Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Demokrasi, huzur ve güven

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni yılın ilk günlerinde, girilen yılla ilgili değerlendirme yaparken, genellikle umutlu ve iyimser olmak temel bir yaklaşımdır. Bu durum biraz da insanın hayata olan bağlılığının, geleceğe yönelik umutlu bakışının doğal bir gereğidir.

‘2018’i uğurlarken’ başlıklı önceki yazımızda, geçtiğimiz yılın bir değerlendirmesini yapmaya çalışmıştık. Yeni yılın bu ilk yazısında da, 2019 yılı ile ilgili düşüncelerimizi ve öngörülerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

Yeni yıl, yeni umutlar

Aslında her yeni yıl, yeni umutları da beraberinde getirir. İnsanoğlu hayatın tüm zorluklarına, sıkıntılarına karşın umudunu korumak ister. Güçlükleri göğüslemenin, var olan sorunlara çözüm üretmenin, iyiye ve güzele ulaşmanın temel bir dinamiğidir umutlu olmak.

2019 yılına böylesi bir pencereden bakmak ve iyimserliği de elden bırakmamak istiyoruz. Bununla birlikte, yine de her şeye karşın gerçekçi olmak gerektiğini düşünüyoruz. Böyle olunca da, doğrusu dünyada ve ülkemizde bu yılın pek de kolay geçmeyeceğini öngörüyoruz.

Yeni yılla ilgili temel taleplerin ve dileklerin ise, herhalde, demokrasi, huzur ve güven ana başlıkları altında en özlü biçimde ifade edilebileceğini düşünüyoruz. Bakalım yeni yıl bu beklentilerimize ne ölçüde yanıt verebilecek?

 

Dünyada yeni arayışlar sürecek

Geride bıraktığımız 2018 yılı, başta işsizlik ve yoksulluk olmak üzere, birçok temel sorunu yeni yıla devretti. Gelir dağılımındaki adaletsizlikler son dönemde daha da arttı. Uluslararası platformda göç ve göçmen sorununun da tırmanmasıyla, insanlar artık daha çok bunalmaya başladılar. Bu durum yeni arayışları beraberinde getirdi.

2019 yılında bu arayışların daha da yükselerek devam edeceğini düşünüyoruz. Yeni düşünsel ve eylemsel birliktelikler, ortaklıklar gündeme gelecektir. ABD ile AB’nin bünyesinde var olan ve giderek daha da ağırlaşan ekonomik ve siyasal sorunlar, bu süreci daha da tetikleyecektir.

Önümüzdeki süreçte Suriye ve Ortadoğu meselesinin gündemdeki önemli yerini koruyacağını düşünüyoruz. Bu uluslararası konunun elbette iç politikada da yansımaları olacaktır.

 

Ekonomik gelişmeler 2019’a damga vuracak

Başta ekonomik sorunlar olmak üzere, ulusal ve uluslararası boyutta pek çok sorunun 2019 yılında ağırlığını koruyacağını öngörüyoruz. Bu bağlamda, ülkemizin ve halkımızın işi hiç de kolay olmayacaktır. 2019 yılı da, geçtiğimiz yıl gibi zor ve zorlu bir yıl olacaktır.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin, bu yılın iç siyasetteki en önemli gündem maddesi olacağını düşünüyoruz. Bu seçimin sonuçları, ülkemizde yeni siyasal gelişmelere neden olabilir. Ülke gündemini oldukça meşgul edecek bir başka önemli gündem maddesinin de elbette Suriye’de yaşanacak gelişmelerin iç siyasete yansımalarının olacağını öngörüyoruz.

2019 yılının bir önemli anlamı da, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak ulusal kurtuluş ateşini yaktığı 19 Mayıs 1019 tarihinin 100’üncü yıldönümünün kutlanacak oluşudur. Ulusal kurtuluş mücadelesinin 100’üncü yılının, çağdaş bir cumhuriyet ve demokrasinin yeniden yapılandırılması yolunda yeni adımlara vesile olmasını umuyor ve bekliyoruz.

 

Umudu korumak ve büyütmek

Biz, yakın ve uzak erimde önümüzde görünen bunca zorlu soruna karşın, yine de umudumuzu korumak istiyoruz. Korumanın da ötesinde umudumuzu büyütmenin gereğine yürekten inanıyoruz.

Umudu korumak, büyütmek ve körüklemek, önümüzdeki sorunları aşmanın da bir bakıma olmazsa olmazıdır. Sorunları çözecek, bizleri iyiye ve güzele ulaştıracak temel dinamiğin de bu yaklaşımın içinde var olduğunu düşünüyoruz.

Böylesi duygu ve düşüncelerle, bir kez daha yeni yılınızı en güzel dileklerimizle kutluyoruz. 2019’un ülkemize, halkımıza ve tüm insanlığa; demokrasi, huzur ve güven getirmesini yürekten diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test