Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Ekonomik sorunlar hep aynı

28.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her yılsonunda ve yeni yılın başlangıcında çoğunlukla aynı yöntemler uygulanır. Yapılamayanlar sıralanır, neden yapılamadıkları anlatılır ve bir sonraki yıl için umutlu beklentilere yer verilir. Türkiye de ise durum biraz farklıdır. Yalnız yöntem değil, içerik de pek değişmez. Yıllardır aynı sorunlar tartışılır. Bu yıl da öyledir. Enflasyon, faiz hadleri, yüksek kurlar, işsizlik gibi sorunlar yine çözüm beklemektedir. İlginç olan bir başka husus, çözüm yolları üzerinde de genel bir mutabakatın varlığıdır. Biz yine de geleneğe uyalım ve temel sorunlara ve çözüm yollarına ait görüşleri özetleyelim.

 

İHRACAT

İhracatın, 2018 yılı içinde yukarı doğru bir hareket içinde olduğu doğrudur. Yılsonunda 165-170 milyar dolar aralığında gerçekleşmesi beklenmektedir. Ancak bu yapısıyla ihracatın cari açığa uzun vadede çözüm olması çok zordur. Toplam ihracat içinde ileri teknoloji içeren ürünler sadece % 3-4 civarındadır. Teknolojinin hızla ilerlediği bir dünyada geleneksel ürünlerle ihracat yapmak güçtür. Ülkemiz ucuz mal üretmektedir. Aynı döviz gelirini sağlamak için, daha büyük miktarda ürün sevk etmek gerekecektir. Teşvikler, orta ve uzun vadede dış talebi olan ve olacak ürünlere yönlendirilmelidir. Ar-Ge, İnnovasyon gibi yenilikler, toplantı gündemi olmaktan çok sahaya yansıtılmalıdır

 

ARA MALLARI ÜRETİMİ

Bu politika daha önce de ‘ithal ikamesi’ başlığı altında yıllarca uygulanmıştır. Temel amaç, ithal edilen malların, ülkemizde üretilebileceklerin ithal edilmemesi veya ithalatın kısıtlanmasıdır. Bunun için de çeşitli koruma önlemleri alınmıştır. Ancak maliyetler yükselmiş, rekabet gücü azalmış ve sonuç olumsuz olmuştur. Bu defa, yurt içinde üretilecek malların tespitinde arz istikrarı, fiyat ve kalite uygunluğu, rekabet gücü, dış talepteki değişiklikler dikkate alınmalıdır.

 

YERELYATIRIM VE ÜRETİM

Yatırım için sürdürülebilir bir ekonomik ve siyasal istikrar şarttır. Belirsizlik olmayacaktır. Piyasa şartları öngörülebilir olacaktır. Yatırımlar ihracata, teknolojik üretime dönük olacaktır. Mevcut ve alınacak dış kaynaklar öncelikle reel sektöre tahsis edilecektir. Kur oynaklığı makul düzeyde kalacaktır. Krediye erişilebilirlik sağlanacaktır. Ekonomik kurumlar bağımsız bir şekilde ve ekonominin gerektirdiği biçimde karar alacaktır.

 

DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLAR

Son derecede önemlidir. Ülkeye ek sermaye, teknoloji, geniş pazarlar ve istihdam yaratırlar. Bu tür yatırımlar için aradıkları unsurlar, güvenlik, karlılık ve istikrardır. İyi işleyen ve ortak değerlere dayalı bir hukuk düzeni olmazsa olmazlarıdır. Dış algı çok önemlidir. Türkiye 5 yıl kadar önce doğrudan yabancı yatırımlarda 20 milyar doları aşmıştır. Bugünlerde bu miktarın yarısı kadar bile yatırım çekilememektedir.

 

TURİZM

Ekonomik geleceğimize olumlu katkılarda bulunabilecek bir sektördür. Gerekli alt yapı vardır ve gereğinde arttırılabilecek bir kapasiteye sahiptir. Güvenlik, dış algı ve ağırlama kalitesi son derecede önemlidir. 2018 yılında bu alanda ciddi bir gelişme sağlanmıştır. Ancak toplam turizm gelirleri halen geçmiş yıllardaki düzeyinin altındadır. Bu alanda daha çok eğitim ve tanıtım gereklidir.

 

DIŞ EKONOMİK GELİŞMELERİN İZLENMESİ

Dış ekonomik gelişmelerin kontrol ve yönlendirilmesindeki rolümüz oldukça sınırlıdır. Bu durumda yapılacak şey gelişmeleri yakından izlemek ve gerekli önlemleri zamanında almaktır. Öyle görülüyor ki, önümüzdeki dönemde dış kaynak bulmak kolay olmayacaktır. Dünyada parasal genişleme son bulmaktadır. FED ve Avrupa Merkez Bankası bilanço küçültmeye devam etmektedir. ÇİN-ABD ticaret savaşlarının sonuçları ve özellikle gelişmekte olan ülkelere etkisi tahmin edilememektedir. Serbest ticaret mekanizması yerini yeniden korumacılığa bırakacak gibidir. Petrol fiyatları düşmeye devam etmekte ve enerji faturamızı azaltarak cari açığın finansmanını kolaylaştırmaktadır. Ancak bu durum ne kadar devam edebilir? Bilinmemektedir. Artık, dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan bir olay, bütün bölgeyi ve hatta küresel ekonomiyi yakından etkilemektedir.

Başlangıçta da söylediğimiz gibi biz her yılsonu benzer şeyler yazarız. Ümit edelim ki, gelecek yılsonu hep olumlu şeylerden söz ederiz.

Herkesin yeni yılını kutlar, esenlikler dilerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test