Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

CHP’nin kongreler ve kurultay süreci

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizin ulusal kurtuluşuna ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna damgasını vurmuş Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), kongreler ve kurultay sürecini yaşıyor. Ana muhalefet CHP’nin parti içi seçimleri, her daim kamuoyunda ilgi ve merak uyandırır. Ayrıca çok da çekişmeli geçer. Ancak bu kez çok daha farklı anlamlar içeriyor.

17 yıldır işbaşında bulunan siyasal iktidarın olumsuzluklarından bıkan, yeni ve farklı arayışlar içinde olan halkımızın önemli bir çoğunluğu için; CHP’nin durumu ve kadroları büyük önem taşıyor. İnsanlar kendi dertlerine derman olacak yeni yönetsel anlayışların ve yapıların arayışları içindeler. Şu anda iktidara en güçlü seçenek durumunda olan ana muhalefet partisi, acaba bu arayışlara cevap verebilecek mi? İnsanlarımız için umut ve güvence olabilecek mi? İşte bugünlerde CHP’ye yönelen bakışlar, bir bakıma bu soruların da yanıtını arıyor.

 

Delege seçimleri ve kongreler

İçinde bulunduğumuz günlerde CHP’de delege seçimleri yapılıyor. İlçe kongrelerinde yönetimleri belirleyecek delegeler, mahallelerde belirleniyor. Kasım ayı sonuna kadar sürecek bu seçimlerde belirlenen delegeler, aralık ayında başlayacak ilçe kongrelerinde yönetimleri ve il delegelerini seçecekler. Ardından süreç yeni yılın ilk aylarında il kongreleri ile devam edecek. İlçe kongrelerinde seçilmiş delegeler, il başkanıyla yönetimini ve kurultay delegelerini belirleyecekler. Büyük olasılıkla nisan ayında da kurultay toplanacak, genel başkan ve merkez organları seçilecek.

Sol ve sosyal demokrat partilerde bu süreçler bir bakıma partilerin düğünü, bayramı ve şöleni olarak nitelendirilir. Düşünsel - örgütsel alanda ve program temelinde yeni tartışmalar yapılır, yeni gündemler oluşturulur. Partinin başarısı için yeni hazırlıklar kotarılır; nitelikli ve birikimli yeni kadrolar öne çıkar, güncel sorunlara yeni çözümler üretilir. Bütün bu çalışmalar, yalnızca parti tabanıyla değil, seçmenle de paylaşılır. Kısacası, halka güven verilir, umut aşılanır…

CHP’de başlayan süreçte, bütün bunlar yapılıyor mu, yapılacak mı? Doğrusu, bu soruya gönül rahatlığıyla olumlu yanıt vermek pek mümkün olmuyor.

 

CHP’nin temel sorunu

Günümüzde, ana muhalefet partisinin en büyük problemi, partinin seçmen profili ile örgütsel yapısı arasındaki uyumsuzluktur. Eğitim ve bilinç düzeyinin yüksek olduğu ilçelerde ve seçim bölgelerinde, bu durum daha da çarpıcıdır. Öyle ki eğer gerekli önlemler alınmazsa ve kendini yenileyemezse, CHP örgütleri seçmeninin gerisine düşecektir. Bu durum, partinin geleceği adına önemli bir tehlikedir. Oysa ülkenin içinde bulunduğu koşullar da dikkate alınarak, CHP’nin hızla örgütlerini, parti yapısını çok yönlü yenilemesi gerekiyor. Ana muhalefet CHP’nin yerel örgütlerinin, halka güven vermesi, umut aşılaması ve öncülük yapması zorunluluktur.

CHP’nin bir başka önemli iç problemi, parti içi sevgisizliktir. İttifaklar nedeniyle farklı partilerle bile işbirliği yapmak durumunda kalan CHP’liler, nedense birbirlerine katlanmakta zorlanmaktadırlar. Bu durum, parti içi süreçlerde çarpıcı biçimde kendini göstermektedir. Siyasal niteliğin, emeğin ve birikimin değerlendirileceği parti içi seçimler, mevcut delegelik sistemiyle ve yapılan yanlışlıklarla, tam aksine seçmeni partiden soğutacak, uzaklaştıracak süreçler haline gelmektedir. Bu temel olumsuzluk, mutlaka düzeltilmelidir.

 

CHP’nin ve CHP’lilerin sorumluluğu

Ülkemizin içinde bulunduğu koşullar, ana muhalefet partisi CHP’ye tarihsel bir görev ve sorumluluk yüklemektedir. Elbette bu sorumluluk, aynı zamanda başta örgüt yöneticileri olmak üzere, tüm CHP”liler için de geçerlidir. CHP ve CHP’liler, bu önemli süreçte, ‘ortak akıl’la, partinin ‘milli takım’ı olarak nitelendirilebilecek, en güvenilir ve nitelikli kadrolarını yönetimlere taşımalıdırlar.

Artık CHP’nin yönetsel birimleri, yerel örgütleri, kendi parti içi iktidarlarının değil, ülkede iktidar olmanın heyecanını yüreklerinde duyumsamalıdır. Siyasal uğraşılarında buna uygun ciddiyetle ve sorumlulukla davranmalıdırlar. Halkımız, CHP’den ve CHP’lilerden bunu beklemektedir. CHP, yalnızca büyük kentleri değil, tüm ülkeyi yönetmeye hazır olduğunun güvenini insanımıza vermeli ve bunu somut olarak hayatın pratiğinde de göstermelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test