Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İstanbul’un en iyisi olmak için yarış başlayacak

9.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Ticaret Odası yenilikçi ama tarihi adımı attı. Artık dijital sistemi kullanarak İstanbul'u tanıtacak. Bu konudaki adımı da Başkan Şekib Avdagiç attı.

Tarih, İstanbul Ticaret Odası Başkan Şekib Avdagiç’in kenti markalaştırmak için yaptığı çalışmaları mutlaka yazacak. Ama biz işi tarihe bırakmadan bugün de yazalım isteriz.

İstanbul için önce, yıllarca aralarında neden olduğu bilinmeyen kurumlar arası soğukluğu ortadan kaldırdı.

İstanbul Sanayi Odası ile çok sıcak bir ilişki kurdu. Sonra turizmcilerle ilişkileri geliştirdi.

Otelciler ile temas kurdu. Acentaları, denizcileri ve bütün sivil toplum örgütlerini kapsama alanına aldı.

Dünyanın en önemli isimlerini, perakende gurularını İstanbul’a getirdi.

En önemli isimlere, İstanbul’un nasıl bir marka olduğunu anlattırdı.

Şimdi İstanbul’da bulunan otelleri, restoranları, müze ve ören yerleri bütün dünyaya anlatmak, İstanbul’un en iyileri listesini oluşturup, kentte en iyi yarışı başlatmak için düğmeye bastı.

En iyiler yarışını dünyaca ünlü seyahat platformu TripAdvisor üzerinden yapacak.

Bunun için İstanbul sayfalarının yönetimini, İstanbul Ticaret Odası'nın başkanlığını yürüttüğü İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) devraldı.

Bir süre önce yapılan çalışma ile ICVB’nin bünyesine herkesi almıştı Şekib Avdagiç… Otelciler, kongre merkezi yöneticileri herkes bu büronun bünyesine alınmıştı.

Şimdi herkesi kapsayan büro İstanbul’u bütün dünyaya anlatmak için aktif olacak.

Trip Advisor ile iş birliği anlaşmasının imza töreni, İTO ve ICVB Başkanı Şekib Avdagiç heyecanlıydı. Çünkü, her ay 490 milyon kullanıcının turistik destinasyonlar, otel, restoran, müze ve ören yerleri, turlar ve havayolu şirketleri ile ilgili yorumlarını paylaştığı ve puanladığını TripAdvisor'ın yönetimi artık emin ellerdeydi.

İstanbul resmi şehir tanıtım sayfalarını, bir yıl boyunca İTO'nun başkanlığını yürüttüğü ICVB yönetecekti.

TripAdvisor puanlamasında 1 yıldızlık artışın işletmeler için ortalama yüzde 5-9 ilave gelir getirdiğini vurgulmayarak konuşmasına başladı Başkan Avdagiç ve şu noktaların altını çizdi:

. İstanbul’un turizm gelirlerine, ziyaretçi sayısına büyük ivme kazandıracak dijital turizm hamlesi başlatıyoruz.

. TripAdvisor’da İstanbul’da bulunan oteller, restoranlar, müze ve ören yerleri, çeşitli bölge ve temalar üzerinden kürasyonunu bizzat yürüteceğimiz 'İstanbul’un En İyileri' listeleri oluşturacağız.

.Bu yıl, tarihinde ilk kez ziyaretçi sayısı, nüfus sayısını geçecek İstanbul’u yeni ve büyük hedeflere hazırlıyoruz.İstanbul’un marka ve ürünlerini sosyal medya entegrasyonu ile en iyi şekilde tanıtarak, şehrimizin enerjisini dünyaya daha güçlü şekilde yayacağız.

. Ziyaretçi etkileşim ve kullanım dataları ile zenginleşen derinlikli raporlama imkanının elde edilmesi ve detaylı bir İstanbul ziyaretçi grafiğinin oluşturulmasını da sağlayacağız ve bu verilerden oluşan bilgiyi İstanbul’un tüm paydaşları ile dönem dönem paylaşacağız.

. İstanbul’un "büyük veri" kabiliyetleri ile hedef bölge ve segmentlere, yerel dillerinde özel reklam verme imkanı da sağlayan TripAdvisor aracılığıyla, dünyanın dört bir yanına dijital dünyadan sesini duyuracağız.

