Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

2020 İngiltere için ''PIECE OF CAKE'' mi olacak?

10.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere, 2020 yılına “nefesini tutarak” girdi desem inanın abartmış olmam. Avrupa’da gündemi bu kadar dinamik olan bir Türkiye var sanırdım ancak İngiltere bu konuda Türkiye’yi geride bıraktı. Ülkede olup bitenler  “heyecanlı bir macera filmi” tadında devam ederken, ülke adeta sessiz sedasız  “sosyal dönüşüm” yaşıyor.

İngiltere’de içinde Birmingham, Coventry, Worscester, Stoke-on-Trent gibi şehirlerin olduğu West Midlands Bölgesi gelecek vaad eden demografik özellikleriyle “cazibe merkezi” haline gelmeye başladı. Bölge, İşçi Partisinin (Labour) kalesi olmasına rağmen Aralık ayındaki genel seçimlerde yönünü muhafazakarlara çevirince “taşlar yerinden” oynadı, “ezberler bozuldu”.Hızlı tren, yol, sanayi ve konut yatırımlarının West Midlands Bölgesine kaymasının bölge halkının kararında etkisi var mı bilinmez ancak bölge halkı bu kararıyla sessiz sedasız bir sosyal dönüşümün de sinyallerini verdi. Bunun nedenini “sokaktaki adama” sorduğunuzda gelen yanıtlar ilginç. İlginç olduğu kadar da düşündürücü. Halk, “bizi Avrupa Birliğinden kazasız belasız kurtaran kazansın” dedi ve damarlarında Türk kanı olan Boris Johnson’a yetki verdi. Avrupa Birliğini “ağır bir yük” olarak gören Boris Johnson her ne yaptıysa halkı ikna etti ve partisi tek başına iktidarı ele geçirdi. Yeni Başbakan, yeni yıl mesajında halkına “size yepyeni bir İngiltere sözü veriyorum” diyor ve ekliyor “önümüzdeki 10 yıl, İngiltere olağanüstü iyi bir noktaya gelecek”.

Dört yıl öncesine kadar Londra Belediye Başkanı iken, Brexit ateşini yakan “beyin takımı” içinde yer alan Johnson için halk, güvendiği şeyler var ki bu kadar iddialı diye düşünüyor.

Ne var ki 2020 bitmeden puzzle’ın parçaları tamamlanamayacağı için ne olacağını bugünden bilmek zor. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmasının otuz milyar pound’a mal olacağı söylenirken İngiltere bu yılı “ağır bir tavma” ile de bitirebilir.

Kötü senaryo bir yana, halkın çoğunluğu İngiltere’nin, Avrupa Birliğinden “tereyağından kıl çekercesine” sıyrılacağına inanıyor. Ardından da ülkenin sağlık teşkilatı olan NHS’in yeniden “işleyen” bir sisteme dönüştürüleceğine dair Boris Johnson’ın verdiği sözlerin gerçekleşmeye başlamasını “ivedilikle” bekliyor. Geride bıraktığımız yıl NHS, öyle bir S.O.S. verdi ki, Home Office bile NHS’i kurtarmak için kolları sıvadı ve dünyanın her köşesinden ama özellikle Avrupa Bölgesinden, sağlık sektörü profesyonellerini “ithal” etmeye karar verdi. Türkiye gibi sağlık sektörü çalışanı açısından “kalifiye” doktor ve hemşirelere sahip ülkelere konu duyuruldu. Özel vizeyle ve iyi şartlarda transfer işlemlerinin başlamasının önü açıldı. Kanayan yara NHS’in tedavisi sürerken halk “çevre” konusunun da “kanayan bir başka yara” olduğunu söylüyor. Bunu duyduğum zaman kulaklarıma inanamadım çünkü “çevre” konusunda biz Türklerin “ayakta alkışlayacağı” bir ülkeden bahsediyoruz. Buna rağmen sade vatandaş için en önemli hamlelerden birinin yeni hükümetin çevre konusunda atacağı adımlar olduğu açık seçik ortada, hatta Boris Johnson yeni yıl mesajında bu konuyu da unutmadı ve halka çevre konusunda atacakları adımların ipuçlarını verdi.

Her şey iyi hoş görünüyor şimdilik. Ocak ayı sonunda Avrupa Birliğinden “kurtulunca” rahat bir nefes alacaklarını ancak henüz tüm kartlar açılmadığı için temkinli olmaları gerektiğini düşünen İngilizler için 2020 “piece of cake” mi yoksa“deep of trauma mı olacak hep birlikte göreceğiz.

Birmingham’dan herkese iyi yıllar.

Not: “Piece of Cake” bir deyim, “bundan iyisi Şam’da kayısı” türünden çok iyi bir durumu anlatmak için kullanılıyor. “Deep of trauma” ise bir tanımlama “derin bir travma” anlamına geliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test