Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Çözüm önerileri… (2)

10.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta “Ülkemin perişanlık tablosu” başlıklı yazımda, Türkiye’nin içler acısı durumunu dile getirmeye çalıştım. Bu yazımda, acizane çözüm önerilerimi sunmak istiyorum.

1- Sevgili Peygamberimizin (SAV); “Her toplum layık olduğu yönetimle idare edilir” Hadis –i Şerifi’ni aklımızdan hiç çıkarmamamız şarttır. Bu; öncelikle halkımızın kendisini ıslah etmesi gerektiğini ifade etmektedir. Şu halde, önce kendimiz, “Güzel ahlak sahibi olmayı” hedef almalıyız. Dürüst, üreten, hak etmediğini talep etmeyen, kul hakkına saygı gösteren, haramı / helal bilen, fazilet/ basiret/ feraset/ şahsiyet / cesaret sahibi, kula kul olmayan, haksızlıklar karşısında susmayan ve karşı çıkan, devamlı okuyup araştıran, aklını kullanan ve kimseye ipotek etmeyen, bilimin değerini idrak eden, dinini (Başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere) sağlıklı kaynaklardan öğrenen, Sevgili Peygamberimizden başka örneğe bağlı olmayan, şirke bulaşmayan, çıkarcı olmayan, bir toplumu inşa etmemiz gerekmektedir.

2- Muhalefet halkla birlikte, devamlı olarak proje üretmeli, kaliteli, disiplinli çalışkan ileri görüşlü, güven veren tiplere öncelik verilmelidir.

3- Aydınlarımız daima doğruları, cesaretle dile getirmeli, hiçbir çıkar teklifine ve tehdide boyun eğmemelidir.

4- İktidara müşahhas projeler teklif edilmelidir. Mesela;

a) Eğitimin kalitesi yükseltilmelidir. Bilim, ileri teknoloji ön plana çıkarılmalıdır. Tüm okulları İmam – Hatip yapma furyası durdurulmalıdır. Din eğitimi, kaliteli olmalıdır. Siyasal İslam terk edilmelidir.

b) Ülkemizde gerek demokrasinin geri gelmesi; fikir/ ifade/ inanç ve teşebbüs hürriyetlerinin sağlanması, yolsuzlukların, yoklukların, baskıların, yasakların, tehditlerin, ayrımcılığın, bertaraf edilmesi, adil yargının ve hukuk düzeninin geri getirilmesi tüm görevlerde “Liyakat sisteminin” esas alınması sağlanmalıdır. Tekrar, Parlamenter sisteme dönülmelidir.

c) Şeffaflık, dürüstlük, ciddi ve titiz bir denetim, her yerde hakim kılınmalıdır. Herkesten hesap sorulabilmelidir. Tek Adam sistemi sona erdirilmelidir. (Tüm cemaatler, Kur’an kursları, yurtlar, vakıflar, dernekler, camiler, hukuki ve mali açılardan tam anlamı ile denetime tabi tutulmalıdır. Mal varlıkları araştırılmalıdır.) Diyanetin asli görevlerini yapması sağlanmalı, politikadan uzak tutulmalıdır.

d) Rüşvet, kayırma, israf, saltanat, lüks dönemi sona erdirilmelidir.

e) Beyin göçü tersine çevrilmelidir. Yurt içi ve dışındaki kıymetlerimize sahip çıkılmalıdır.

5- Türkiye, güçlü bir ülkedir. Varlık içinde yokluk çekilmekte, büyük potansiyeli israf edilmektedir. Bunun tek sebebi KÖTÜ YÖNETİM’dir. Parlamenter/ demokratik sistemin yok edilmesidir. Ve ülkemizi düze çıkarmak, layık olduğu seviyeye yükseltmek için herkes çaba sarfetmelidir. Şahsi çıkarlara değil, ülke çıkarlarına öncelik verilmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test