Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Piyasanın gücünü hafife almak

11.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Değerli bir üstadın piyasa tanımından yola çıkacak olursak; “Piyasa dediğimiz şey bir guruhtur”  çoklu parçadan oluşmuş, olaylara çoğu zaman bütünleşik bakan, mantığı az işleten, hissettiği, algıladığı gibi davranan bir “şey”.

Guruh tamamen ben merkezli ve çıkar odaklıdır, senin doğrun sebebiyle aldığın bir karar, sana fayda sağlayabilir, sence çok pozitif olabilir ancak bu, piyasa tarafından kendi bekasına bir tehdit gibi algılanabilir.

Piyasalara ihtiyacınız yoksa ‘’hadi başka kapıya der’’ işin içinden çıkarsınız. Piyasaları kuranlar kendilerine hizmet etmek üzere kurdukları için, zayıf olanları ezmek sömürmek için kurulmuş bu düzende; döviz ihtiyacı olanlar, dış finansmana ihtiyacı olanlar, ucuz kaynağa ulaşma ihtiyacı olanlar oyunu piyasanın kurallarına göre oynamak zorundadır.

Zorundadır diyorum ama zorunda değiller, piyasayı kafaya takmadan kendi doğrularınızı uygulamaya devam edebilirsiniz.

Ama bu şartlarda döviz kurlarında, faizde ve altında yüzde seksen ve yüzde yüzlere varan artışlara hazır olmalısınız, hisse senetlerinde sert ve keskin satışları da normal saymanız gerekecek.

Hadi diyelim piyasaları takmadınız, dolar 7,20 oldu tahvil faizleri yüzde 30’lara dayandı, borsalar yıkıldı da sonuç ne oldu?

Tüm bunları düzeltmek için fon yöneticileriyle toplantılar yapıldı, Yeni Ekonomi Programı ilan edildi. Piyasalarla aranın düzelmesi için ne lazımsa yapıldı da sonuç ne oldu?

-Kredi kartlarına batmış 2,5 milyon kişinin kredi kartı borcu için 1,1 ve 1,2 faiz oranlarında 2 ila 5 yıllık vadelerde kredi verilerek bataklarının kapatılması hedefleniyor.

-Çiftçi borçları yapılandırılması

-Kobi borçları yapılandırılması

-İşverene istihdam yükünün azaltılması

-Hatta sosyal yardım alan hanelerin 80 TL ye kadar olan elektrik faturalanın ödenmesi.

Daha neler, neler

Hazine nakit dengesi açığı 2018 yılında 70,4 milyar TL oldu. Kulağa nasıl geliyor? Bir yandan küpü dolduruyormuş gibi göstermeye çalışırken alttan açılan delikten daha fazlasının sızdırılması.

Piyasalarda sağlanmak istenen güven bu şartlarda sağlanamaz (Şayet güven sağlamak isteniyorsa) bu yapılanlar, liberal, rekabete dayalı pazar ekonomisi ilkelerine aykırıdır. Sürdürülebilir değildir

Şayet seçime yönelik bir operasyon ise fayda sağlanmaya çalışılan, kesimden daha çok zarar görenler olacaktır.

Yok, bizim konuya vakıf olmadığımız bir şey var ise, misal petrol bulundu ve bize açıklanmadı ise bir an önce açıklanmalıdır ki, bizde ülkemizin geleceği için endişelenmeden rahat rahat uyuyalım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test