’daki ölümlü bisiklet kazalarına gelince; 2010’da 147 bisikletçi ölürken 2017’de bu sayı 172’ye çıkmış.Çarpıcı bir sayı. Bu kazaların yarısında bisikletçilerin hatalı olduğu belirtiliyor. Kırmızı ışıkta geçmek, kulaklık ile müzik dinlerken sürmek gibi hatalar yapılıyormuş. Zürih ve Strazburg gibi kentlerde bu tip hatalar konusunda bisikletçileri uyaran, gereğinde 135 Avro (800 tl’den fazla) ceza kesen özel trafik polisleri var.

Paris’te 700 km. bisiklet yolu var ama bunun ancak üçte biri özel olarak ayrılmış şerit. Bu bakımdan Strazburg şehri şampiyon; 280 bin kişilik orta büyüklükteki kentte 220 km. özel bisiklet şeridi (yolu) var.

 

Genç Cumhuriyet Konya’da Teşvik Etti

İzmir’de özel bisiklet yolları henüz bu mertebede değil. Narlıdere’den Sasalı’ya 50 km. civarında.  Bunda İzmir’in yalnızca sahilinin bisiklet sürüşüne uygun oluşunun da rolü var. Ama 2006 yılındaki nikâh örneğinde sözünü ettiğim gibi hızla gelişiyor. Çünkü “Perşembe akşamı” gibi bisiklet grupları büyüyor, etkisini artırıyor. Türkiye’nin şampiyonu ise Konya ilimiz. Cumhuriyetin kurulması ile bu ilimizde bisiklet kullanımı teşvik edilmiş; bu alışkanlık günümüzde de devam ediyor.

Şurası muhakkak ki, bisiklet hem insan sağlığına yararlı hem de sıkışık trafikte daha hızlı hareket olanağı veren bir ulaşım aracı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bisiklet kullanımını yaygınlaştırma hedefine ulaşmak için büyük çaba gösteriyor. BİSİM kiralayanların sayısı yılda 1.5 milyona ulaştı. İzmirli oto ve motosiklet sürücüleri de bisikletçileri rahatsız etmeyerek bu çabaya destek olursa, çok iyi olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test