Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Din adamlarının Bakü buluşması

22.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şamil Ayrım, Prof. Dr. Ali Erbaş, Şeyhülislam Allahşükür Paşazade Prof. Dr. Halit Eren ve Dr. Akkan Suver biraradalar

Kafkas coğrafyasında Azerbaycan’ın uluslararası boyutta ortaya koyduğu etkinlikler her geçen gün bir yenisiyle kendi kendini aşıyor.

Spor alanında, sanat alanında, kültür alanında, diplomasi alanında gerçekleştirdiği büyük etkinliklere Azerbaycan geçen hafta dinler ve kültürlerarasında ortaya koyduğu bir buluşma ile bir yenisini daha ekledi.

Azerbaycan’ın Dini Önderi ve Kafkas Coğrafyasının Şeyh-ül İslam’ı AllahşükürPaşazade’nin düzenlediği Dünya Dini Liderler İkinci Buluşması Bakü’dedünyanın beş kıtasındaki yetmişten fazla ülkeden din işlerinden sorumlu yirmibeş başkan ve dini inançların başkanları dahil olmak üzere yaklaşık on uluslararası kuruluştan beşyüzeyakın üst düzey temsilcinin katılımıyla gerçekleşti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Birinci Hanımefendi Mihriban Aliyeva, Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Hahambaşı İsakHaleva ve İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Genel Direktörü Halit Eren’in de katıldığı buluşmada, terörizm, saldırganlık, yabancı ve Hristiyan düşmanlığı İslamofobi, antisemitizm ile kadın ve çocuk haklarının korunmasında ve gençlerin eğitiminde dini liderlerin, hükümet, bilim ve kamu insanlarının ortak faaliyetlerinin önemi üzerine tartışmalar yapıldı.

Dünya Dini Liderlerinin 2. Buluşmasında Şeyhülislam Allahşükür Paşazade Hazretlerinin 70. doğum günü ve Şeyhülislamlığının 40. Yıldönümünün de kutlandığı etkinliğe İstanbul Milletvekili ve Marmara Grubu Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şamil Ayrım’la beraber ben de katıldım.

Dünya’da din alimleri arasında önemli bir yeri bulunan Şeyh-ül İslam Allahşükür Paşazade ortaya koyduğu birlikte yaşamak felsefesinin örneğinde bizlere ayrı coğrafyaların ayrı insanlarının, ayrı inanç ve ayrı ibadetlerini ortak bir platformda birlikte yapabileceklerini bu etkinlikte bir defa daha bizlere gösterdi.

Değişen dünya şartlarında, dinlerin ve dini düşüncelerin geleceği ile ilgili değerlendirmelerin ele alındığı toplantılarda, dindarların birbirilerine yaklaşımları konuları dürüst ve açık bir görüşlülükle tartışıldı.

 

Ben de toplantılar sırasında sevgi ve diyalog konulu bir tebliğ sundum.

 

Anlı şanlı Patriklerin, Ulemaların, Dini Önderlerin, Din alimlerinin ve diyalog düşüncesini savunanların bir araya gelmesi, birbirilerini dinlemeleri ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Birinci Hanımefendi Mihriban Aliyeva’nın sabahtan akşama toplantıları dinleyip, izlemeleri de yapılan işin verimliliğine ayrı bir değer kattı.

Özetlemek gerekirse, birlikte yaşayabilme sanatında dinin önemi bu etkinlikte kendiliğinden bir defa daha ortaya çıktı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test