Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Kâr Etiği

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Açık konuşmak gerekiyor; ülkemizde kısa ve orta vadede yaş meyve-sebze tüketici fiyatlarının düşmesi mümkün gözükmüyor. Çünkü sorun çok boyutlu, üstelik arz-talep-fiyat üçgenindeki problem yeni değil, uzun yılların birikimi, başka bir ifade ile yapısal bir durum.

Son 10 yılda tüm gıda grubu ürünlerine baktığımızda perakendede fiyat artışının %180 olduğunu görüyoruz. Meyve grubu ürünlerde de artış oranı aynı seviyede. Sebze grubunda ise son 10 yılda 3 kata yakın bir artış var. Patatese bakıyorsunuz yine 3 kat, kuru soğana bakıyorsunuz artış bu kez 5 kata yükselmiş.

Bu artışların sebebi üretici mi? Kesinlikle değil. Son 10 yılda hiçbir üründe üretici fiyatları bu kadar artmadı. Artış oranları ürünlere göre değişmekle birlikte ortalama olarak 2 kat oldu.

Üretici 10 yıl önce 1 liraya sattığı sebzeyi şimdi 2 liraya satıyor. Tüketici aynı ürünü 10 yıl önce 4 liraya satın alırken şimdi 12 liraya tüketiyor. Dikkat ettiyseniz üretici- tüketici fiyatları arasındaki farkta 2 kattan, 6 kata yükseliyor.

Tamam kentli nüfus ve tüketim artıyor ama son 10 yılda üretim ve tüketim miktarları arasında %300 oranında fiyat artışını mümkün kılacak kadar değişiklik gösteren sebze var mı?

Aynı soruyu %180 oranıyla meyve için de sorabiliriz.

Tarımda kullanılan girdi maliyetlerinin döviz kurlarının yükselişiyle 2 katın üzerinde arttığı bir ortamda üretici fiyatlarındaki yükseliş, girdi maliyetlerinin altında kaldı. Bu, çiftçi kâr etmiyor demektir.

 

O zaman kâr oranını arttıran kimlerdir?

Aracılar, müstahsiller, nakliyeciler, toptancılar, tedarikçiler, hal esnafı, pazarcılar, küçük-büyük market zincirleri… Hepsi ‘’ Bizim de maliyetlerimiz yükseldi, geçmişe oranla kârımızı arttırmadık’’ diyorsa ve bunlar denetlenebilir verilerse sorunun kaynağı nerededir?    

Ayrıca birkaç haftadır fırtına, dolu ve hortum açık tarım alanlarına ve seralara köylünün çiftçinin tamda satış zamanında büyük zarar verdi. Bu yıl kış ürünleri de su altında kaldı. Kilogram fiyatı 7 liradan az ürün yok gibi.  Ürün fiyatları mayıs ayına kadar bu zararın yol açtığı üretim kayıplarından daha çok artacak, yine fırsatçılara gün doğacak. Bu günleri arayacağız sanırım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar