Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Psikoloji

22.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşam çizgimizi belirleyen en önemli şey, etrafımızda olup biten olaylara verdiğimiz reaksiyonlardır. Kişi, etrafında gelişen olaylar, kendi iç dünyasında meydana getirdiği coşku, öfke, mutluluk ya da hüzün, sonraki yaşantısında yeni olaylara vereceği tepkileri belirler.

Psikoloji denince aklımıza ilk gelen çoğunlukla çocuk ve ergen psikolojisidir. Onların olaylardan etkilenmeleri falan. Zannediliyor ki yetişkin psikolojisi diye bir şey yok, ya da yok sayılıyor. Televizyon ve gazetelerde onlarcasıyla karşılaştığımız, şu şuna saldırdı, bu bunu vurdu, Adam ailesini yok etti, kadın kocasının iş yerine Molotof attı gibi haberlere ne diyeceğiz.

Takıntılı, sabit düşünceli, kompleksli, hayatta bir yönüyle istediğine ulaşamamış insanların tüm dünyayı ateşe atma arzuları akıldışı olaylara yol açıyor.

Temel içgüdü filminin ne denli gerçek olguya temas ettiğini, haberlere baktığımızda daha anlaşılır oluyor. Şiddet ve cinsellik

Elbette biz toplum psikolojisi üzerine bir analiz yapmak için bu konuyu açmadık. Yatırımcı psikolojisi ile toplum psikolojisinin ne kadar iç içe geçtiğine işaret etmek istiyorum.

Bu sektörde yıllardır emek vermiş bir kişi olarak, borsada sayısını hatırlayamadığım kadar yükselişler (ralliler) düşüşler ve çöküşler yaşadım. Hepsini üst üste koyduğumda, yerli yatırımcının davranış biçimi hepsinde aynı oldu.

Bizim yatırımcıların, iki yıldır yüksek faiz ortamında kredili, ya da kredisiz beklemiş olduğu hisse senetleri nihayet maliyetlerine yaklaştı ya da az kaldı, hemen’’borsa çok yükseldi’’ söylentileri dolaşmaya başladı. Etraftan gaz verenler çoğaldı; “Ne düzeldi ekonomi batık niye yükseliyor bu” “Yabancı yatırımcı gelmiyor işlem hacmi az”, “Abi ben nakde geçtim buradan bir çökerse maazallah” uzar gider .

Piyasa buralarda küçük düzeltmelerden sonra yoluna devam ederek; yerli yatırımcımızın sattığı seviyeyi 10-15 bin puan geçtikten sonra kafa dank eder. Hisseleri kaptırmış olmanın öfkesi ve yılgınlığıyla yeniden ufak ufak işlemlere başlar. İşte o anda çok daha ucuzdan maliyetleri olan yabancı fonlar satışa geçer ve bizim yerlinin iki yıl daha elindeki mallara bekçilik yapma süreci başlar. sonuç yine öfke yine yılgınlık ve daha önemlisi tüm sisteme sövme sayma ve sermaye piyasalarına ilgi duyan insanları zehirleme.

Esasen yatırımcılara söylemek istediğim: Sevgili kardeşim borsa her zaman beklentileri alan gerçekleşenleri satan bir sistemle çalışır. Borsa hareketlerinin ekonomik bir ilintisi olsa da esasen psikolojik bir mücadelenin parçasıdır, zihni melekeleri yıpranmamış daha sağlıklı düşünebilen insanlara kazandırır. Öfkeli, önyargılı ve kontrolsüz insanların parasını alma mekanizmasıdır.

Psikolojik savaş sizi yoruyorsa trade yapmayı bırakıp yatırımcı olun, borsa dört beş yıllık periyotlarda yatırım yapan tüm yatırımcılarına, diğer yatırım araçlarına göre daha fazla kazanç sağlar.

Borsa bir bilmek oyunu değildir. Belli bir sistem strateji oluşturan ve elindeki kapitali dengeli kullanabilenler kazanır. Her şeyi bilmeye çalışmak bir yatırımcı için boşuna bir çabadır.

Piyasalarla inatlaşmak ölümcül bir hatadır. Piyasanın yönünü kendi yönünüz kabul etmeli piyasayla olan senkronu asla kaybetmemelisiniz.

Vermek için alıyorlar, millet dökülsün diye basıyorlar, herkesi ters köşe yapacaklar gibi klişelerin teknik bir gerekçesi vardır. Piyasaları bilinçli bir organizma gibi düşünmek ona karşı olmak ve onunla savaşmak sonucunu doğuracaktır. Piyasanın bir yel değirmeni olduğunu düşünün ..

Piyasa size göre çalışmaz siz piyasaya göre hareket etmelisiniz 5 lira olsun satarım 4 liradan alırım 100 lira kazanınca çıkacağım gibi düşünceler sizi bağlar hareket kabiliyetinizi kısıtlar bir sistem kurun ve sisteme daima uyun.

Korkunun sizi esir almasına müsaade etmeyin, piyasada kullandığınız para miktarı, sizde kaybetme endişesine yol açıyorsa, kaybetmekten korkmayacağınız miktarda parayla yatırım yapın.

Korkuyla, endişeyle sermaye piyasalarında başarılı olunmaz.

Kazanmak için anlamalı, anlamak için dersinize çok çalışmalısınız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Burhan

22.12.2019 - 19:51
Sağlık ve esenlik içinde kalın.kaleminize sağlık..
Yazarlar
Website Security Test