Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Suriye’nin tutumu Türkiye’yi sıkıntıya sokabilir

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD’nin Suriye’den çekilmesi ve Türkiye’nin Münbiç ve Fırat’ın Doğusuna yapmayı planladığı askerî harekât uzun süre gündemimizde kalacak gibi görünmektedir. ABD, Başkan Trump’ın çekilme kararını açıklamasından sonra ciddi bir adım atmamıştır ve basından izlediğimiz kadarıyla; Başkan, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı arasında henüz bir uzlaşma sağlanmış görünmemektedir. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Başkan Trump’ın çekilme kararının terör örgütü DEAŞ’la mücadeleyi ve İsrail’in güvenliği konusundaki iş birliğini etkilemeyeceğini” söylemiştir. Oysa ABD’nin Suriye’den tamamen çekilmesi halinde DEAŞ’la mücadelesi yarım bırakılmış olacak, bölgedeki İran askeri varlığı da İsrail’in güvenliği için ciddi bir tehdit olmaya devam edecektir. Ayrıca DEAŞ’la mücadelesini bahane ederek silahlandırdığı PKK’nın uzantısı olan PYD/YPG, Suriye’nin şekillendirilmesinde ABD için halen önemli bir unsurdur. Bu nedenle PKK’nın uzantılarını bölgede Türkiye, ÖSO ve DEAŞ karşısında yalnız bırakması düşünülmemelidir. Aksine daha da güçlendirmesi ve meşruiyet kazandırmaya çalışması kuvvetle muhtemeldir.

Türkiye’nin Rusya ve İran’la yaptığı görüşmelerde, Münbiç’e ve Fırat’ın Doğusuna yapacağımız harekata ilişkin bir sonuç çıkmamıştır. Rusya’daki görüşmeler sonrasında yapılan açıklamalar; sadece “terör örgütleriyle mücadelede koordinasyon kararı” alındığı şeklindendir. İran Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ziyareti sonrasında konuya hiç değinilmemesi de dikkat çekicidir. Bu durumdan Rusya ve İran’ın Türkiye’nin harekâtına destek verdiği anlamı çıkarılması mümkün değildir. Suriye ordusunun Münbiç'e girerek bayrak çektiğini açıklaması da Suriye’nin bölgede Türkiye’yi istemediğinin çok açık deklaresidir. Suriye’nin bu beyanı doğru olmasa bile; Türkiye’nin buna rağmen bölgeye girmesi ve Suriye ordusuyla kazara da olsa temas kurması Türkiye’yi işgalci konumuna sokabilecek ciddi hukuki sorunlar doğurabilecektir. Bunların yanında Suriye’deki koalisyonda yer alan ülkelerden halen bir tepki alınmamıştır. Gelişen durumlara göre bu ülkelerin göstereceği olumsuz tepkiler de Türkiye’yi sıkıntıya sokabilecektir.

Mevsim itibariyle hava ve arazi koşulları geniş çaplı bir harekâtı zorlaştıracaktır ve Türkiye’de yerel seçimlere sadece üç ay kalmıştır. Kış koşullarında başlatılacak bir harekatta hem PKK hem de DEAŞ’la iki cephede çatışırken ciddi bir mukavemetle karşılaşılması ve bu nedenle hedefe ulaşmakta gecikme yaşanması, Suriye ordusuyla çatışma riski, uluslararası alanda tepkilerle karşılaşılması, ekonomik kaynakların harekata harcanması ve bunları izah etmekte zorlanılması seçmen üzerinde olumsuz etki yapacaktır. Böyle bir durumda en akla yatkın hareket tarzı; seçime kadar milli heyecanın canlı tutulması olacaktır.

Bu çerçeve içine ABD’nin Suriye’den tamamen çekilmesi, çekilse de fazla uzağa gitmesi beklenmemelidir. Türkiye’nin de Münbiç ve Fırat’ın Doğusuna kısa zamanda harekât icra etmesi ihtimali de zayıf görünmektedir. Suriye sınırına yaptığımız askeri yığınağın etkileri ise zamanla görülecektir. Bu aşamada belki Süleyman Şah Türbesi bir kez daha yer değiştirebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test