Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İzmir’in belediye başkanları...

23.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde yerel seçimler yapıldı ve seçilen belediye başkanlarımız, dört ayı aşkın bir süredir görevlerindeler. Ayrıca son derece sürpriz neticelerin alındığı bir seçim dönemi yaşadık.

Yaşadığım şehir olan İzmir’de seçimi ağırlıklı olarak CHP’li adayların kazanacağı tahmin ediliyordu. İnsanının yapısı itibariyle hür, demokratik ve laik bir düşünce tarzını benimsemiş bir kent olduğu için sonucun umulduğu gibi çıkması kimseyi şaşırtmadı.

Belediye başkanı adaylarının ve meclis listelerinin halkın öncelikle istediği şekilde değil, partilerin genel başkan ve yardımcılarının istediği şekilde hazırlandığını bilmeyen yok. Bu nedenle seçilenler, aslına bakarsanız tayin ile gelen kimseler. Bizler sandığa gidip oy vererek yalnızca bunları tasdik etmekle tatmin oluyoruz.

Bereket ki İzmir’in adayları, pek fazla yadırganacak gibi olmadı.

Tabii başkan adaylarının da listelerde son dakikaya kadar yer alacaklarını bilmediklerinden, pek fazla detaylı hazırlık yaptıkları söylenemez. Tabii tecrübeli olanlar ve istisnalar hariç.

 

Belediye başkanlığı zordur

Evet, tekrar seçilenler sürece daha yatkınlar; ancak ilk defa göreve gelenlerin birden bire oturdukları koltukta, ilk anda kendilerini rahat hissettiklerini söylemek zordur.

Burada talepler ve bunların karşısındaki imkanlar nelerdir? Kasa nasıl teslim edilmiştir? Boşaltılmış mıdır; yoksa bir miktar imkanlarla mı teslim edilmiştir? Kadrolar nitelikli, ehliyetli ve yetenekli midir; yoksa akraba, eş, dost veya partilerce mi doldurulmuştur?

Bunlar ve benzeri meseleler, dağ gibi başkanların önündedir. Gereken ne ise elbette o yapılmalıdır; ancak bu konularda karşıt söylemlerin yalan yanlış sıralanması da işin tuzu biberi olmaktadır.

Peki, ne yapmak lazımdır? İşte burada yeni seçilen belediye başkanının büyükşehir ve ilçelerde feraset ve mahareti ile dengeleri gözetmesi elzemdir. Ancak bunu yapmak zordur. “Ne kadar acırsanız, doğruyu yapamazsanız ve merak etmeyin, o kadar da acınır vaziyete düşersiniz” sözleriyle ifadesini bulan durum, başkanları bekleyecektir.

 

Tenkit kolaydır

İşte seçilen belediye başkanlarımız, bu tehlikeler ve imkansızlıklarla karşı karşıyadırlar. İstisnalar hariç, kasaların boş teslim edildiğini tahmin ediyorum.

Ancak toplum ise sabırsızdır. Ne yazık ki seçilenler için tenkitler başlamıştır. Lütfen, ne olur biraz vakit tanıyalım kendilerine. Zira her yer, Türkiye’de farklı boyutlarda da yaşanan zorluklarla doludur. Zaman içinde her şey yerli yerine oturacaktır.

İnsaf ve sabır göstermemiz, seçtiğimiz başkanların da salim kararlar alması ve teşkilatlanmaları ile imkan ve ihtiyaçların tespitinde ve önceliklerde doğruyu bulmalarına yardım edecektir.

Tenkit en kolay şeydir.

Ancak toplumun isteklerinin ise sonu yoktur. Bunların da hepsi doğru ve yerinde istekler olmayabilir. Menfaatler ön plandadır. Bunların tayin ve tespiti ise biraz detaylı düşünmeyi gerektirir.

Ayrıca yerel veya büyükşehir belediyelerinin salahiyetlerini ve görev taksimlerini belirleyen kanunlarımızda pek sağlıklı ayrımlar bulunmamaktadır.

İlçelerin durumu daha zordur. Bir yandan Büyükşehrin, kararları ve tespitleri, bir yandan Bakanlıkların aldığı kararların etkisi altında imkanları ve görevleri kısıtlanmaktadır.

 

Peki çareler nelerdir?

Burada öncelikle büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediye başkanları arasında iyi ilişkilerin kurulması ve toleranslar önceliklidir.

Ayrıca bazı işler belediyelerin kendi gelir ve imkanları ile yapılır, bazıları ise büyükşehirden istenir. Bazıları ise yurtdışı imkanlarla ve fonlar kanalıyla yapılabilir. Önemli bir kısmı ise STK, kişiler ve diğer kurumların bağış ve yatırımlardaki iştiraki ile sağlanabilir.

Öncelikle büyükşehirlerin, devletin ve bakanlıkların bütçelerini ve imkanlarını iyi okumaları ve karşılanabilecek kısımları seçerek iyi ilişkiler ile bunlardan faydalanma yollarını bilen elemanların mevcut olması şarttır.

Ayrıca dünyada bir sürü fon ve yardım imkanları vardır. AB ve diğer kumular, bunları sağlamaktadır.

Ne yazık ki Türkiye’nin bu fırsatları kullandığını iyi bir şekilde formüle ettiğini söylemek mümkün değildir.

Sonuç; belediyecilik ve yöneticilik zordur. Ne yazık ki medyadan kasıtlı veya iyi niyetli, ama inciten tenkitler okumaktayım. Kanımca belediyelere ve başkanlara, partisi ne olursa olsun, yardımcı olmak hepimizin menfaatinedir.

Ancak burada seçilen büyükşehir ve ilçe başkanlarımıza başarılar dilerken, kendilerinin de yadırganacak davranış ve kararlarında “yadırganmayacaklara” itibar etmenin gerekliliğini hatırlatmak isterim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test