Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Linç, özünde nefret kültürünün bir eylemidir

10.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

1780’li yıllarda Amerikan Bağımsızlık Savaşında, Albay Charles Lynch’in kurduğu yasadışı mahkemelerde verdiği cezalara atfen kullanılagelen Linçterimi,sübjektif algının şekillendirdiği suç algısına göre, karşısındaki kişinin hukuki yargı sürecini beklemeksizin doğrudan zarar verilmesini kapsamaktadır.

Malcolm X; “Eğer dikkat etmezseniz, mazlumlardan nefret etmeniz ve zalimleri sevmeniz aynı sebeple inşa edilir.’’sözüne atfen, kişinin özel çevresi, lokal erişim kaynakları, kitle iletişim araçları ile kişileri ve kitlelerin hedef alınması, itibarsızlaştırma, suçlama, yargısız infaz aşamaları linç terminolojisi içinde Yerini almaktadır.

Linç, özünde nefret kültürünün bir eylemidir. Nefret eşyaya, kişiye, herhangi bir şeye karşı duyulan yoğun olumsuz duyguyu içerir. Genellikle öfke ile nefret birbirine karıştırılır, öfke, nispeten anlaşılabilir, ani ya da akut oluşan, geçici, kontrol edilebilir ve normal yaşam içinde doğamız gereği meydana gelen kısa süreli duygu durum değişikliklerini tanımlamakla birlikte, nefrette kronik, katı, sosyopsikolojik kökenli bir patoloji vardır.

Linç, kutuplaşan toplumların bir dramıdır. Planlanır, örgüt oluşturulur, klasik ve sosyal medya ile kitleler manuple edilir, illegal bir atmosfer oluşturulur.

Çözüm ise kısa vadede evrensel hukuk kurullarının hiç tavizsiz uygulanması, orta ve uzun vadede ise kişilerin fikirlerini özgürce ifade ettiği, kendine güvenen, bilgili, sağlıklı yurttaşların yetiştirildiği eğitim sistemimin oluşturulmasından geçmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test