Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kenan Yavuz şimdi de eğitimde rafineri için düğmeye bastı

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Kenan Yavuz iş dünyasındaki başarısının yanı sıra dostlukları da iyi günde kötü günde sürdürebilen özelliği ile de öne çıkıyor.

Bazı insanlar vardır bulundukları yere renk katar, dokunduklarını yeşertirler. Yıllardır tanıdığım Kenan Yavuz tam da böyle biri. Ona “bu anlattıklarınızı yazmalısınız” dediğimde ilk yazarlık denemesine başlamıştı.

Öyle başarılı yazılar yazdı ki kısa sürede bir okur kitlesi oluştu. O sırada Petkim’de de önemli işler yapıyordu.

Petkim özelleştirilmiş ama yeni yönetim onunla çalışırsa çok iyi olacağını düşünmüştü. Daha sonra Petkim’in yine sahibi SOCAR’da büyük işlere imza atmıştı. Türkiye yıllar sonra yeni bir rafineri ile tanışmasını sağlamıştı.

Daha sonra Kenan Yavuz ile yollarımızı Enerji Verimliliği Derneği’nde (ENVERDER) kesişti. Bu konuyla ilgili önemli projeler yaptık. Düzenlediğimiz Küresel Isınma Kurultayları’nda önemli konuşmalar gerçekleştirdi.

Tam bir Bayburt’lu olan Kenan Yavuz doğduğu yerden hiç kopmadı. TİM, onu etkisi ile ihracat rakamlarını ilk defa Bayburt’ta açıkladı. Şu anda ekonomi yönetiminin önemli isimlerinden önceki dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Bayburtlu olduğunu ekonomi basını onun sayesinde öğrendi.

Ve Bayburt dünya çapında Beksi müzesine onun önderliğinde sahip oldu. Son olarak evini müzeye dönüştürüp yeni bir açılım gerçekleştirdi. Dolayısıyla Bayburt turizmine bu açılımlar sayesinde yeni bir boyut getirdi.

O şimdi yeni bir görevi daha üstlenmiş bulunuyor. Bütün bunları bu yüzden hazırlattık. Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı görevini üstlenen Kenan Yavuz ile bu eğitim kurulu yeni atılımlara hazırlanıyor.

Öncelikle sektörlerle üniversiteyi buluşturma noktasında yeni bir bakış açısı ortaya konacak. Ekonomi Gazetecileri Derneği ile son yapılan toplantıda bunun ilk ipuçları ortaya kondu.

Türkiye’de konusunda en etkin dernek olan Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş konuşmacı yapılmıştı.

Bilişimi anlattı Güneş ve bu konuda öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Önümüzdeki dönemde öğrencileri sektörle buluşturma çalışmalarına tam destek vereceklerini ifade etti.

Sonra Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder e-dönüşümü anlattı.

İstanbul Meslekte Birlik Mali Müşavirler Derneği Başkanı Ethem Yüksel Kahveci çok sayıda meslektaşının da katıldığı etkinliğin sektör tarafını oluşturdu. Yüksel öğrencilerle sektör işbirliğinin okul sıralarında başlamış gerektiğinin altını çizdi ve e-fatura başta olmak üzere yeni gelişmeler ilişkin mesajlar verdi.

Şimdi de eğitimde rafineri çalışması başlatmasını beklediğimiz Kenan Yavuz etkinliğin özetini şu sözlerle ifade etti:

. Üniversitemizin yarattığı kaynakları; eğitimde, araştırmalarda ve teknoloji merkezimizde değerlendiriyoruz.

. Gençlerin önünü açarak, düşünen, proje geliştiren ve üreten gençleri hedefliyoruz ve üniversite olarak ev sahipliği yapıyoruz.

. 35 yılı aşkın sanayideki deneyimimi, eğitim sektörüne aktarırken, üniversite-sanayi işbirliğine yeni bir boyut kazandırarak, başarılı çalışmalar yapmayı sürdürüyoruz.

. Teknoloji çağındayız. Teknolojiyi üretenlerin efendi, teknolojiyi tüketenlerin köle olacağı bir çağa doğru hızla ilerliyoruz. Ülke olarak daha çok teknoloji üretmeliyiz ve bu noktada hepimiz daha çok çalışacağız.

