Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İzmir’e gelen turist sayısı arttı, ancak…

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye turizmi, açıklanan rakamlara bakılırsa bu yıl iyi bir sezon geçirdi. Sektör geçtiğimiz yıllarda ulusal ve bölgesel alanda yaşanan sıkıntılar nedeniyle zor bir süreçten geçmişti. İki yıldır veriler olumlu, gelen turist sayısında artış dikkat çekiyor.

Benzer durum İzmir’de de yaşandı. İki yıl önce yaşanan sıkıntılı günler aşılmışa benziyor. Çok şükür iki senedir işler iyi gidiyor, düzeldi diyebiliriz. Bu yılın son on aylık rakamlarını Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) açıkladı. ETİK’in Özel Yönetim Raporu’na göre, yılın ilk 10 ayında 1 milyon 150 bin 397’si yabancı olmak üzere, 1 milyon 800 bin 279 ziyaretçi ağırladı.

Yine rapora göre, İzmir’e 2019 yılının ilk 10 ayında, gelen ziyaretçi sayısı 2018 yılına göre, yüzde 34 artmış. Yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 39, vatandaş ziyaretçi sayısı ise yüzde 23 artmış. Bu önemli bir artıştır. Yabancı ziyaretçilerde en yüksek artış, Alman ve İngilizlerde yaşandı. Ayrıca Hollanda, Fransa, Belçika ve İsviçre’den de gelen sayısında artış var.

Dikkat edilirse, Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında geçtiğimiz yıllardaki gibi artış yok, hatta düşüş var.
Sebebi ise bu ülkelerin yaşam tarzları, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne gösterdikleri hassasiyetler olsa gerek.
Şüphesiz ki, hem İzmir’e hem de Türkiye’ye gelen turist sayısındaki artış sevindiricidir. Ancak madalyonun öbür tarafına da bakmakta fayda var. Yani gelir kısmına, elde edilen kazanca… Burada duralım biraz.
Maalesef hayır. Ne Türkiye genelinde ne de İzmir’de beklenen gelir artışı sağlanamamıştır.
Bu 10 aylık süre içinde gelenlerden elde edilen gelir, 2018 yılı, hatta 2015 yılının aynı döneminin gerisinde kalmıştır. Gelen turist sayısı artıyor ama gelir düşüyor. Yüzde 34’lük artışa rağmen 2015 yılı gelirine ulaşılamıyor. Veya başa baş ancak olabiliyor ise bir sıkıntı var demektir. İşte bu tablonun çok dikkatle alınması ve araştırılması gerekir
Alınması gereken tedbirler

Türkiye, turizm sektörüne milyarlarca dolar yatırım yapmış ve halen de yapmaktadır. Çok ciddi tesisler sektöre kazandırılmıştır. Bu yatırımları tenkit etmiyorum, hepsi doğru ve yerinde yatırımlardır. Ancak gidişat iyi görünmüyor.
Turizmin içinden gelen biri olarak, sektör şu anda kendi içinden gelen bir Bakana sahiptir. Sektör bunu fırsat olarak değerlendirmeli, politika ve stratejilerini iyi belirlemelidir.
Tenkit kolay, yapabilmek çok zordur. Bu sektörde bilgi birikimi ve tecrübe çok fazladır. Sektör bunu iyi değerlendirmeli ve yol haritasını ona göre çizmelidir.

Gelelim İzmir’imize. Bu şehir, tarihte Batık Atlantik kıtasının kıyılarının giriş noktası varsayılmaktadır. Tarihsel bir yapısı vardır. Serbest şehir olabilecek şartlara haizdir.
İnanıyorum ki İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetiminin çalışmaları ile daha iyi yere gelecektir.
Ancak ekonomik sistem, strateji ve uluslar arası ilişkilerde Türkiye daha iyi standartlara kavuştuğunda.

Balçova Agamemnon kaplıcaları

İzmir, Agamemnon kaplıcaları tarihi Büyük İskender’e dayanan bir merkezdir.
Burada ne yazık ki, yapılan planlamalar ve yatırımlar yanlış dizayn edilmiştir.
İki otel vardır.
Kaya Termal Otel ile Balçova Termal Otel ve tedavi merkezi. Balçova Termal Otel, geçtiğimiz yıllarda İskandinav ülkelerinden tedavi için gelenlerde dolup taşıyordu. Ne yazık ki yanlış politikalar ve tesislerin yenilenmemesi sonucu son yıllarda bu müşterisini kaybetti.
Buradaki iki otel de birleştirilmeli, 1.500 yatak ve tedavi merkezleri ile dünya standartlarında bir yer haline getirilmelidir. Bu tesislerin yeniden ayağa kaldırılması İzmir turizmine de büyük katkısı olacaktır.
Balçova Termal kaplıca ve konaklama tesislerinin yeniden ayağa kaldırılmaması İzmir’e yapılan bir açık “Haksızlık”tır.
Not:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’ndan şöyle bir davet aldım:

“Her yıl dünyanın dört bir yanından insanın ziyaret ettiği İstanbul’un turizm potansiyelini daha yukarılara taşımak için katılımcı yönetim modeli ile çalışacağımız bir turizm platformu oluşturduk. Geleceğe dair hedef ve planlarımızı paylaşacağımız İstanbul Turizm Platformu Tanıtım Programında sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağım.” 18 Kasım 2019 tarihinde saat 10.30’da İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak toplantıya memnuniyetle katılacağımı bildirdim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test