Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yılsonu rallisi

30.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalar, gereğinden uzun süren olumsuz havanın etkisinden çıkmak için fırsat kolluyor. Son dönemdeki iç ve dış gelişmeler bu fırsatı altın tepsi ile sunacak gibi.

En son FED başkanı Powell’ın açıklamaları ABD’nin faiz artırımları konusunda daha temkinli davranacağını bize gösterdi. Bu da doların 2019 yılı içerisinde daha mutedil bir seyir izleyeceğine işaret ediyor.

Daha önce de yazdığımız gibi; Dolar yatırımcılarının bu konuyu dikkatle takip etmesi ve dolar yatırımı konusunda iki defa düşünmesi gerekir.

Açıklamanın hemen ardından ABD 10 yıllık tahvilleri hızla gerileyerek Eylül ayından bu yana en düşük seviyesine geldi.

Hisse senedi borsaları durumu gayet olumlu karşılayarak yüzde 2 ye varan oranlarda değer kazançları kaydettiler.

İç piyasalara baktığımızda Ekim ve kasım aylarının nispeten olumlu seyir izlediğini görüyoruz. Yüksek faizin ve yüksek kurun tetiklediği yabancı talebi sürerken, Hisse senedi piyasalarında yabancı takası Hazirandan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Dolar para girişinden olumlu etkilenirken, tahvil tarafında oluşan talep, faiz oranlarını; 10 yıllık bonoda 22,69 seviyesinden 16,61 seviyesine 2 yıllık aktif tahvilimizde ise 28,29 seviyesinden 20,26 seviyesine gerilemesine yol açtı.

Tüketici güven endeksi neredeyse yıl başından bu yana ilk defa %9,1  artarak  73,7 oldu. Bu henüz sokaktaki vatandaş için bir şey ifade etmiyor olabilir ancak hastanın iyileşme yoluna girdiğinin ve dış etkenlerin bu iyileşmeye destek olduğunun işaretleri alınmaktadır.

Petrol fiyatlarının düşmesi, küresel sıkılaşmada geri adım işaretleri, Çin ve ABD devlet başkanlarının görüşmeleri ve AB ile Türkiye arasındaki sürdürülen vize görüşmelerinin olumlu seyri iyiye gidişatın ön habercileridir.

Şimdi sırada Aralık ayı enflasyon rakamlarının pozitif etkisi  ve kalıcı ve istikrarlı hale gelmesi var .

TL’deki değer artışını, değer kaybı zamanındaki gibi abartmamak gerekir diye düşünüyorum bu dengelenme sürecini, yüksek faiz ve yüksek kur sayesinde zaman kazanmak için bir araç olarak kullanabilecekken sağlanan zamanda yeniden lüks tüketimin esiri olmamak gerekir.

Cep telefonlarına on iki taksit imkanı getirmenin ithalatı körüklemenin bir vasıtası olarak , kullandırmanın ne anlamı olduğunu çözebilmiş değilim .Bunun yerine gıda alışverişlerine  birkaç taksit yapma imkanı getirilmesi, hem insanların sıkışıklığı önlenebilir hem de gıda üreticisine destek olabilirdi .Ama sanırım  telefon lobisi daha güçlü ve daha etkili..

Tüm bu bilgiler ışığında Hisse senedi piyasalarının önümüzdeki günlerde daha pozitif ve seyir izleyebileceğini söylemek mümkün görünüyor. Özellikle  kur türbülansından olumsuz etkilenmemiş ve gelir kalemlerini döviz olarak sağlayanların daha şanslı olduğunu söylemek gerekir. Bu arada düşük fiyatlardan bir kısım hisselerde spekülatif ataklar oluşabileceğini ve bu maceracı işlemlerden uzak durulması gerektiğini hatırlatmakta yarar var.

Şimdilik döviz ve altın cephesinde kazanç fırsatından ziyade alım yerleri konusunda acele etmeden takipte kalmakta fayda var.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test