Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Harekat bütün ülkelerin çıkar ilişkilerini ortaya döktü

18.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Barış Pınarı Harekâtı ve henüz dokuz gününü doldurmuşken, Türkiye ve ABD heyetinin mutabakatıyla durdurulması; Suriye’deki gerçek durumu, ilgili bütün tarafların ilişkilerini, Suriye’nin geleceğini ve bütün bölgeye muhtemel etkilerini ortaya koymuştur. Harekâtın başlamasıyla birlikte ABD’nin Türkiye’ye rağmen, Türkiye ile ilişkilerini feda etme pahasına PKK uzantısı PYD/YPG’ye verdiği önem bütün açıklığıyla belli olmuştur ve son günlerde ortaya çıkan Trump mektubu da bunu teyit etmiştir. Harekât; PYD/YPG’nin ABD, AB, Arap Birliği, İran, İsrail, Filistin ve daha pek çok ülke için Türkiye’den de önemli olduğunu, bütün müdahil ülkeler arasındaki çıkar ilişkilerinin seviyesini, çapını ve hedefini açığa çıkarmış, Rusya ve Suriye yönetiminin PYD/YPG’nin varlığından ve amaçlarından rahatsız olmadığını göstermiştir.

Cumhurbaşkanımız 16 Ekim’deki Grup Toplantısında yaptığı konuşmada; harekât öncesinde ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde 20 mil (32 Km.) derinlikte bir güvenli bölge teklif ettiğini ifade etmiş, konuşmanın devamında Barış Pınarı harekatının hedefinin 30-35 km. derinlikte bir güvenli bölge oluşturmak olduğunu söylemiştir. 17 Ekim’de ABD heyetiyle varılan mutabakat sonrasında yapılan açıklamalardan anladığım kadarıyla da en az 30 km. derinlikte bir güvenli bölge tesis edilmesi kararlaştırılmıştır. ABD harekâttan önce 32 km. teklif ettiyse biz neden 30-35 km. derinliği hedef aldık ve sonrasında 30 km. derinliğe razı olduk? Hepsi aynı değil mi, harekât buna değer miydi? YPG’nin 30 Km.den daha derinde yuvalanması terör tehdidini ortadan bütünüyle kaldıracak mı, bu nasıl olacak? PKK güdümündeki PYD’nin bu güvenli bölge içindeki konumu ve rolü ne olacak? Yoksa bilmediğimiz başka konular mı var? Bu sorular kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Zaman içinde basına yansıyan 13 maddelik mutabakat metninin her bir maddesi uzmanları tarafından tek tek ele alınarak irdelenecektir. Benim dikkatimi çekenler; Bölgedeki dini ve etnik toplulukların korunmasının taahhüt edilmesi, DEAŞ’la mücadelenin Türkiye’ye ihale edilmiş olduğu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 sayılı kararına yapılan vurgudur. ABD’nin DEAŞ’la mücadeleyi Türkiye’ye ihale etmeye çalıştığını yaklaşık bir yıldır yaptığımız değerlendirmelerde ifade etmiştik. Bu sürpriz olmadı. DEAŞ konusu da önemlidir ama asıl önemlisi Bölgedeki dini ve etnik grupların pek çoğunun SDG çatısı altında toplanmış olmasıdır. Bunlardan birisi ve en önde geleni de Kürtleri temsil ettiği iddia edilen PKK uzantısı PYD’dir. Korumaya PYD de dahil midir? Eğer öyleyse harekât hedefine ulaşmış olur mu? BMGK’nin 2254 sayılı kararına gelirsek; bildiğim kadarıyla bu karar Suriye’de bir seçim takvimi belirlemiş ve yapılacak seçimlerde Esad’ın aday olmaması yönünde kanaat oluşturmuştu. Mutabakatta 2254 sayılı karara vurgu yapılması Esad yönetimini tamamen ortadan kaldırmaya yönelik yeni bir hamle midir? Bu nasıl olacak, Türkiye; Rusya ve İran’a rağmen bu konuda nasıl bir rol üslenecektir?

Sonuç olarak;Suriye’de bir oluşturulacak güvenli bölgeyi de içine alan geniş bir bölgede bir Kürt yapılanmasının devamına ve 30 Km.den daha derinde de olsa YPG gibi bir silahlı terör örgütünün varlığının muhafaza edilmesine Türkiye dahil herkes razı olmuştur, Türkiye ile Suriye yönetiminin doğrudan diyalogla sorunları müşterek ele alma ve müşterek çözüm oluşturma zemini çok büyük ölçüde kaybedilmiştir kanaatindeyim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test