Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Stratejik müttefik

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisi piyasalar tarafından dikkatle takip ediliyor. Yurtdışı piyasalar Ticaret savaşlarında Çin ve ABD’nin anlaşma umutlarını satın almaya devam ederken, biz dış borsalarda yaşanan ralliyi uzaktan izlemekle yetiniyoruz.

ABD’den gelecek iyimser haberlerin Bist 100 endeksini, 105,000 bin direncinin üstüne atarak 110,000 -120,000 bandına doğru tırmandırması, tüm yatırımcıların ve piyasa profesyonellerinin ortak beklentisidir.

Çok zor bir konjonktürde yapılan bu ziyaretin S400, F35, PYD meselesi, FETÖ meselesi başta olmak üzere tüm sorunları çözmesini beklemek oldukça zor.

ABD tarafında Yerleşik düzenin Trump’a karşı verdiği savaş son hızla devam ederken, ABD ekonomisi için ardı ardına iyimser veriler gelmeye devam ediyor. Rakamlar, işlerin iyi gittiğini Trump’un yeniden başkan seçilme olasılığının arttığını gösterirken, derin Amerika, başkanın ayağını kaydırma çalışmalarına hız vermiş durumda.

Türkiye kaynak soruna çare bulamadığı müddetçe, denge politikalarıyla götürdüğü, dış siyaset ilişkileri doğrudan Türkiye ekonomisiyle bağlantılı olmaya devam edecektir.

Defalarca ABD ve AB ile iyi ilişkiler kurulduğunda, Türk ekonomisi ve temel göstergelerinin ne kadar pozitif seyrettiğini, bu satırlardan anlatmıştım.

İlişkilerin bozulduğu dönemlerde ise ellerindeki tüm imkanlarla ekonomimizi yerin dibine sokmak için taarruza geçmişlerdi.

Bu konuyu aklımızın bir kenarında tutacak olursak, Cumhurbaşkanı’nın ya da sandıkla seçilmiş, her kim olursa olsun egemen güçlerin dayatmalarına karşı direnme gücünün bir sınırı olduğunu görebilmek zor değil.

Demokrasiyle yönetilen ülkelerin liderleri her ne kadar doğru bildikleri ya da zorunluluk olduğunu düşündükleri konularda dahi, sandık ortaya konulduğunda, geçim derdindeki hoşnutsuz seçmenin gazabından çekinirler.

2. Dünya Savaşı’nın galip devleti İngiltere’nin başbakanı bir röportajında bu dönemi anlatırken en üzüldüğü şeyin savaştan sonra seçimi kaybetmesi olduğunu söyleyecektir.

Savaşı kazanmak bile siyasetçilere seçim kazandırmazken. Yapıp edilen her işin ekonomi üzerine getireceği ve götüreceği, fayda ve zararı hesap etmek durumundayız.

Sözün özü ABD’de her şey olumlu gerçekleşse dahi, ABD parçalı yapısı derin devleti bize karşı Irak operasyonundan bu yana diş bilemektedirler. Otur otur kalk kalk tarzında bir Türkiye’nin karşılarında olmadığının da farkındalar, bu sebeple ellerine geçirdikleri her şeyle bize karşı yürümeye devam edeceklerdir.

Bugün ekonomik olarak zarar görsek de, yarın S400’lerin değişen iklimde bize nasıl hayati destekler verebileceğini şimdiden düşünmeliyiz.

Temsilciler meclisinde kabul edilen ermeni soykırım tasarı dahi; Kızılderili katliamı yapmış, kölelik gibi insanlık suçu işlemiş, Nagazaki ve Hiroşima’ya nükleer bomba atarak kundaktaki bebekten, yataktaki ihtiyara kadar yüz binlerce insanı katletmiş bir milletin meclisinden çıkmış olması, ayar ve izanı ne kadar kaybettiklerin, gösteriyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test