Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bu dünyadan bir John McCain geçti

7.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

John McCain ismi Türkiye için, Türkler için bir mana ifade etmeyebilir. Ama Amerika Birleşik Devletleri ve insanlık için önemli ve o nispette de kayda değer bir şahsiyettir.

McCain cumhuriyetçi bir senatördür. Sorumluluğunu müdrik bir yurtseverdir.

Ama her şeyden önce bir askerdir. Hem de kahraman bir askerdir. Vietnam Savaşı'nda uçağı düşürülen McCain, beş yıllık esaretten sonra Amerika'ya geri dönmüştür.

Vietnam Savaşı'nda esir düşen McCain, beş yıl sonra döndüğü ülkesinde cumhuriyetçilerin safında siyasete atılmış vefat edene kadar da Arizona Senatörü olarak siyasette yer almıştır.

General bir dedenin ve general bir babanın evladı olan McCain'nin askerlik ve siyaset hayatı emsalsiz barış ve diyalog örnekleriyle doludur. O, asker bir ailenin asker evladıdır. Şimdi küçük oğlu da ailenin dördüncü nesil asker evladıdır. Buna rağmen hayatı barışa hizmetle geçmiştir.

Beş yıl esir yattığı ve savaştığı Vietnam'dan döndükten sonra ülkesinin Vietnam ile barış masasına oturması için elinden geleni ortaya koymuş ve sonunda ABD-Vietnam uzlaşmasının gerçekleşmesinin mimarlarından olmuştur.

Sonraki yıllarda Sırbistan'ın ortaya koyduğu insanlık dışı olaylara çözüm bulmak için sarf ettiği çabaları evrensel barış adına örnek davranışlardır. Ukrayna ile Rusya arasında oluşan anlaşmazlığın masaya yatırılması ile ilgili çalışmaları da bilinmekte ve taraflarca takdire layık bulunmaktaydı.

Siyasi hayatında da prensipleriyle yaşayan McCain kendi partisinden olan Donald Trump'ın ortaya koyduğu politikalara, savunduğu fikirlere, yürüttüğü göçmen karşıtlığına karşı durmuş ve Senato'da yaptığı konuşmada: "Yaptıkların Amerikan değerlerine terstir. Yanlıştır" demiş ve eklemiştir: "Sana oy vermeyeceğim".

Vefatından önce içtenlikle ortaya koyduğu düşünceleriyle Donald Trump'ı Amerikan düşüncesine ve değerlerine ihanetle suçlayan McCain, cenazesine davet edilmemesi konusunda ölümünden önce ailesini ve çevresini de uyarmıştı.

Ne var ki Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump ile damadı Jared Kushner davetli olmamalarına rağmen Washington Milli Katedrali'nde yapılan merasime gelerek, bu büyük Amerikalıya karşı son görevlerini yerine getirdiler.

Gene Beyaz Saray'ı temsilen Genel Sekreter John Kelly ve  Savunma Bakanı Jim Mattis de törene katılanlar arasındaydı.

Muhteşem bir cenaze töreniyle halk, ordu, kilise ve devlet O'nu ebediyete yolcu etti.

Barack Obama, Bill Clinton, George W. Bush, Henry Kissinger, Madeleine Albright, John Kerry gibi ünlü devlet adamları, generalleriyle, askerleriyle Amerikan ordusu, halkı ve kilise erkanıyla topyekun Amerika Annapolis Deniz Akademisi'nin mezarlığında demokrasi savunucusu bu kahraman askeri toprağa koyarlarken kızının babasının tabutu başında söylediği sözler kulaklarda çınlıyordu: "O, Büyük Amerika'nın bir hizmetkarıydı."

Yazımı Demokrat Partili Eski Başkan Yardımcısı ve McCain'in uzun dönem arkadaşı ve de siyasi rakibi olan Joe Biden'ın sözleriyle bitirmek istiyorum. "McCain'in Amerika üzerindeki etkisi sona ermedi. John McCain'in hayatı, bazı doğruların zamansız olduğunun kanıtıdır. Karakter. Cesaret. Dürüstlük. Bu değerlerin vücut bulduğu bir yaşamın gölgesi de büyük olur."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test