Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Barış Pınarı Harekatı'nın tuzaklar içerdiği endişesi içindeyim

12.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emekli Albay Soner Aydın Barış Pınarı Harekatı'nı değerlendirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Fırat’ın doğusunda ABD ve koalisyona dahil ülkelerin sınırsız desteğiyle yuvalanan PKK terör örgütüne yönelik harekâtı artık başladı. Harekatın başlamasıyla birlikte bundan önce yapılan bütün değerlendirmeler anlamını yitirmiştir. Bundan sonra Türk Milleti olarak yapmamız gereken harekatın askeri ve siyasi hedefine ulaşması için elimizden gelen bütün katkıyı sunmak olmalıdır. Silahlı Kuvvetlerimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine verilen bütün görevleri başaracağından kimse kuşku duymamalıdır. Emekli olmakla üniformamızı çıkardıkama gönlümüz, yüreğimiz kahraman silah arkadaşlarımızla birliktedir ve gerektiğinde üniformamızı tekrar giymekte en küçük bir tereddüt göstermeyiz. Allah Mehmetçiğimizi muvaffak ve muzaffer eylesin.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; muharebe istihbaratı, terörle asimetrik mücadele, cephe çatışmaları, gayri nizami harp, özel operasyon ve meskûn mahal operasyonu konularında çok büyük eğitim ve tecrübeye sahiptir, bütün planlarını bu bilgi ve tecrübeyle yapmış olduğundan, harekâtı da bu doğrultuda icra edeceğinden kuşku duyulmamalıdır. Bu nedenle bölgenin yapısı, harekât arazisinin durumu, teröristlerin kuvveti, tertibi ve silahları, yerleşim yerlerinin fazlalığı, sivil halkın durumu v.b. konularda yapılan olumsuz değerlendirmelerin üzerinde durulmamalıdır. Terör örgütünün ve destekleyicilerinin olumsuz propagandalarına da itibar edilmemeli, alet olunmamalıdır.

Harekatın siyasi başarısı askeri başarısından çok daha önemlidir. ABD Başkanı Trump’ın ve ABD’li bazı yetkililerin tutarsız açıklamaları ve uygulamaları, yaptırım tehditleri, başta Fransa, Almanya ve İngiltere olmak üzere AB’nin tepkileri, İran ve Rusya’nın yaklaşımları, Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Bahreyn ve diğer Arap ülkelerinin tutumları siyasi başarıyı engelleyebilecek nitelikte görünmektedir. Harekatın siyasi hedefinin Suriye’nin kuzeyinde 32 Km. derinlikte bir güvenlik koridoru oluşturmak olduğu söylenmektedir. Ben bunun yeterli olmayacağı, bölgede kurulan PKK yapılanmasının bütünüyle ortadan kaldırılamaması halinde siyasi başarıdan söz edilemeyeceği kanaatindeyim.

Bilindiği gibi ABD güvenli bölgenin 15 Km. derinlikte olması konusunda ısrar etmekteydi. Türkiye’nin 32 Km. derinliğe kadar inmesi; ikmal ve takviye yollarının kontrol altına alınması bakımından askerî açıdan bir gerekliliktir. Buna karşılık ülkemize yüklenmeye çalışılan DEAŞ’la mücadele sorumluluğu, bölgede Suriye Demokratik Güçleri (SDG) üzerinden PKK varlığının ve özerk yapılanmanın meşrulaştırılmaya çalışılması ve gösterilen tepkiler hayra alamet değildir. İlerleyen zamanda ABD’nin istediği derinlikte durdurulmamız ihtimali vardır ve bu durumda bütün askeri çabalarımız boşa çıkacaktır. Yolumuzun, ülkemizi derinden etkileyebilecek tuzaklar içerdiği endişesi içindeyim. Dilerim Irak ve Suriye gibi olmayız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test