Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Gelenlerin geri gönderilmesi imkansız olacaktır

22.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde son yıllarda hızla artan işsizlik sorununun kuşkusuz pek çok nedeni vardır. Bunlardan bir tanesinin resmi rakamlara göre dört milyon civarında olduğu söylenen, gerçek sayısını bilemediğimiz geçici sığınmacı statüsündeki Suriye vatandaşları olduğu fikrine katılmamak mümkün değildir. Durum böyle olunca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Nitekim sadece yaşadığımız kente ve yakın çevremize baktığımızda bile istihdam tercihlerinin sığınmacı yabancılar lehine olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. "Zulümden kaçan mağdur ve mazlum insanları misafir etmek" olarak izah edilmeye çalışılan bu durumun geçici olduğuna inanmak oldukça zordur. Misafirlerimiz(!) gençlerimizin ellerinden işlerini, sofralarından ekmeklerini almışlardır. Korkarım bu duruma tahmin edilenden çok daha uzun süre, belki de süresiz katlanmak durumunda kalacağız.

1990'lı yıllarda Irak'taki savaştan kaçan milyonlarca Irak vatandaşı ülkemize sığınmıştır. Keza Afganistan'daki, Afrika'daki savaşlardan kaçan yüz binlercesi de... Bunların kaçının ülkelerine döndüğüyle ilgili bir kayıt var mıdır? Ya da 30 yıldır ülkemize yerleşip kalanların, ülkemizde doğan ve vatandaşımız olan çocuklarının sayısı bilinmekte midir? O yıllarda Irak'taki görevim süresince gözlemlediğim; sadece Kürtlerin ülkelerine döndüğüdür. Bu şeklide Irak'ın kuzeyinde, Erbil, Musul ve Kerkük'te nüfus yapısı değiştirilmiş, ülkelerini terk edenlerin arazileri, evleri, malları, mülkleri hakkı olmayanlara verilmiş, Irak'ın kuzeyinde bu günkü özerk yapı (IKBY) oluşturulmuştur.

Bence Suriye'de de aynısı yapılmaktadır. Ülkemize sığınanların büyük bölümü Esad'ın zulmünden kaçanlar değil, bölgelerine yerleşen, topraklarını işgal eden muhaliflerin baskısından kaçanlardır. Suriye'de zengin doğal kaynaklara, su havzalarına, verimli topraklara sahip bölgelere bakıldığında durum bütün açıklığıyla görülmektedir. Bölgedeki Türkmenler, Araplar, Ezidiler PYD/YPG'nin baskısından kaçarak topraklarını terk etmişlerdir, ama Kürtlerin büyük bir kısmı yerli yerinde durmaktadırlar. Ben bunun hem Suriye'de hem de ülkemizde göz dikilen bölgelerin nüfus yapısını değiştirmek için planlı olarak uygulamaya konulduğu, bizim de buna alet edildiğimiz kanaatindeyim. İşgal güçleri işgal ettikleri ülkelerde yerli halkı topraklarından kovarak nüfus yapısını arzu ettikleri gibi düzenlerler. Buna engel olmak için yerli halkın "yerinde kalması" milli mücadelenin değişmez kuralıdır. İşgal güçleri Suriye'de amacına ulaşmıştır. Vatanlarından kovulan Suriyelilerin de milli mücadele azim ve kararlılığı yoktur. Bu nedenle bu insanların geri gönderilmesi imkânsız olacaktır.

Bu insanları geri gönderebilmek için topraklarının, mal ve mülklerinin işgalci gruplardan geri alınması, ülkelerinde en az Türkiye'deki koşulların sağlanması gerekecektir. Bu nasıl yapılacaktır? Kimin toprağı, kimin işi, kimin evi bunlara tahsis edilecektir? Bu koşulları kim, nasıl oluşturacaktır, maliyetini kim üslenecektir? Ülkemizde doğan ve vatandaşımız olan yüz binlerce çocuk, anneleri, babaları nasıl geri gönderilecektir? Suriye sınırına yakın kentlerimizden çoğunda sığınmacı sayısı neredeyse yerli halkımızdan fazladır. Bunlar ülkelerine zorla mı gönderilecektir? Zorlama nasıl bir sonuç doğuracaktır, oluşabilecek tepkilerle nasıl başa çıkılacaktır? Bunun uluslararası, ekonomik, sosyal, hukuki altyapısı nasıl oluşturulacaktır? Böyle bakıldığında kameralar karşısında çizilen pembe tabloların hayata geçirilmesinin imkânsız olduğu görülmekte, Suriyeli geçici sığınmacıların çok büyük bir bölümünün "kalıcı" olduğunu kabullenmemiz gerekmektedir. Maalesef devletimiz maksadını bilemediğimiz çok büyük bir sorumluluk almıştır, milletimiz de bunun sonuçlarına katlanmak zorunda bırakılmıştır. İşsizlik bu durumun nispeten küçük bir maliyetidir. Başta ABD ve Rusya olmak üzere muhataplarımızın tutumlarına ve bizim duruşumuza bakıldığında daha büyük maliyetler kaçınılmaz olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test