Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İhraçlar kuvvetlendirmez aksine zayıflatır

6.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Partiden ihraç durumlarını daha önce de yaşadık. Bu kesin ihraç süreçlerinin partileri kuvvetlendirmediğini aksine zayıflattığını gördük. Yine aynı durum yaşanacaktır. Daha önce Başbakanlık yapmış bir şahsın parti içerisinde kesin ihraç talebiyle yargılanmasını doğru bulmuyorum. Ahmet Davutoğlu "Söylediklerimin arkasındayım" dedi. Yani "Ben bir iftiranın adamıyım, yalan söylüyorum, yanlış yaptım" demiyor. Aksine "Doğru olduğunu bildiğim ve yapılmış olan hadiseleri söyleyeceğim" diyor. "Doğruları söyleyeceğim" diyen birinin cezalandırılması yanlıştır. Eğer Türk siyasi hayatında terörle ilgili konularda Davutoğlu'nun söylediği yanlışlar yapıldıysa; partinin içinde dalgalanmaları önlemek adına bu isimlerin ihraçlarının talep edilmesi yanlıştır. Önemli olan doğruyu ifade edebilmektir. Dünya siyasi tarihi doğruların tarihidir.

Bu ihraçlar ciddi beklentileri beraberinde getirir. O beklentilere sahip olanlar bu ihraçların yapılmasını arzu eder ve buna ait vesileler ortaya koyarlar. Bu bir anlamda bir yerden kopuş başka bir yerde birikme / toplanma hadisesidir. Yeni bir siyasi partiyi kurma arzusu içinde olanlar, içinde bulundukları siyasi partiyi artık kendileri için istikbal vaat etmiyor diye düşünerek yeni partinin içinde yer alır. AKP'nin içinde geleceklerinin olmadığını ve partinin artık umut vaat etmediğini düşünenler kendileri için ve partinin görüşlerinden ötürü diğer partilere katılma eğilimi göstereceklerdir. Bu eğilime, Davutoğlu'nun ve Babacan'ın ifade ettiği yerler de dâhil olduğuna göre; partiden ihraçlar devam edecektir.

"Babacan Batı ekonomisi için siyasete itilmiştir"

Eylül ve Ekim ayları için Türk siyasi hayatında çok büyük hareketlenmeler olacaktır. Vatandaş kendi beklentilerine cevap verecek siyasi parti arıyor. Mevcut düzende ne parlamento içinde ne de dışında buna cevap verebilen bir parti yok. Bu sebeple yeni siyasi parti arayışına devam edileceği için Eylül ve Ekim ayları çok hareketli geçecektir.

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Ali Babacan'ın yüzde 18 oyunun olduğu söyleniyor. Kamuoyu yoklamalarının ne kadar sağlıklı yapıldığı konusunu iddia edemem bu yüzden rakamın doğru olup olmadığını bilemiyorum. Ama görünen bir şey var ki aynı partiden aynı dünya görüşünden olan Ali Babacan'ın kuracağı partiye girmeyi uygun gören büyük bir kitle var. Ali Babacan'ın ve Davutoğlu'nun kuracağı partiler AKP gibi olmayacaktır. İki partide de üslup farkı olacaktır. Tayyip Bey öfkeyi politika yapmıştır, Babacan ve Davutoğlu ise muhlis, yumuşak ve okşayıcı bir politikayı esas alacaklardır. Ekonominin Batı Dünyası ile olan ilişkilerini gözden geçirdiği bir dönemde Batı Dünyası halen Türkiye'deki ekonomi politikasından rahatsız. Ali Babacan Batı ekonomisinde bilinen ve sevilen bir isimdir, bu sebeple Batı ile ekonomiyi düzeltmek adına Babacan siyasete yeniden itilmiştir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test