Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Fuar, 9 Eylül ve kurtuluş günleri

6.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Güz döneminin başlangıcı olan eylül ayını doğrusu çok severiz. Yaz aylarının sıcağından, rehavetinden, tatil havasından çıkışı ifade eder. Aynı zamanda, yeni bir üretim dönemine, yoğun bir gündeme ve zorlu bir kış mevsimine hazırlığın da başlangıcıdır eylül…

Eylül ayı, İzmir ve Ege’de, daha da önemlidir ve anlamlıdır. Ege kırsalında, geleneksel tarım ürünlerinin hasat sevincine, birçok Ege ilinin ve ilçesinin kurtuluş günü sevinci ve coşkusu karışır. İzmirliler ve Egeliler, bu dönemde hep birlikte harmandalıya kalkarlar!.. Yaşam sevincinin en güzeli, en anlamlısı, en coşkulusu yaşanır buralarda…

 

İzmir’in, Ege’nin düğünü

Egelilerin bilinçlerinde, yüreklerinde sanki bir ırmak olup, Ege’nin iç noktalarından kıyılarına doğru akan bütün bu coşkunun, sevincin buluştuğu temel alanlar da, geleneksel İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile 9 Eylül İzmir’in kurtuluş günüdür. Anlamlı, coşkulu birliktelikler, bir bakıma İzmir’in, Ege’nin düğünüdür, şölenidir…

Bu ‘tarihi derin’ buluşmalar, İzmirliler ve Egeliler için çok büyük anlamlar taşır. Biz eski İzmirlilerin ve Egelilerin geçmişinde, hem Fuar’ın ve hem de 9 Eylül’ün çok derin izleri vardır. Çünkü bizler, Fuar’la ve 9 Eylül’le birlikte yetişip büyüdük…

Fuar, yalnızca İzmir ve Ege için değil, aynı zamanda ülkemiz içinde çok güçlü bir geleneği temsil eder. İEF, neredeyse bir asra yaklaşan geçmişiyle, aynı zamanda ülkemizin ekonomik, siyasal, toplumsal ve kültürel tarihidir...

 

Hayatın renkleri ve sesleri

İEF, iletişimin bugünkü gibi güçlü olmadığı dönemlerde, dünyadaki gelişmeleri öğrenmemizde, tüm yönleriyle hayatı kavramamızda adeta okul olmuştur. Geçmişten günümüze, bir ‘halk okulu’ olarak tanımlanıp nitelendirilmesi, elbette boşuna değildir.

Bu yıl 88’inci kez düzenlenen İEF’in her aşaması, her dönemi; kentimizin, bölgemizin, ülkemizin ve dünyanın kat ettiği dönemleri ifade eder. İşte bu nedenle de, İEF’le bütünleşen Kültürpark içinde, Türkiye’nin ilk ve tek ‘Fuarcılık Müzesi ve Belleği’ni oluşturmanın doğru olacağını düşünüp, yıllar önce çalışmalarını başlatmıştık. Bu düşüncenin ve projenin, önümüzdeki süreçte mutlaka gerçekleştirileceğine yürekten inanıyoruz. Bizce, bu müze ve bellek, İzmir’e ve Kültürpark’a çok yakışacaktır.

İEF, tarihi boyunca, hayatın tüm renklerini ve seslerini bizlere taşımıştır. Dünyada savaşların yaşandığı dönemlerde bile, savaşan ülkeleri yan yana getirerek aynı zamanda barışçı ve birleştirici bir işlev görmüştür.

 

9 Eylül ‘e ve kurtuluş günlerine yeni bir yaklaşım

İçinde bulunduğumuz günler, yalnızca Fuar’la özdeşleşen günler değil, aynı zamanda Ege’nin birçok ilinin ve ilçesinin kurtuluşunun ardı ardına kutlandığı günlerdir. 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu da bu anlamlı günlerin taçlanmasıdır.

30 Ağustos’tan 9 Eylül’e uzanan günler, ülkemizin ulusal kurtuluşunda çok anlamlı bir dönemi yansıtır. Emperyalizme karşı verilen ulusal kurtuluş mücadelesinin utkuya ulaşmasıdır. Aynı zamanda ülkemizin ekonomik, siyasal ve toplumsal tarihinde yeni bir dönemin başlangıcıdır. Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşunun da 9 Eylül’le buluşturulması, elbette tesadüfi değildir.

Geleneksel kurtuluş günlerini, dünyada yaşanan yeni gelişmeler ışığında, yeni bir bakış ve yaklaşımla kutlamak gerektiğini düşünüyoruz. Kurtuluş günleri, bazı il ve ilçelerde kutlandığı şekliyle; temsili ‘düşman’ kuvvetlerin süngülendiği ve her yıl benzer gösterilerin tekrarlandığı sığ hamasetten ve arabesk-pop müzik şarkıcılarının meydan-stat konserlerinden ibaret olmamalıdır. Bu günler, ‘ulusal bağımsızlık ve barış günü’ olarak yeniden düşünülüp tasarlanabilir.

 

Ulusal bağımsızlık, barış, demokrasi ve toplumsal ilerleme

Aslında İEF’in, 9 Eylül’ün ve Ege’deki kurtuluş günlerinin temelinde ortak bir harç olduğunu düşünüyoruz. Bu harç, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş harcıdır.

İşte bu nedenle, hem Fuar’ın ve hem de kurtuluş günlerinin genlerinde, ulusal bağımsızlık, barış, demokrasi ve toplumsal ilerleme değerleri vardır. Bu değerler, aynı zamanda Cumhuriyetin de temeli ve yapı taşlarıdır. İEF, ülkemizin çağdaş uygarlık yolunda kat ettiği mesafeleri gösterir. Bu niteliğiyle de, aynı zamanda toplumsal ilerlemenin simgesidir.

Günümüzde bütün bu değerlere sahip çıkmak; bu değerleri simgeleyen İEF’i, 9 Eylül’ü ve kurtuluş günlerini yeni bir anlayışla ele alıp geleceğe taşımak, temel görevimizdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test