Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Demokrasi bir yaşam biçimidir

21.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de henüz demokrasinin “yerleşik” kurumları yok. Yargı, tek adamın ortaya koymuş olduğu görüşe yani başkanlık sistemine göre düzenlendi. Parlamenter düzen reddedildi, kuvvetler ayrılığı şu anda yok. Bunların olmadığı yerde demokrasiden bahsetmeniz mümkün değil.  Demokrasinin olabilmesi için hukukun, ahlakın ve insan haklarının demokrasinin içeriği olması lazımdır. Demokrasi sayısal kavramdan ibaret değildir, parlamentodaki sağlanan çoğunluk değildir. Demokrasi bir yaşam biçimidir.

Başkanlık sistemi Türkiye’ye uygun bir sistem değildir. Belli bir sistemin içerisinde denetim yok ise, orada hukuk dışlanmış ise, sadece başkanın ağzından çıkan sözler kararname şeklinde kanun olarak kabul ediliyor ise burada demokrasiden bahsetmek mümkün değildir.  Demokrasi; hukuk, ahlak, insan sevgisi, hoşgörü ve sorumluluktan oluşur. Örnek almayı düşündüğümüz Avrupa bunlara sahip.

Muhalefet bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Muhalefet henüz iç kavgasını bitirmedi. Kendi kavgalarından dönüp sağa sola bakamıyorlar. Türkiye’de neler olduğunun farkında bile değiller. Türkiye’nin sorunu şu an için CHP’nin başında kimin olacağı değil, ülkede yaşananlardır. Muhalefet ülkede olanları gündem maddesi yapmalı bu kavgalara acilen son vermelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test