Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

ABD Suriye'de amacından vazgeçmeyecektir

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD ve Rusya ile yaptığımız mutabakatların PKK terör örgütü uzantıları ile mücadelemize katkı sağlamadığı görülmektedir. Bu süreçte ABD ve Rusya PYD/YPG'yi karşımıza taraf olarak çıkarmış, gerçek amaçlarının Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile terör örgütü arasında arabuluculuk yapmak olduğu anlaşılmıştır. Her iki muhatabımız da Türkiye ile mutabakat görüşmeleri sürerken, "eş zamanlı olarak" (sözde) general payesi verdikleri terörist başı Mazlum Kobani ile görüşerek maksatlarını ortaya koymuşlardır. Hatta ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği tehdit mektubuna bu terörist başının mektubunu da eklemiş, 13 Kasım'da yapılan görüşme sonrasında yapılan basın açıklamasında da PYD/YPG'nin ABD'nin kıymetli bir müttefiki olduğunu tekrar vurgulamıştır.

Mutabakatlardan önce Fırat'ın doğusunda 440 Km.lik sınır hattımız boyunca 32 Km. derinlikte güvenli bölge oluşturmak amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtı; ilk gününde yaptığımız değerlendirmede ifade ettiğimiz gibi ABD ve Rusya'nın girişimleriyle hedefine ulaşmadan durdurulmuş ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Tel Abyad ile Rasulayn arasında 120 Km. genişlikte üç tarafı terör örgütüyle çevrelenmiş alanda, bir cep içerisinde bırakılmıştır. Bir askeri harekatta, düşmanla çevrelenmiş cep içerisinde kalmak arzu edilmeyen bir durumdur. Nitekim terör örgütü hemen her gün roket ve havan saldırılarıyla bu cep içindeki birliklerimizi taciz etmekte, el yapımı patlayıcı (EYP)'lar ve tuzaklamalarla zayiatlar verdirmektedir. Mutabakatların amacı gerçekten terör örgütünün bölgeden uzaklaştırılması ve bölgenin silahsızlandırılması olsaydı bölgenin tamamen temizlenmiş, EYP ve tuzaklardan arındırılmış olması gerekirdi. Kanaatimce; bölgedeki müşterek komuta merkezleri, müşterek devriye faaliyetleri oyalama ve göz boyamadan ibarettir. Üç-beş günde bir birkaç saatlik devriye faaliyetiyle terörle mücadele edilmesi mümkün değildir.

Gerek ABD ve Rusya'nın terör örgütüyle ilişkisi, gerekse terör örgütünün saldırı ve tacizleri terör tehdidinin gerileme olmadan devam ettiğini göstermektedir. ABD ve Rusya; Türkiye ile terör örgütü arasında tampon görevi yapmakta, tampon sadece Türkiye'nin ilerlemesini engellemektedir. PKK uzantısı PYD/YPG ise tampondan etkilenmemekte, ABD ve Rusya'nın desteğiyle çatışmayı sürdürmektedir. Saldırı ve tacizlerle çatışma ortamının sürekliliğini sağlamak; muhatabı masaya çekmek ve istekleri kabul ettirmek için kullanılan bir baskı yöntemidir. Terör örgütünün bu saldırılarla askeri üstünlük sağlaması kuşkusuz mümkün değildir. Ama varlığını sürdürdüğünün, bölgeden çekilmediğinin/çekilmeyeceğinin vurgulanması ve Türkiye nezdinde muhatap olarak kabul edilmesi amacını taşıması yönünden dikkate alınması gereken bir eylem tarzıdır. Türkiye terör örgütünü muhatap olarak kabul ettiği takdirde, bölgede kurulmak istenen PKK terör devletçiğini de kabul etmiş olacaktır.

ABD; Barış Pınarı Harekâtına sınırlı derecede göz yumarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin IŞİD'le temasını da sağlamış ve IŞİD'le mücadeleyi Türkiye'ye ihale etmiştir. IŞİD'in Suriye'deki faaliyetlerine bakıldığında; ABD'nin varlığına karşı tehdit oluşturmadığı, aksine ABD ve İsrail'in amacına dolaylı yoldan hizmet ettiği, ABD'nin de IŞİD'i, PYD/YPG'nin kalıcı olarak bölgeye yerleştirilmesi amacıyla kullandığı görülmektedir. Bütün bu gelişmelerle birlikte13 Kasım görüşmesi ve bu görüşmeden sonra atılan adımlar (görüşmenin hemen ardından Senatör Lindsey Graham'ın Senato'da Ermeni karar tasarısını bloke etmesi, Trump'ın Türkiye'nin IŞİD'le mücadelede gösterdiği çabaları abartılı bir şekilde övmesi gibi...) dikkatle incelendiğinde; ABD'nin amacından vaz geçmeyeceği, Türkiye'yi kendi amacına yakın çözümlere razı etmeye çalışacağı ve PYD/YPG'nin ülkemiz için sorun olmaya devam edeceği daha iyi anlaşılacaktır. Türkiye ABD'nin istediği çizgiye çekilemediğinde IŞİD saldırılarının artarak genişlemesi de şaşırtıcı olmayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test