Kenan Yavuz Türkiye’nin en başarılı girişimcilerinden Mehmet Naci Topsakal ile çok anlamlı bir yola çıkmış… Umarız çok başarılı olurlar ve gençlerin önünü açarlar, eğitime yeni boyutlar katarlar. Buna o kadar çok ihtiyacımız var ki…

 

 

Marmara Üniversitesi çok önemli bir etkinliğe imza attı

 

Marmara Ekonomi Kongresi birinci sınıf öğrencilerinden Yüksel Çengel gibi duayenleri kadar bütün kesimlerini bir araya getirmeyi başardı. 

Marmara Üniversitesi ile İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği çok önemli bir etkinlik yaptı.

Marmara Ekonomi Kongresi’ni düzenledi. Türkiye’nin önde gelen isimleri tarafından 2020’de dünya ve Türkiye ekonomisini nelerin beklediği konuşuldu.

Fırsatlar ve riskler masaya yatırıldı. 1936 yılında kurulan ve 83 yıllık mazisi ile Türkiye’nin en eski ve köklü mezun derneklerinden olan İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği’nin böyle bir etkinliğe imza atması önemliydi.

Dernek daha önce de Vergi Kongresi gibi her kesimden karar alıcıların katıldığı etkinliklere imza atmıştı.

Etkinliğin her aşamasında Dr. Berra Doğaner’in pozitif etkisi hissedildi. Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı olarak görev yapan Berra Doğaner bir araya getirilmesi çok güç isimleri ekonomiyi konuşmak için buluşturmuştu.

Öğrencilerin katılımı muhteşemdi. Üniversite olaya tam destek vermişti. İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Cömert’in böyle bir platforma duyulan ihtiyacı dile getirmişti.

TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin’i dinleyenler rahmetli Erdoğan Alkin Hoca’yı adeta yeniden yaşadılar.

Etkinliği son günü tatile denk gelmişti. Cumartesi yapılan ve moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı panelde iş dünyasının önemli isimler söz aldı.

Sadık Ayhan Saruhan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak sanayi cephesinden ekonomiye baktı. Başarıyı hikayesini anlattı.

Yiğit Savcı, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak Anadolu’da yaptıkları çalışmaları anlatırken heyecan verici gelişmelerden bahsetti.

Tijen Mergen, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak söz aldığında sosyal sorumluluğun ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Bir bir cumartesi günü hiç kimse salondan ayrılmadan soruları ile panele renk kattı. Ve son söz. Ekonomi tartışmak için böyle platformlara o kadar ihtiyaç var ki… Bu yüzden bu etkinliği yapanların eline sağlık diyoruz.

 

Antalya HORECA’yı dünya markası yapacak

 

Oteller ve ihtiyaçlarını bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik için herkes birlikte haraket etme kararı aldı. Bu birliktelikte ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı'nın büyük payı bulunuyor. 

Türkiye’nin dünya markası etkinliklerinden biri olmaya aday bir çalışma Antalya’da yapılıyor. Ülkenin en büyük konaklama, ağırlama, yiyecek ve içecek endüstrisi HORECA (Hotel, Restaurant, Cafe) buluşması 15-18 Ocak tarihleri arasında ANFAŞ tarafından Antalya'da gerçekleştirilecek.

2020 yılında 3,5 milyar dolar iş hacmine ulaşmayı hedefleyen sektör, dünyaya yüzde 95 Türk yerli üretim ürünler satıyor ve Türk üreticiler 150 ülkeye ihracat yapıyor.

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği(ETÜDER) Başkanı Melih Şahinöz başta olmak üzere; Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, Marmara Bölge Satınalma Yöneticileri Platformu (MARSAP) Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Kaya, ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Münevver Duran Karahasan ile ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya'daki gerçekleşecek büyük HORECA buluşması öncesi İstanbul Point Otel'de bir araya geldi.

HORECA Fuarı hakkında bilgiyi ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı şu sözlerle verdi:

. Fuarımıza katılacak toplam 600’ün üzerinde katılımcı firma, 3 bin 700’den fazla markasını sergileyecek.

. Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Brezilya, Cezayir, Çin, Endonezya, Hindistan, İran, İsrail, İtalya, Libya, Litvanya, Nepal, Rusya, Tayland, Tunus, Ukrayna olmak üzere toplam 17 ülkeden katılımcıyı, ziyaretçilerimiz ile bir araya getireceğiz.

.Yurtiçindeki 81 şehirden gelecek ziyaretçiler ile 49 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonelin 31. Hotel Equipment ve 27. Food Product fuarlarını ziyaret etmesini bekliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test