. İstanbul’a olan ilgiyi ciddi oranda artıracak tanıtım sayfaları aracılığıyla, İstanbul’un sahip olduğu değer ve güzellikler, milyonlarca TripAdvisor kullanıcısının karşısına en doğru bilgilerle çıkacak ve şehrin tanıtımı güvenilir içeriklerle yapılacak.. ICVB olarak, önümüzdeki yıllarda, İstanbul’un TripAdvisor listelerinde de ‘Dünyanın 1 Numaralı Destinasyonu' unvanını kazanmasını ve bu unvanın kalıcı olmasını hedefliyoruz. İstanbul’u uluslararası alanda etkili bir şekilde temsil ederek, dijital dünyada ve kongre turizminde önemli bir çıkış yakalamak istiyoruz.

 

İşte İstanbul’un kazanacakları

. ICVB, İstanbul sayfasının yönetimini devralarak şehrin ana sayfasında yer alan bilgi ve görselleri düzenlemenin yanı sıra birtakım özel haklara da sahip olacak.

. Her ay 490 milyon kullanıcının kullandığı TripAdvisor’da, İstanbul’a olan ilginin ve ziyaretçi trafiğinin artırılması hedefleniyor.

. Projeyle, İstanbul’un sahip olduğu değerler, milyonlarca TripAdvisor kullanıcısının karşısına en doğru bilgilerle çıkacak. Şehrin tanıtımı güvenilir içeriklerle İTO/ICVB tarafından yapılacak.

. İstanbul’un TripAdvisor listelerinde "Dünyanın 1 Numaralı Destinasyonu" unvanını kazanmasında ve bu unvanının kalıcı olmasında önemli bir eşik aşılmış olacak.

. Hedef bölge ve segmentlere, yerel dillerinde özel reklam verme imkanı da sağlandığı için, gerçek anlamda dünyanın dört bir yanına dijital dünyadan İstanbul’un sesi duyurulabilecek.

. Dijital mecranın imkanlarıyla "akıllı hedefleme" imkanlarına kavuşulacak. Örneğin İstanbul’a rakip destinasyonların sayfalarını ziyaret eden ve o destinasyonlara seyahat etmeyi planlayan TripAdvisor kullanıcıları tespit edilebilecek.

.  Bu kişilere ilgi alanlarına göre İstanbul’un zenginlikleri hakkında duyuru yapıp onlar da şehre çekilebilecek.

. TripAdvisor’da gerçekleşen etkileşim ve data kullanımı, İstanbul ziyaretçileri için derinlikli ve güvenilir raporlama imkanı verecek. İstanbul’da gerçekleştirilecek olan her çeşit etkinliğin duyurusunun uluslararası alanda daha etkin bir şekilde yapılması fırsatına sahip olunacak. Seyahate çıkanları, İstanbul rezervasyonuna motive eden bir iletişim kanalı ortaya çıkmış olacak.

 

 

Bu kentte herkes gurme

Bu ekip Gaziantep'te çok önemli bir etkinlik için yola çıktı. Artık kent gastoronomi konusunda dünya markası olmak için adımlar atıyor.

Fatma Şahin’i dinliyorum. Yeniden neden seçildiğini çok iyi anlıyorum. Gaziantep’i anlatırken şiir okur gibi konuşuyor.

Kenti neredeyse ezberlemiş gibi. Bıraksanız saatlerce konuşabilir.

Gastro Antep yani Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisi 12-15 Eylül’de yapacaklarını anlatıyor.

Ve diyor ki "Bu festival bu kente yakışır". Çünkü diyor "Bu kentte herkes gurme. Herkesin damak tadı muhteşem. GastroAntep Festivali Gaziantep’e çok yakıştı, kentle buluştu."

Evet, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği Koordinasyonunda Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ile işbirliği içinde, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma hedefiyle düzenlediği GastroAntep için tanıtım İstanbul’da yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin festivalin ipuçlarını, ayrıntılarını şu sözlerle anlattı:

. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz festivalle global vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım daha atmış olacağız.

. Tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, doğasıyla, lezzetleriyle 4 Mevsim Gaziantep diyoruz.

. GastroAntep 250 binden fazla ziyaretçi gelmişti.

. Gaziantep, zengin tarihi ve mimari güzelliklerinin yanı sıra Anadolu’ya özgü misafirperverliğini bir kez daha uluslararası bir platform olarak kurguladığımız bu festivalde gözler önüne serecek.

. Yerli ve yabancı tüm konuklarımız, festival boyunca kendine has Gaziantep kültürünü deneyimleme fırsatı bulacaklar.

