Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

CHP Kurultay Takvimi’ne kilitlendi...

20.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) gözler 37. kurultaya çevrildi. Takvimi henüz netleşmeyen kurultayın Mart ya da Nisan 2020’de yapılması öngörülüyor. Parti, kurultaya kilitlenmiş durumda. Teşkilatlarda göreve almak isteyenler özellikle üç büyük şehirde (Ankara, İstanbul ve İzmir) çalışmalarını erken başlattı. Ancak, herkes “acaba Genel Başkan ne diyecek” sorusuna kilitlenmiş durumda. CHP’de kurultay süreçleri hep çekişmeli geçmiştir, bu kurultay da öyle olur mu bilinmez? Bir Genel Başkan değişimi tartışmaları da gündeme gelebilir.

Evet, bu kurultay normal süreçte yapılan bir kurultay değildir. Zira CHP son yerel seçimde elde ettiği başarı nedeniyle umutları yeşertmiştir. Ana muhalefet partisinin geleceğinin ne olabileceğine de karar verecek bir çalışma olacaktır.

Bir erken seçim, ekonomide yaşanan kötü durumun da etkisiyle Kasım ayında Türkiye’nin gündemine gelebilir.

CHP, son yerel seçimlerde önemli bir başarı elde etti. Özellikle üç büyük şehirde iktidar olması, partide hem de vatandaşta ümitleri yeşertti.

Peki, CHP iktidar olmaya hazır mıdır? Evet, en önemli soru budur.  Yerel seçimlerdeki başarı, doğru isimlerin aday gösterilmesinin yanı sıra, AKP karşıtı seçmenlerin, başka partinin adayının kazanma ihtimalini göremediğinden, tercihini CHP’den yana kullanmasının etkisidir.

AKP karşıtı seçmen, iktidarı değiştirebilecek başka bir parti olsaydı acaba yine de tercihini CHP’den yana kullanır mıydı? Bunu CHP’nin bu günkü teşkilatları ve kurultay üyelerinin düşünmesinde fayda vardır.

Benim tahminim eğer böyle bir ihtimal olsaydı, bu kesim oy vermek için hiçbir zaman CHP’ye yönelmeyecekti. CHP gelen bu emanetçi oyları korumanın yollarını aramalıdır. 

Seçim takvimine baktığımızda önümüzde birkaç sene seçim yok. Ancak şartlar ve ibre her an “erken” ekranını gösterebilir.

 

Şu anki siyasi tablo

Şu an seçim olsa yarış sanki iki parti arasında geçer gibi görüyor. Ancak AKP kendi içinde çalkantılar ve kopuşlar yaşıyor. Bu çalkantı ve kopuşlar bir bölünmeyi getirir mi dersiniz? Olabilir. Yeni bir veya iki parti ortaya çıkar mı? Biraz zor ama çalışmalar var, gerçekleşebilir.

CHP bu durumda ne yapar? Ana muhalefet partisi yerel seçimlerde başarı elde etmiş olsa da kendisine çekidüzen vermelidir. Bugünkü kadroları ile daha fazla başarı pek mümkün görünmüyor.

CHP’nin sorunları var. Bunlardan biri çok başlıklı yapının yaşanmasıdır. Genel Başkan’ın tam olarak partiye hakim olması gerekir. Bazı başkanvekilleri, özellikle üç büyük şehirde güç gösterileri peşindedir. Bunun emareleri illerimizde çok açık görünüyor. İkinci bir şansızlık ise, il ve ilçe teşkilatlarında yaşanan karmaşadır. İstisnalar olsa da görevde olan isimlerin etkinlikleri ne yazık ki azdır. “Partiye güç verme yerine, partiden güç alma” durumunda olan bu yöneticiler, seçmen nezdinde de partiye güç kaybettiriyor.

Bazı iddialı, başkanvekilleri ise, özellikle üç büyük şehirde genel başkanın dışında güç gösterileri peşindedir.

Yaşanan olumsuzluklara rağmen CHP Türkiye’nin en önemli muhalefet partisidir. Kuruluş çizgilerinden “saptıkları” endişelerini halkımız ve taraftarları hissetmektedir.

Kurultay sürecinde titiz adımlar atılmaz, doğru isimler parti teşkilatlarında göreve gelmezse seçmen nezdinde güven kaybını da beraberinde getirir. Yerel seçimde yaşanan ümitleri söndürecektir.

CHP bu kurultayda bir nevi ya “Herrü” ya da “Merrü”yü şeçmek durumundadır.

Bunun açıklaması ya kadrolarını yenileyerek milletin görmek istediği CHP, ya da mevcut statükoda devam edecektir.

 

Bir şans var mı?

Evet var. Öncelikle lider konusunu hal edebilecek mi? Şimdilik Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında bir aday yok gibi görünse de Muharrem İnce ve büyük ihtimalle Haluk Pekşen aday olarak çıkabilirler. Sayın Kılıçdaroğlu avantajlı görünse de sürprizler yaşanabilir. Bence de yaşama ihtimali yüksektir.

Ancak parti kadroları yalnız Genel Başkanla kurulmaz. Eğer parti organları, il ilçe teşkilatları nitelikli isimler yerine bugünkü gibi olursa “Vay benim CHP’me” diyenler çok olacaktır.

SONUÇ: Ülkemiz, güçlükler içindedir. Bunlar yalnız ekonomik ve sosyal sıkıntılar değildir. Sınırlarımızın dışında adeta bir harp hali vardır. Ekonomi ise radikal kararlar beklemektedir.

Suriyeli mülteciler bir sorun yumağı olarak büyümektedir.

Bunun yanında ülke adeta ikiye bölünmüş durumdadır. İktidarı beğenenler ve beğenmeyenler.

Bunun altında ise, dini ve mezhep ayrımcılıkları vardır.

Çare iktidar ve muhalefetin bir araya gelerek müştereklerde birleşerek çare aramasıdır.

Umarım, kurultay sonrası bir araya gelinsin ve kurtuluşa yürünsün.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test