Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türkiye bölgede yalnızlaştırılıyor

23.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye'nin kuzeyinde İdlib'de meydana gelen çatışmalar Türkiye'nin yeni bir mülteci akınına uğraması tehlikesini doğurmuştur. İdlib Suriye'de rejim muhaliflerinin barındıkları son yerdir. Bu bölgeye yönelik Suriye güçlerince gerçekleştirilen hava saldırılarına Rusya hava desteği sağlamaktadır. Bu saldırılarda Türk silahlı kuvvetleri konvoyu da isabet almıştır. Rus basını Türkiye'nin İdlib'te Rusya ile çatışmaya girdiği iddiasında bulunmuştur.

Bugün varılan noktada 2018 Ocak ayında başlatılan Astana sürecinin geçerliliği büyük ölçüde kuşku altındadır. Astana Protokolünün akıbeti, 11 Eylül'de Ankara'da Erdoğan, Putin ve Ruhani arasında yapılacak üçlü zirvede ele alınacaktır. Soçi mutabakatı Türkiye'ye İdlib'te ılımlı sayılan silahlı muhaliflerle, terörist olarak nitelendirilen grupları ayırmak gibi zor bir görev verilmişti. Bu görev yerine getirilemediği gibi, bölgedeki M4 ve M5 karayolu da ulaşıma açılamamıştır.

Morek'teki Türk gözlem üstüne ilerleyen konvoyun saldırıya uğraması yaşanan son önemli kriz olmuştur. Türkiye'den bekleneni alamadığı için Rusya bundan sonra kendi tutarlılığı içinde bildiğini okuyacak ve Suriye yönetimine desteğini sürdürecektir. Rusya Afrin'de Türkiye'ye sağladığı desteği bundan sonra göstermeyecektir.

Rusya'nın Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması konusundaki hassasiyetinin ABD tarafında bulunduğunu söylemek güçtür. ABD, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölgenin/koridorun Türkiye'nin istediği ölçü ve nitelikte olması hususunda anlayış göstermediği gibi, bu koridorun kuzey Irak'a genişletilmesini istediği anlaşılmaktadır. Böyle bir durum gerçekleştiği takdirde, Türk ordusunun yapacağı söylenen ancak bir türlü başlatılamayan Fırat'ın doğusuna yönelik harekatın icrasını zorlaştıracaktır.

Ayrıca ABD PYD-YPG'yi yoğun bir şekilde silahlandırmaya devam etmektedir. Kuzey Suriye'de İdlib nedeniyle Türkiye ile Rusya ve İran'ın arasının açılması da ABD'nin arzu edeceği bir hedeftir. Böylece Türkiye bölgede yalnızlaştırılmış olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test