Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Para girişi

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gelişmekte olan piyasalara para girişi artmaya başladı. Ne Trump’un twiti, ne sanayi üretim rakamları, ne de işsizlik. Hiçbir şey piyasaların umurunda değil. Şu aralar kendi gündemleri ile meşguller. Piyasalara para giriyor mu? Giriyor o zaman mesele yok.

Uzun zamandır düşmekten perişan olmuş piyasalara can suyu Fed Başkanı Powell’dan geldi. Biraz başkanında zorlamasıyla, dedi ki özetle ‘’faiz artırımı, işi bize fazla yaramadı, böyle giderse ticaret savaşları falan derken ekonomimiz zora girecek bu sebepten 2019 yılında bakacağız duruma ‘’ Böyle demedi diyen varsa bu onların sorunu, bende, piyasada böyle anladık.

Böyle anlaşıldı ki “emerging market” (gelişen piyasalar) endeksi ocak başından bu yana yükselmeye devam ediyor. Daha önce de yazmıştım Bizim borsa İstanbul 100 endeksimiz 121,531 zirvesini gördüğü tarihteki yabancı takas oranına ulaştı. Yabancının niteliği ile ilgili bazı tartışmalar olsa bile, Endeksin düzeyi de henüz 100,000’e ulaşmış değil.

Gelişmekte olan diye tabir edilen ülkelere baktığımda küçük nüanslarla da olsa genel para giriş ve çıkışlarından topluca etkilendiklerini görüyoruz. Özel durumu olan bir miktar ayrışma gösterse dahi daha sonra bunu telafi edecek hareketler piyasalarında oluşuyor.

Türkiye’de bundan çok farklı değil biz içerde bin türlü mesele tartışıyoruz fakat sonuçta paranın dediği oluyor. Yatırımcılara naçizane tavsiyem, her zaman dış para akımlarını takip edin yönünde olmuştur. Dış gelişmeleri takip edenler içerdeki boş tartışma labirentlerinde boğulmazlar. İçerdeki gelişmeler elbette piyasayı etkiler ancak ana belirleyici olamaz. Söylemeye çalıştığım budur.

2018 son çeyrek verileri gelmeye başladığında gördük ki bozulmanın boyutları ortaya çıkmaya başlamış. Bozulmanın en büyük noktaya ulaştığı durum aynı zamanda en kötü durumudur. Bu noktadan sonra daha bozulacak alan olmadığı düşüncesiyle başta hisse senedi piyasaları ve tahvil piyasaları olmak üzere Türk varlıkları talep görmeye başlayacaktır.

Bankalar bu süreçte en büyük darbeyi yiyecek kesim olarak düşünülmüştü. Batık krediler yapılandırmalarla büyük çapta hal yoluna konuldu diye düşünüyorum. Kredi kartları konusunda da önemli bir batık olabileceği söyleniyordu, kamu bankaları kanalıyla kredi kartları borçlarının kapatılacağının açıklanması bankaları oldukça rahatlatmış görünüyor.

Büyük kredi kartı riski taşıyan bankalar geçen hafta orta çapta bir ralli hareketi yaptı. Özellikle sektörün kredi kartında öne çıkan bankaları, geçen hafta yüzde yirmileri aşan değer kazançları yaşadılar. Bu da risklerin ne kadar yüksek ve sevinçlerin ne kadar büyük olduğunu gösterdi bize. Borsa İstanbul geçen hafta bankaların öncülüğünde başlattığı yükselen hareketine devam edebilir diye düşünüyorum. Son zamanlarda borsada olan genel katılımlı güçlü hareketlerden birisi gerçekleşti, herhangi bir olumsuzlukla önünün kesilmemesi halinde Yüz bin endeksin test edilmesi mümkün olabilecektir.

Dolar tarafına baktığımda,  son zamanlardaki dolardaki hareketlerin önümüzdeki döneme bir işaret olacağını düşünüyorum iki ileri bir geri şeklinde devam edecektir. Merkez bankasının faiz indirimleri konusunda acele etmiyor olması doları baskılamaya devam edebilecektir. Merkez bankası anketinde yılsonunda doların 6,18 olarak gerçekleşeceği beklentisi gerçekçi bir beklentidir. Daha yüksek prim için enflasyonun gidişatını ve PPK’nın (para piyasası kurulu) mart ve nisan toplantılarını dikkatle takip etmek gerekecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test