Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Dirençler geçilmez mi?

20.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalar normalleşme için çaba harcarken, adeta görünmez eller piyasaların normal işleyişine engel olmak için yapmadığını bırakmıyor.

Borsa İstanbul iki ay aradan sonra tekrar 103,000 bandına gelerek 2019 yılının direnç noktası olan 103,000-105,000 bandını test etti ve yine geçemedi.

Dolar kuru ise 5,50 / 6,20 bandı diyeceğimiz alanda dalgalanmayı sürdürüyor. Altın fiyatları ons ve dolara bağlı olarak hareketini sürdürüyor.

Geçen hafta içerisinde yaşanan gelişmeler yine tüm bu enstrümanlar üzerinde heyecan yaratarak dalgalanmaya yol açtı.

Hafta sonu gerçekleşen Aramco saldırısıyla petrol fiyatlarının %10 yukarı atağı tüm piyasaların dengesini bozdu. Düşünebiliyor musunuz silah harcamalarına son zamanlarda 350 milyar dolar yatırım yapan bir ülkenin en stratejik tesisine 1300 kilometre uzaktan dron ve füze saldırı yapılıyor, ülkenin petrol üretimi durma noktasına geliyor. Ülkenin eli kolu bağlı. Kartondan ülkeler, kartondan yöneticiler komedisi. Hukukta vardır; hayatın olağan akışına aykırı bir durum.

İçerde baktığımızda BDDK açıklamaları bankacılık sektörü ve bankacılık hisse senetleri üzerinde olumsuz yansımaları oldu, keza enerji ve inşaat sektörü de batık kimde oyununa dönüştü. Kredi derecelendirme şirketlerinin uzun zamandır dile getirdikleri bir durumun adeta itirafı oldu.

Hafta ortasında ise FED’in yapacağı faiz indirimi herkes tarafından heyecanla beklenirken, Piyasalar 0,25 puan faiz indirimini kontra garanti gözüyle bakmaktaydı.

FED Başkanı Powell’ın açıklamaları ve Başkan Trump’la girdikleri polemik piyasa tarafından merak ediliyordu.

Beklendiği oranda FED faiz indirimini yaptı, merkez bankası bağımsızlığına vurgu yaparak Trumpa yüz vermedi; ABD ekonomisinin güçlü olduğuna ve faiz indiriminin bir ara dönem politikası olarak indirime gittiğini, resesyon öngörmediğini açıkladı, ileride faiz artırımı kapısını da açık bıraktı.

Son zamanlarda ABD para sıkışıklığı ve repo ihaleleriyle piyasaya para vermesi, önümüzdeki dönemde FED’in söylemleriyle ile gerçekler arasında çelişkilerin devam edeceğini gösteriyor.

Kafa karışıklığı ABD hisse senedi piyasalarında da kendini gösterdi sert dalgalanmadan sonra ne yöne meyilli olacağına karar vermeye çalışıyor.

Bizdeki durum ise genel hatlarıyla şöyle; dolar endeksi faiz indiriminden sonra diğer para birimleri karşısında olduğu gibi TL karşısında da değer kazandı. Yukarda verdiğim bant aralığında yılsonunu tamamlaması muhtemel görünüyor. Belirgin risklerimiz Suriye ve bankaların elinde bulunan döviz cinsinde kredilerin bankaları zora sokma riski, BDDK’nın açıklaması risk var ama şimdilik korkulacak bir şey yok tarzında.

Altın’ın fiyakalı duruşu sarsılmış durumda bu tahtından olmuş kral rolünü yılsonuna kadar sürdürmesi yüksek olasılık.

İçeride faiz oranları düşmeye devam ediyor faiz geliri elde edenler, yılın son çeyreğinde enflasyonun artmasına bel bağlasalar da, şimdilik eski yüksek faiz günlerini yad ederek düşük ama garanti getirinin keyfini sürmeye devam edecekler.

Piyasaların en mazlum, en mahzun yatırımcısı Hisse senetleri sahipleri için piyasalarda bir ışık var, bu ışık bir görünüp bir kaybolduğu için hala tereddüt içindeler, fakat şimdilik yabancı para girişi yeterli olmasa da var doğru hisse doğru zamanlama hisse senedi yatırımcısını önümüzdeki dönemde bu mahzunluğundan kurtaracaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test