Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Urla Adalarını gezdim, gördüm, yazdım!..

13.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta adaları gezdik. Ön planda İncirli Ada'ya bir çıkartma yapmak var idi. Bugün itibariyle Google maps de o ada için "Taş Ada" yazıyor. Yandex "İncirli Ada" demiş.

Çeşmealtı'ndaki Sarı Ada veya Yolluca Ada (ki, burası artık 1980'lerden beri yarımada oldu) ile İncirli Ada arası 0.7 deniz mili. Karantina Adası da antik zamanlardan beri yarımada.  Dokuz adadan ikisi yarımada oldu. Kaldı yedi ada adacık!

Bazı balıkçılara İncirli Ada'nı ismini sorunca "Eşek Adasıı" der ismine, bazısı "Tavşan Adası". Biz Deniz kuvvetleri haritasını esas alalım ve "İncirli Ada" diyelim. Ama üstünde incir yok! Balıkçılar eskiden gidip sopa ile bir seferde 20 - 30 - 40 tavşanı avlayıp dönerlermiş.

Ada'da incir olmamasını içime sindiremedim. Torun torba gittik ve bahçeden topladığımız yere düşen 5 kilo inciri adada, bilhassa güney batı kısmında, etrafa serptik.

Tavşan kalmamış ise ve kuşlar yemezler ise belki tutarlar. Belki yeseler de tutarlar.  Ada herhalde hiç bu kadar incir çekirdeğine maruz kalmamıştır. Ama inat bu ya bu ekim veya kasım ayında, niyet ettim, çapa ve tatlı su ile birkaç incir fidanı da götürüp dikeceğim.

Hatta bir de Hekim Adası'nda gördüğümüz gibi bir zakkum dikeceğim. Bir çıkartma da Hekim Adası'na yaptık. Sonunda Yassıca Ada'da piknik yaptık, yüzdük ve döndük.

 

Terminoloji üzerine bir kaç kelime:

Ada, yani  bin dönüm mertebesinde veya ötesinde olan iki tane Urla adası var. Uzunada ve Hekim Adası. Uzunada malum bizim 4. büyük adamız, kilometrelerce ada. Hekim Adası da en az 2000 dönüm var.

Adacık;  Diğer "Urla adaları"  en fazla birkaç yüz dönüm mertebesinde; adacıklar. Ben "adacı"k tabirini eğer katları ile bir uçak gemisi veya dev yolcu gemisinden küçük ise kullanmayı öneriyorum. Yani birkaç yüz dönüm.   Kilometre kareden fazlası ada.

Daha ufağı ise üzerinde bir kaç dönüm toprak olsa bile "Kayalık."

Nisos, (Nissis) Nisaki, Brachos (Vrak) komşunun verdiği isimler.

Urla adaları tekerlemesi biraz daha zihnimde gelişti. Çeşmealtı'ndan tabak gibi gözükürler.

Urla adaları - Yedi Ada - Adacık

Dokuzdu, ikisi yarımada oldu kaldı yedi.

İkisi ada, Uzunada ve Hekim Adası. Kaldı beş. Yılan Adası  Gülbahçe körfezinde saklanmış;  kalan dört adacık ise, YAPİ -

Yassıca Ada, Akça Ada (ki ismi, Urlalılarca Nergis veya Çiçek adası kalacak), Pırnarlı, Pırnallı, Pınarlı Ada ki, kör kuyusu var, pınarı yok. Ve İncirli Ada ki, "Tavşan Adası" ve "Eşek Adası" da denir.

 

Arap kayalıklarından Hekim Adası ve Uzunada gözükür.

Kel Ada,  "Arap Adacıkları" Yassıca'nın önündeki, üzerinde fener olan Pita Adası falan "adacık" bile değil "Kayalık" demek daha doğru, üstünde en fazla birkaç yüz metre kare toprak olsa bile ki, kısmen yok.

Buraları tezelden kiralamak gerek. Yüzde beş imar izni ile. Hekim Adası'nda Kaolen var, kömür var. Sahilde, Hekim Adası kumsalında göz ile gözüküyor kömür! Ah şu bürokrasi!

Bu yıl Yassıca Ada, Orman ihale açmadığı için işletilemedi. Yoksa İzmir'den insanlar vapur ile gelirlerdi. Neden Urla Belediyesi orayı Urit ile işletmez?

Adaların falan isimlerini "Google mı bilir, biz mi biliriz?" sorusunun cevabına adalar ile ilgili eski bir yazımda değinmiştim. Yazı için tıklayın.

Yanıt basit; biz biliriz!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test