. Gaziantep mutfağının UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na (UCCN) dahil olmasının ardından hayata geçirdiğimiz GastroAntep Festivali ile şehrin kültürel ve gastronomi zenginliklerini ulusal ve uluslararası arenada sergilemeye devam ediyoruz.

. Gastronomi, turizm sektörüne ivme kazandıran önemli global trendlerden biri durumunda. Dünya çapında değerli kültürel varlıklardan biri olan Gaziantep mutfağı ve gastronomisi, sınırları aşarak dünyaya açılmayı fazlasıyla hak ediyor.

. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Gastro Antep Festivali ile global vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım daha atmış olacağız.

. Bu kent, Zeugma ve Yesemek gibi iki UNESCO Dünya Mirası Listesi Adaylığına sahiptir ve İpek Yolu üzerinde bulunduğu için çok gelişmiştir.

. Gaziantep dünden bugüne gastronomi şehri olmadı. Bizim topraklarımızda Hititlerden bugüne devam eden bir tarihle birlikte gastronomi kültürü de gelişti, kök saldı.

. Yalnızca Gaziantep’in değil, Fırat bölgesindeki diğer illerin de mutfak kültürünün oldukça gelişmiş olduğunu göz önünde bulundurarak Türkiye’nin kolaylıkla gastronomi gelirleriyle kalkınma modelini hayata geçirebilecek bir ülke olduğunu söyleyebiliriz.

 

UNESCO’dan 23 ürüne coğrafi işaret

Gaziantep, UNESCO'nun aldığı kararla, 2015 yılında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilmiş, 23 ürün tescillenmiş ve coğrafi işareti alınmıştı. Başta Antep Fıstığı, Antep Baklavası, Antep İşi, Antep Kutnu Kumaşı, Antep Bakır El İşlemeciliği, Gaziantep Sedef El İşlemeciliği, Antep Beyranı, Antep Yuvarlaması, Antep Fıstık Ezmesi, Gaziantep Lahmacunu, Antep Tırnaklı Pidesi, Antep Bulguru, Antep Firiği, Antep Katmeri, Antep Köy Kahkesi, Antep Şiveydizi, Antep Peyniri, Antep Muskası gibi ürünler artık Gaziantep’e has bir özellik olarak tescillenmiş bulunuyor.

 

 

Asya’da AB gibi bir başarı hikayesi için yola çıktılar

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu herkesin dikkatini Asya'ya çevirdiği bu günlerde, bölgede Türkiye'nin etkinliğini artırmak için çok önemli bir projeye imza attı.

AB üyelerinin dışında kısa adı Eurochambres olan Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği üyesi olan tek kuruluş var. Türkiye, AB’ye girmemiş olsa da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Eurochambres yönetimine girmeyi başardı. Yönetim Kurulu’nda yer alan Rifat Hisarcıklıoğlu yıllardır bileğinin hakkıyla ve oy birliği ile seçiliyor.

Sadece Kosova’nın bu şemsiye altına girmesi için verdiği mücadele bile bu görevin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Rifat Hisarcıklıoğlu, şimdi görevlerine bir yenisini daha ekledi. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından kurulan Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'na seçildi. Söz konusu 4 üye ülkenin önergesiyle bu kuruluşun ilk başkanı oldu.

Türk Ticaret ve Sanayi Odası katılımcıları, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan olacak.

Yıllardır hayal ettiğimiz bir birliktelik tam zamanında hayata geçmişti. Tam da yüzümüzü Asya’ya da dönelim dediğimiz bir anda TOBB önemli bir görevi yerine getirmişti.

Dünyanın dikkatlerini üzerinde toplayan Asya’da çok önemli bir birliktelik kurulmuştu.

Sonra daha başka katılımlar da olabilirdi ama şu anda bile katılımcı 6 ülke 1.1 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahipti.

 

İlk genel kurul sonrası TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şu noktaların altını çizdi:

. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) bünyesinde Türk Ticaret ve Sanayi Odası kuruluş tüzüğünü mayısta imzaladık.

. Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nın daimi sekretaryası TOBB İstanbul hizmet binasında olacak. TOBB olarak, ofis ve personel konusunda, her türlü desteği sağlamayı da taahhüt ettik.

. İş birliğimizi daha sağlam temellere oturtacak ve daha kurumsal hale getireceğiz. Buna ihtiyacımız var. Zira kalkınma ve zenginleşme için özel sektörün gelişmesi şart. Güçlü özel sektör için de güçlü bir oda sisteminin varlığı gerekir.

