Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Trump sağduyudan uzak adımlar atıyor

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başkan Trump'ın göreve başlamasıyla ABD, İkinci Dünya Savaşından sonra kurulmasına öncülük ettiği kurallı ticaret düzeninin artık çıkarlarına uymadığı gerekçesiyle korumacı politikaları hayata geçirmeye başlamıştır. Başlangıçta Çin'e yönelik alınan tedbirler ve listelenen ürün listeleri karşılıklı açıklamalarla giderek tırmanmış, başlangıçta Çin'in müzakere çağrısı ABD'den karşılık görmemiştir.

ABD ile Çin arasındaki ticaret açığının son 30 yılda hızla artması, ABD'nin Çin'e haksız rekabet ve mülkiyet haklarına saygısızlık suçlamasında bulunmasına neden olmuştur. ABD son olarak 200 milyar dolar tutarında Çin ürününe yüzde 10 vergi getirmiştir. Buna karşılık Pekin, kimyasal maddeler, viski ve özellikle soya gibi ürünleri ABD dışındaki ülkelerden alma tehdidiyle Amerikan ekonomisine ciddi darbe vurabileceğini ortaya koymuştur.

Trump'ın korumacı politikaları sonucu Çin'in yanı sıra Meksika, Kanada ve AB ülkelerinden ithalata da ek vergiler getirilmiştir. ABD ile Çin arasında yürütülen müzakerelere rağmen Trump geçen hafta gelecekte bu müzakerelere bağlı olarak uygulanan yaptırımların kaldırılabileceğini, belki de hiç kaldırılmayacağı açıklaması ile değişken tutumuna yeni bir örnek getirmiştir. Trump ayrıca görüşmeleri yapıcı olarak nitelemekle birlikte, yeteri ilerleme sağlanamadığı gerekçesiyle 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10luk vergiyi yüzde 25 e çıkartmıştır. Çin ile ticaret savaşı bu doğrultuda sürerken, ABD İran'a yönelik sert politikasının dozunu arttırmıştır. Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı John Bolton yaptığı açıklama ile Abraham Lincoln uçak gemisi liderliğinde harp gemileri ve B-52 bombardıman uçaklarından oluşan bir görev kuvvetinin İran kıyıları açıklarına konuşlandırılacağını açıklamıştır. Pentagon da yaptığı açıklama ile Arlington amfibik nakliye gemisinin ve Patriot füze bataryasının konuşlanmaya ilave edileceğini bildirmiştir.

Bu gelişmelerin ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 13 Mayıs'ta Moskova'da yaptığı açıklamada Trump yönetiminin esas itibarıyla bir çatışma istemediğini söylemiştir. İran dini lideri Hamaney de İran'ın savaştan yana olmadığını açıklamıştır.

Zamanında Irak savaşına destek vermiş olan bir ABD'li yazarın (David Frum) ifade ettiği gibi haklı gerekçeler bulunmadan, müttefiklerin desteği olmadan ve detaylı planlama yapılmadan İran'a karşı girişilecek bir savaşın geçmişte yapılan hatanın tekrarı olacaktır. Bush döneminin deneyimli asker ve sivil fikir insanları benzeri uyarıları tekrarlamaktadır.

Önümüzdeki dönemde gerek ticaret savaşları, gerekse İran'a yönelik bir savaş tehlikesinin, Trump'ın sağduyudan uzak adımlarının ABD Kongresi ve politika yapıcıları tarafından frenlenip dengelenmesine bağlı olacağı söylenebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test