Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Tarih mi çıkar mı?

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Economist’e göre Türkler milyonlarca Ermeni’nin öldürülmesinin politize edildiğini düşünüyor. Erdoğan defalarca, “Tarihi soykırım, kölelik ve istismarla dolu ülkeler Türkiye’ye ders vermeye kalkmasın" diyerek Ermeni soykırımı tartışmalarına tepkisini göstermişti. 29 Ekim’de Amerika Temsilciler Meclisi’nin kararıyla 1915 Ermeni olayları “soykırım” olarak adlandırıldı. Meclis’e getirilen tasarı 11’e karşı 405 oyla kabul edildi. Yabancı basına göre, araştırmacılar ve akademisyenler ölen Ermenilerin sayılarına istinaden 1915 olaylarını “soykırım” olarak adlandırıyordu. Fakat ABD, kritik bir müttefiği olan ve NATO’da önemli bir yeri olan Türkiye ile ilişkilerini korumak için olayı “soykırım” olarak nitelendirmekten kaçınıyordu. Economist’e göre bu karar tarihi verilerden sonuçlanmamış, daha çok Erdoğan’ı “azarlama” yöntemi olarak alınmıştı. Aynı yıl içinde Türkiye’nin hem Rus savunma sistemini aldığı hem de Suriye’ye harekat düzenlediği göz önünde bulundurulduğunda, Amerika’nın Ermeni “soykırım”ı kararının zamanlaması tesadüf olabilir mi?

Yabancı basın gündeminde Türk-Ermeni gazeteci Hrant Dink’e de yer verdi. Hrant Dink basında, “Tarih ve politikayı birbirlerinden ayırmalıyız. Siyasal sorunlarımızı çözmeden tarihsel sorunlarımızı çözemeyiz” sözleriyle yer aldı. Hrant Dink “Türkiye soykırımla yüzleşmeden tam teşekküllü bir demokrasi olması gerekiyor” demişti. Bu sözlerinden bir kaç sene sonra Dink, uğradığı silahlı saldırı sonucu İstanbul’da vefat etti. Kuzey Amerika basını Taner Akçam’ın “Ermeni soykırımı Türklerin toplu sırrı haline geldi” sözlerine de değindi. Yabancı basın Türklerin Ermeni soykırımına yönelik karşı argümanlarına yalnızca bir cümlede yer verdi.

 

Senatör Reed: Amerika Türklere karşı yeteri kadar sert olamadı

ABD Senatörü Jack Reed, 11 Kasım’da CNN’e verdigi röportajda Trump’a karşı eleştirilerini dile getirdi. Reed’e göre Trump, Suriye’den çekilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Suriye’ye harekat gerçekleştirmenin Amerika için uygunsuz ve kabul edilemez olduğunu belirtmeliydi. Trump Amerika’nın endişelerini gerektiği gibi söylemedi. Reed, "Türklerle bir çok sorunumuz var. Çözülmesi gereken sorunlar. Tek sorun Suriye değil, Ruslardan S-400 savunma sistemi alımı da bir sorun. Cumhurbaşkanlarının ziyaret gerçekleştirmesi elimizdeki tüm kozları etkisizleştiriyor. Ziyaret planlanmadan önce Türklerle ciddi ve sert bir üslupla Amerika’nın endişeleri, NATO’nun geleceği ve Suriye’de neler yapılması gerektiği konuşulmalıydı. Trump’ın Suriye politikası, Türkiye’de son duruma bakılınca sağ kanat içinde ciddi bir sorun teşkil etmeye başladı. Cumhuriyetçilerden de olaya tepki artarak büyüyor. On binlerce Amerikan askeri Suriye’de şehit oldu, fakat bu sayı Kürtlerle karşılaştırıldığında yok denecek kadar az. Kürtler Suriye’de büyük bedeller ödedi. Kürtlerin IŞİD hapishaneleri için de endişeliyiz; bu kampları terk edecekler mi bilmiyoruz. Amerikan askerlerini bölgeden plan yapmadan çekmek salaklıktı, artık hiç bir ülke Amerika’nın sözüne güvenemez” dedi.

 

“Melek” Uysal

Yabancı basına göre Türkiye’de enflasyon oranları düşüyor fakat ekonomi hala savunmasız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir zamanlar yüksek faiz oranlarına “bütün kötülüklerin anası” demişti; faiz oranlarını peş peşe düşüren yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal bir melek olmalı. Yüzde 2.5 oranında yapılan son faiz indirimi, piyasa beklentilerinin iki katından fazla.

Türkiye sene başında ekonomik gerileme döneminden çıkmıştı fakat kredi büyümesi hâlâ olması gerekenin çok altında. Sabit döviz borcu üzerinde oturan firmalar kredi almakta zorlanıyor ve bankalar 20 milyon dolarlık takipteki alacaklarını firmalara yatırmakta isteksiz. Koç Üniversitesi öğretim üyesi Selva Demiralp’e göre "Türkiye ilk takipteki alacaklar sorununa çözüm üretmeli.” Eylül ayında hükümet bankalara 46 bilyon lira borcu batık kredi olarak sınıflandırmalarını söylemişti. Fakat bankaların bu kredileri bilanço tablolarından nasıl silecekleri hala meçhul.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test