Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türk turizminin 2019 yılı tablosu

18.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizm sektörü 2019 yılını oldukça iyimser bir tablo ile kapatmak üzere. Ancak Türkiye’nin siyasi durumu ve etrafındaki karışıklıklar nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçtiği gerçeği var.

Turizm sektörü, Türk ekonomisinin hayat halkalarından bir tanesidir. Ülkeye döviz getiren sektörlerin başında geliyor.

Sektör, birkaç yıl önce yaşadığı kan kaybını gidermeye çalışıyor. 2013 -14 yıllarındaki turist ve gelir rakamına ulaşmasa da ciddi toparlanma görülüyor. Sektör tam nefes olmaya başladığında yeni bir sorun çıkıyor.

Türkiye neden bir türlü istikrara kavuşamıyor. Ülkedeki istikrar, 1950 yılından itibaren zaman zaman olumlu gelişmeler gösterse de, siyasi çekişmeler ve askeri müdahaleler dönemlerinde hep kesintilere uğramıştır. İstikrarın içeriden ve dışarıdan yapılan müdahalelerle kesintiye uğradığını anlam için ekonomist veya siyasetçi olmaya gerek yok.

Türkiye’nin Osmanlı döneminde asırlarca payidar olması ve imparatorluklar kurup yaşatması tarihin sayfalarında yazmaktadır. Ancak neden sona erdiği hususunda rivayet ve değerlendirmeler pek o kadar fazla olmadığı gibi, doğru ve yanlış bazı değerlendirmeleri de ihtiva etmektedir.

Osmanlı bir “Devşirme kültürü” ile yönetim tarzını seçmiştir. Kim olursa olsun kendini “Osmanlı”nın parçası saydığı müddetçe ondan faydalanmış, bilim ve ilimin gösterdiği istikameti seçmiştir. Osmanlı dine önem vermiş ancak dini hiç bir zaman bu iki unsurun önüne koymamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti ise, Atatürk dönemi hariç özellikle 1950 den itibaren, bazı siyasetçiler hep dini siyasete alet etmişlerdir. İlim, bilim, ehliyet ve liyakat çokça dönemler geri plana itilmiş, tercihlerde din, yandaş olma öne çıkmıştır.

Ne yazık ki, Türkiye için siyasi İslam akımlarının gittikçe arttığı bir ülke olma algıları bütün dünyada dillendirilmekte ve ısrar edilmektedir. Bu imaj Türkiye’ye zarar veriyor. Olumsuz etkilenen sektörlerin başında da turizm geliyor. Evet, 2019 rakamlarına baktığımızda turizmde bir talep artışı var, ancak bu artış ne yazık ki istenilen düzeyde değildir.

Sektör, bir yandan “Her şey dahil” belası diğer yandan yanlış algılar içinde adeta yaşama mücadelesi veriyor.

Türkiye turizmde çok etkin ve algıları değiştirecek bir “İmaj” kampanyasını başlatmalıdır.

Bunun yanında turizmin çeşitlenmesi, hitap edeceğimiz turist gelir kitlesinin artık değiştirilmesi gereklidir.

Evet, Türkiye tesisler bakımından çok ara ile rakiplerinin önündedir. Ancak zamanla yıpranan tesislerin çoğunun yenilenmesi zorunluluğu doğmuştur. Değişen teknolojinin yabancı turist tercihini de değiştirdiğini unutmamalıyız. Bu yeni eğilimleri dikkatle incelemeli ve sektörde kullanıma almalıyız.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Turizm Tanıtma ve Gelişim Fonu” değişikliği için hazırladığı kanun teklifi için yapılan eleştiriler dikkate alınması gerektiği kanısındayım. Bu değişiklik iyi etüt edilmelidir.

Zira kanun da bazı eksiklerin ortada olduğu bir gerçektir.

Türkiye, turizmde artan taleple memnun kalırken, gelir yönünde pek parlak olmadığı da bir gerçektir.

Sektörün geleceği için anlaşmazlıkları bir kenara bırakmalıyız. Gerçekler ışığında bir değerlendirme yaparak rotamızı belirlememiz gerekiyor. ‘Şu anda neredeyiz, potansiyelimiz nedir, rakiplerimiz neler yapıyor, hangi şartlar biri rakiplerimizin önüne çıkarır’ başlıklarında ciddi bir analiz yaparak sektöre yol çizmemiz gerekiyor.

Ancak bu iş bilgi, görgü, ehliyet, liyakat ve tecrübe işidir. Bunun için Dış bürolardaki temsilcilerimizin ehil insanlardan seçilmesi şarttır.

Turizmde yatırımcının memnuniyeti için sektörde gelir düzeyini artırmalıyız. Aksi durumda sektör kısır döngüden kurtulamaz.

Evet, Türkiye bugün için ekonomik ve siyasi açıdan sıkışık bir dönemden geçiyor.

Kötümser olmayalım.

Biz ise planlarımızı geleceğe dönük yapmalıyız.

“Türk turizminde talep patlaması var” deniyor. Bu iddialar gerçek ise bu kadar tesis niye satışa sunuldu. Satış listelerindeki tesis adedinin bu güne kadar olmadığı kadar arttığının izahının da düşündürücü olmasının anlamı nedir?

Sonuç:

Türkiye dikkatle incelemesi gereken bir Turizm dönemindedir. Talep artmakta ancak, gelen turistin “ödeme ve gelir” düzeyinde gerilemeler yaşanmaktadır. Ülkede yatırımların değerleri “Milyarlarca” dolar değerindedir. Bunun getirmesi gereken miktarı alamıyorsak, sonuçlarının çok iyi araştırılması gerekmez mi?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test