Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İran'a yaptırım en çok Türkiye'yi etkileyecektir

10.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ile ABD arasında Rahip Brunson krizi ile tırmanan krize bir çözüm bulmak amacıyla Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetin Vaşington'da başlattığı görüşmeler ilgiyle izlenmektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı ilk açıklamada görüşmelerin devam ettiğini bildirmiştir. Heyetimiz ABD Hazine Bakanlığı ile de görüşmeler yapacaktır. Bu görüşmelerin sonuçları bir kaç gün içinde belli olacaktır. Ancak iki ülke heyetlerinin görüşmeleri başlatmasını olumlu bir gelişme olarak kabul etmek gerekir.

ABD'nin İran yaptırımlarını başlatma kararı, bölgede İran'dan sonra en çok Türkiye'yi etkileyebilecektir. Türkiye'nin İran ile ticaret hacmi 11 milyar doların üzerindedir ve bu ticaret içinde petrol önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bu yaptırımların nasıl uygulanacağı henüz belirsizdir.

ABD Ortadoğu'da başarı elde edemeyince öteden beri yeni hedefler ortaya çıkarmıştır. Bu kararsız ve değişken tutum bir yandan İsrail'in güvenliğini sağlama almak amacını taşırken, diğer yandan da bölgeye bir gözdağı vermek amacına yöneliktir. ABD Rusya'nın Suriye'deki ağırlığını azaltmak niyetindedir. Ne var ki zamanında yapılan hatalar bu sonucu getirmiştir ve ABD'nin bunu düzeltmesi kolay değildir. Rusya ve Çin yaptırım uygulamasına karşı çıkmışlardır. ABD'nin Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlar başarılı olamamıştır. Yaptırımlara rağmen Rusya Avrupa ve Çin’in enerji tedarikçisi olmuştur.  İran,  nükleer anlaşmadan ABD çekilince İran pazarını terk eden Batılı şirketlerin açığını Çinli şirketlerle kapatacağını açıklamıştır.

ABD'nin Avrupalı müttefikleri de kendi dertleriyle meşgul durumdadır, dolayısıyla yaptırımlara ne ölçüde destek vereceği belirsizdir. Ülkemiz bölgedeki ağırlığına ve önemine uygun ve seçenekli politikalar izlemeyi sürdürebildiği sürece ABD'ye karşı daha kararlı durabilecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test