. Türkiye güçlü bir oda sisteminin özel sektörü nasıl destekleyip geliştirdiğine dair çok güzel bir örnek. Bu yönde deneyimlerini paylaşmaya hazırız.

. Doğal kaynaklara sahip olmak gelişmek, zengin olmak için yeterli değil. Bu gerçeği artık hemen her ülke görüyor ve petrol/doğal gaz dışı alanlar daha fazla öne çıkarılıyor.

. Bizler de ekonomik yapımızı çeşitlendirmeli ve gelişmeliyiz. Bunun için sanayi ve ticarete yönelerek girişimciliği güçlendirmeliyiz.

. Ülkelerimizi, halklarımızı, daha zengin kılmanın tek yolu budur. Bu süreçte ilk olarak, aramızdaki ticaret hacmini artırmalıyız.

. Ticarette önemli konulardan biri gümrük geçişleri. Bizim coğrafyamızda, kara gümrük kapılarının önemi büyük.

. Yaptığımız projeler, Birleşmiş Milletler tarafından da başarı hikayesi olarak kabul edildi ve dünyaya örnek gösterildi.

. Bu konudaki tecrübemizi sizlere aktarmaya hazırız. Girişimcileri artırmak ve özel sektörü geliştirmek suretiyle iki alanda küresel bir başarıya imza attık.

. Turizmde de son 30 yılda büyük ilerleme gösterdik. Dünyanın ilk 6 turizm destinasyonu arasına girdik. Yurt dışı müteahhitlik sektöründe, dünyada ikinci sıraya yükseldik.

. Müteahhitlerimiz bugüne kadar 108 ülkede, 390 milyar dolarlık projeyi başarıyla üstlendi. Dünya markası haline geldiler.

. Küresel ekonomiye entegre olmanın, uluslararası ticarete ve küresel rekabete açılmanın ne kadar önemli olduğunu gördük.

. AB benzeri bir başarı hikayesini, biz de yazmalıyız. Türk İş Konseyi'ni ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nı, bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak stratejik önemde adımlar olarak görüyorum.

.İnanıyorum ki, el ele verirsek, hükümetlerimiz ve iş dünyası birlikte çalışırsa, yeni başarı hikayelerini Türk dünyası da yazacaktır.

 

 

Savaş Başkan’dan memleketine tam destek

 

Turizmde yeni açılımlar yapmak isteyen Pembe Hanım Konağı'nın çok önemli ziyaretçileri vardı.

Türkiye’nin önde gelen isimlerinin kurduğu Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNDP, Anadolu Efes’in katkıları ile gerçekleştirdiği "Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar Yakacak Projesi" çok önemli ziyaretçileri vardı.

Türkiye’nin tarım ve tohum konusunda en önemli kuruluşu sayılan Türkiye Tohumcular Birliği yönetimi tarafından projenin merkezi sayılan Pembe Hanım Konağı’nda yapılan ziyaret büyük ses getirdi.

Ziyarette yerel lezzetler tadıldı. Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akçan ile YAPDER ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın birlikte organize ettikleri buluşmada projeye verilecek destekler konuşuldu.

Yerel lezzetlerin öne çıkarılmasının önemli olduğunu söyleyen Başkan Savaş Akçan kendisinin de memleketi olan bu bölgede böyle bir çalışmanın yapılmasının çok önemli olduğunu söyleyerek, “Perşembe ve Ordu turizmden hak ettiği payı alamıyor. Bunun için herkesin çalışması gerekiyor” değerlendirmesi yaptı.

Bütün yönetim kurulu üyelerini de Pembe Hanım Konağı’na getiren Akçan’ın bu desteği proje ile ilgili çalışmalar yapanlara büyük moral oldu. Pembe Hanım Konağı'na katılan Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri şu isimlerdi:

. Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Süs Bitkileri Üreticileri Başkan Yardımcısı Savaş Akcan.

. Türkiye Tohumcular Birliği Başkan Yardımcısı ve Bitki Islahçıları Alt Birliği Başkanı Dr. Vehbi Eser.

. Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer.

. Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Fidan Üreticileri Alt Birliği Başkanı Hurşit Nallı.

. Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği Başkanı Aykut Hacıoğlu.

. Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Cüneyt Kurtuluş 7- Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği Başkanı Ahmet Dündar

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test