Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Harekat, daha erken veya daha geç yapılamazdı

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Silahlı Kuvvetlerimizin Hakurk’ta icra ettiği Pençe Harekâtı; İstanbul seçimi öncesinde başlatılması nedeniyle kuşkuyla karşılandı. Bu kuşku; önceki seçimlerin arifesinde devletimizin üst düzey yöneticileri tarafından Kandil’e, Sincar’a, Münbiç’e ve Fırat’ın doğusuna harekatlar başlatıldığı/başlatılacağı şeklinde abartılı açıklamalar yapılması, bu açıklamalardan bir sonuç çıkmaması, Silahlı Kuvvetlerimizin terör örgütleriyle yaptığı mücadelenin ve halkımızın terör konusundaki hassasiyetinin seçim propagandalarına alet edilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Bundan önemli dersler çıkarılması, terörle mücadelenin her türlü siyasi, ideolojik, maddi ve manevi çıkarların üzerinde bir milli mesele olarak ele alınması gerektiğine inanıyorum.

Başlangıçta; geçmişteki hatalı algı çalışmalarının etkisiyle Pençe Harekatıyla ilgili açıklamalara temkinli yaklaştığımı itiraf etmek isterim. Ancak bu sefer (ülkemizin güney doğusunda ve Irak’ın kuzeyinde terörle mücadelede uzun yıllar yaptığım görevlerde edindiğim tecrübeye ve bu harekatla ilgili -basından izlediğim kadarıyla- edindiğim bilgilere göre) bu harekatın seçimle ilişkilendirilmemesi gerektiği kanaatindeyim.

Hakurk bölgesi; Irak sınırları içinde Türkiye ve İran’a komşu, son derece sert arazi ve iklim koşulları olan, saklanmaya, gizlenmeye, sınır birliklerimize yönelik taciz eylemlerine müsait bir bölgedir. Kandil’in emniyetini sağlayan bir ileri üs bölgesi niteliğindendir ve PKK terör örgütü tarafından Kandil’den Türkiye’ye nispeten daha güvenli geçiş güzergahı olarak kullanılmaktadır. Silahlı Kuvvetlerimiz 90’lı yıllardan bu yana bölgenin kontrol altına alınması için büyük çaba harcamaktadır. Buna rağmen gerek Irak Merkezi Yönetiminin gerekse ABD, AB ve İran’ın olumsuz tavırları ve asıl önemlisi geçmişteki askeri teknolojimizin bu bölgede uzun süreli harekâta ve bölgeye yerleşmeye uygun olmaması nedeniyle, icra ettiğimiz kısa süreli ve mahdut hedefli operasyonlardan arzu edilen sonuç alınamamıştır. Silahlı kuvvetlerimiz; bu zamana kadar, Silopi ilçemize komşu Hezil çayından Hakurk’a kadar sınırımıza yakın Irak topraklarında, terör örgütünün Pirbela, Haftanin, Kantur, Zap, Metina ve Gara kamplarının bulunduğu bölgeyi büyük ölçüde kontrol altına almıştır. Hakurk bölgesinin de kontrol altına alınması bütün Irak sınırımızın güvenliğine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Harekatın zamanlamasının seçim öncesine rastlaması bence farklı yorumlara neden olmamalıdır. Çünkü bölge yüksek rakımlı, sert iklimi olan ve bahar mevsiminin koşullarını daha geç yaşayan bir bölgedir. Zaman PKK terör örgütünün kış tertiplenmesinden yaz tertiplenmesine geçtiği zamandır. Harekatın daha erken yapılması; zorlu kış koşulları, kar ve buz nedeniyle gayretleri boşa çıkaracaktı. Daha geç yapılması da bölgenin yeşillenmesi, ağaçların yapraklanması teröristler için gizlenme ve kamuflaj imkânı sağlayacağından; Hava Kuvvetlerimizin, İHA ve SİHA’larımızın etkisini zayıflatacak, helikopterlerle yapılan hava hücum harekâtlarını riske sokacaktır.

Pençe Harekâtının kesin sonuç alınıncaya kadar sürdürülmesi ve Silahlı Kuvvetlerimizin bölgeye yerleşerek alan hakimiyeti kurması PKK’ya büyük bir darbe vuracak, Kandil’i eskisi gibi güvenli bir bölge olarak kullanmalarına imkân vermeyecektir. Harekatın kesin sonuç alınmadan sonlandırılması ise kuşkuları haklı çıkaracağından yöneticilerimize ve silahlı kuvvetlerimize güveni sarsacaktır.

Başlangıçta ifade ettiğim gibi terörle mücadelemizin bir milli mesele olarak ele alınması gerekmektedir. Çünkü bu mücadelede siyasi ve ideolojik düşüncesi ne olursa olsun vatanımızın evlatları görev yapmakta, şehit ve gazi olmaktadırlar. Vatan evlatlarının canı, kanı ve teri üzerinden siyasi çıkar sağlamaya çalışmak; başta şehit ve gazilerimiz olmak üzere bu mücadelede görev alan bütün evlatlarımıza çok büyük haksızlık olacaktır. Bütün kalbimle Türk Silahlı Kuvvetlerimize, kahraman Mehmetçiğimize başarılar dilerim. Allah şehitlerimiz Teğmen Raşit AYDIN’ı ve Uzman Çavuş Mehmet TAŞHAN’ı rahmetiyle nasiplendirsin. Milletimize başka şehit acısı yaşatmasın. Milletimizin başı sağ olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test