Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kendi düşen ağlamaz

28.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye aşağı yukarı 250 senedir batı kültürünü kendine örnek almıştır. Batı kültüründe demokrasi, milli irade vardır. Batı kültüründe tek adam idaresi yoktur. Bu nedenle bizim insanımız cumhuriyetle birlikte demokrasiyi benimsemiştir. Özgürlüğü benimsemiş bir topluma tek adam egemenliği hiçbir zaman doğruları göstermez. Millet zaman içerisinde bu yanlışı gidermeye çalışır. Nitekim İstanbul seçimlerinde bu yanlış düzeltilmiştir. Seçim sonuçlarından anlaşılmıştır ki; Türk toplumu demokrasiye inanmıştır, milli iradeyi benimsemiştir bunun dışındaki bir idareye rıza göstermemiştir. Yıllardır alışılagelmiş bir sistem var. Bu sistemin içerisinde birey istediğine oyunu veriyor. Başkanlık sisteminde ise sen ben yokuz sadece tek bir insan var. Türkçe tabirler vardır kendi düşen ağlamaz gibi... AK Parti bu sistemle kendi ayağına kurşun sıkmıştır.

Cumhurbaşkanı'nın kişiliğine dönük bir güvensizlik yoktur. Kendisi senelerce belediye başkanlığı, başbakanlık yapmış, insanların güvenini kazanmıştır. Şu anda bu sistemin içerisinde başkan olarak bulunduğu için sistemle beraber güvensizlik ortamına itilmiştir. Bu durumdaki güvensizlik hali Cumhurbaşkanı'na değil sistemin kendisinedir. Bu sistemin dünyada emsali yoktur. Bu sistem keyfiliği, hukuksuzluğu egemen kılmış bir sistemdir. Vatandaşın rahatsızlık duyduğu konu da tam olarak budur. Vatandaş rahatsız olduğu konuyu oyuna yansıtmıştır ve oyunu bu sistemi savunanlara vermemiştir.

Ekrem İmamoğlu adaylığı açıklandığı ilk günden beri parlamenter sistemi savunmuştur. Yani AK Parti'nin bu seçimde olumsuz oy almasının önemli sebeplerinden bir tanesi bu sistemin varlığıdır. Çevresindekiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini anlatmalıdırlar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test