Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Belirsizlikler denizinde boğulmak

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Morgan Stanley Capital International (MSCI) endeksleri; ABD dışındaki bölgelerde, küresel sermayenin, hangi ülke ya da ekonomik coğrafyalarda pozisyon aldığını ya da çözüldüğünü gösteren en önemli göstergelerden sayılmaktadır.

Grafikte, 29 Mart 2018 tarihi başlangıç alınarak, Avrupa, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye endekslerinin, performanslarına bakıldığında, ABD endeksinin yanına yaklaşamadığı, açıkça görülmektedir. ABD tarafından diğer ülkelere ekonomik olarak düşmanca bir tavır alınması, ABD’ye yaramış diğer ülkelere kaybettirmiş durumda.

Siyasi olarak uyguladığı, çevrele, kuşat, yok et politikalarını, ekonomik olarak ta devreye aldığı günden bu yana, Çin ve Uzakdoğu ekonomilerinde kan kaybı sürerken Avrupa ekonomileri toparlanma güçlüğü çekmeye devam ediyor.

Hisse senedi piyasaları ekonomiyi desteklemek adına piyasaya sürülen bol paradan fazlasıyla nemalanırken, ekonomisi toparlanan ABD politikaları kendinden başka tüm piyasalarda negatif süreçler yaşanmasına yol açtı. Gümrük vergileri, ambargolar, petrol fiyatlarındaki manipülasyon toparlanmayı bekleyen tüm ülke ve şirketleri olumsuz etkiledi.

Donald Trump’un Çine karşı gümrük tarifelerine, yeni vergiler getireceğini açıklaması, Dünyadaki ticaret konusunda, bir süredir iyimser olan ve Çin’le ABD’nin anlaşacağını bekleyen kesimlerde hayal kırıklığı yarattı.

Başta Uzakdoğu ve Avrupa borsaları olma üzere tüm piyasalarda düşüşler yaşandı ve ticaret savaşları konusunda endişeler arttı.

Dünyanın başına musallat olan bu süper gücün kendi hâkimiyetini sağlamak adına neleri göze alabileceğine dair endişelerimiz her geçen gün artmaktadır. Çin ve Avrupa’yı kadife sopayla hizaya getirmeye çalışırken, Venezüella, İran ve Filistin halkına karşı ya dediğimi yapın ya da ölün tarzında dayatmalar yapmaktadır.

Venezüella’da kafasına uyan bir kişiyi devlet başkanı ilan etmekte, olmazsa darbe gibi batı medeniyeti ve demokrasisi adına bugüne kadar savunulan her şeyi yerle bir edebilmektedir.

Türk MSCI endeksine kabaca baktığımızda Avrupa ve gelişen ülkeler endekslerine benzemekle birlikte özde negatif bir ayrışma içinde olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebi herkesin malumu olduğu üzere iç siyasi gelişmeler ve ABD ile olan geçmiş ve gelecekte yaşanması muhtemel gerilimlerdir. Eskiden ‘ABD Türkiye’yi kaybetmek istemez’ diye bir söylem vardı. Gerçekten de gerilimler son anda çözüme kavuşur ve aklıselim hâkim olurdu. Lakin devir değişti. Artı aklıselimi işletecek ABD mekanizmaları felç olmuş görünüyor. Olası gerilimlerde, yatırımcılar olarak, millet olarak en kötüye hazır olunması gerekir. (hazırlık düşmandan silah alarak olmayacağı gibi onun parasını alarak da olmaz.)

Ancak öyle anlaşılıyor ki bizde henüz bu farkındalık oluşmamış durumda. Ülkemizi seçim atmosferinden çıkartıp, milletimizi barıştırıp, ekonomimizdeki tadilatları yapıp bu aklı bozukların hazırlandığı büyük savaşa hazırlanmalıyız.

Gelişmekte olan veya gelişmiş ülkelerin en büyük sorunları, iç talep azlığı sebebiyle hammaddelerini ya da ürünlerini satamamak ya da ABD ve dünyaya satmak üzere kurdukları sistemlerinin çökmesiyle karşı karşıya kalmaktır. Oysa herkesin bildiği gibi seksen milyon genç dinamik, tüketmeye hazır toplumuyla Türkiye kendi üretiminden fazlasını tüketebilecek bir ülkedir.

Enerji sorununu çözmek kaydıyla, bir süre yüksek enflasyona katlanarak tekrar çarkın döndürülmesi mümkündür. Bunun tek şartı iç barış ve huzur ortamının sağlanmasından geçmektedir. Motivasyonu yüksek moralli bir toplum aynı zamanda, üreten ve tüketen bir toplum olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test