Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Faiz indirimi sorunu çözer mi?

2.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bizim Merkez bankamızın ardından ABD Merkez Bankası FED’de faiz indirimi yaptı. 11 yılın ardından dolardaki 0,25 puanlık faiz indirimi piyasalar tarafından bekleniyordu.

Asıl merak edilen konu Fed başkanı Powell’ın söyleyeceği ve faiz indirimlerinin devam edip etmeyeceği konusuydu. Powell uzun süreli bir indirim sarmalına girmediklerini açıklayarak bu işin kerhen, yapılmış olduğunu arzusunun indirimi bir ya da iki seferde yaparak fazla uzatmamak olduğu anlaşılıyor. Bütün dünya faizleri indirmek için neden iştahlı davranıyor?
Esasen bizim durumumuzla, ABD’nin durumu Uzakdoğu’nun durumu ya da AB’nin durumu birbirinden farklı konular.
Bizdeki durum hepimizin malumu olduğu üzere global piyasalarda, para bolluğunun bitmesi ve iç gerilimlerin tetiklediği; Türkiye’ye bakış açısında meydana gelen değişimle, dış borç ödemeler dengesinde meydana gelen sıkıntının kurlara baskı yapması sonucu ortaya çıkan belirsizliğin tetiklediği enflasyonist baskı ve endişelerdir.
ABD’deki durum ise 2008 yılında meydana gelen ve Lehman’ın batmasıyla derinleşen çöp varlık krizinin, ABD tarafından proaktif politikalar ve tabi ki basılan milyarlarca dolar sayesinde, krizin faturasını tüm dünyaya ödeterek kendini kurtarmıştı.

ABD ekonomisi bir süredir olumlu seyir izlemesine rağmen başta AB ve Uzakdoğu ülke ekonomileri olmak üzere Gelişmekte olan ülkeler ekonomik anlamda tam bir istikrara kavuşamadılar.
Bu yetmezmiş gibi ABD kendi ekonomisinin toparlanmasını yetersiz bulmuş olacak ki ticaret savaşlarını başlatarak dünya pastasından en yüksek pastayı kendisinin alması gerektiğine karar verdi.
AB ekonomisi ise henüz ABD’nin kendine transfer ettiği ekonomik sıkıntıları çözememişken yeniden bir ekonomik darboğaza sürüklenmiş durumda. AB ülkelerinin kendi içlerinde sorunları çözme konusunda anlaşmazlıklar yaşanırken çok daha kırılgan hale gelen birlik yapısı İngiltere’nin çıkma kararı ve bir türlü çıkamamanın verdiği sıkıntıları da yaşamak zorunda kaldı.

Uzak doğu ekonomileri ise bambaşka bir sorunun içindeler çoğunun entegre olduğu Japon ekonomisi uzun süredir resesyondan çıkamamışken, şimdi de Çin’in ABD ile olan kavgası sebebiyle büyüme rakamlarının iyi gelmemesi bölge ekonomilerini zora sokmuş durumda.
Gelişmekte olan ülkeler gurubunda yer alan ve kendi şahsına münhasır çözümleriyle, dalgaları aşmaya çalışan Türkiye’nin durumu şimdilik belirsizliğini koruyor.
Son zamanlarda gelen verilerle bir miktar umutlansak da dış dünyadan izole bir başarı hikayesi yazabilmemiz, ya da üretim tüketim ve pazar ekonomisi içinde sağlıklı bir çıkış yolu bulabilmemiz şimdilik pek çok olumlu şans faktörünün yan yana gelmesine bağlı.

Aksi takdirde dünyada oluşacak sıcak para döngüsünden bir miktarın ülkeye girmesi ve yaralarımızı serinleterek bizi rahatlatması olası, ancak hiçbir zaman nihai çözüm olmayacaktır.
Faiz indirimini düşük tutulması döviz yatırımcısını biraz umutlandırsa da döviz hareketleri şimdiki duruşuyla aşırı tepki vermemiş görünüyor. Doların uzun vadeli grafiklerine baktığımda 200 günlük hareketli ortalamanın altında işlem görmeye başladığını görüyoruz. Ancak 2013 tarihinden bu yana bir ya da iki defa altında işlem görmesine rağmen altında kalmayı başaramadı, ortalamanın üstüne çıkıp yoluna devam etti yine böylemi olacak hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test