Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Devlet organik çayı neden destekliyor?

10.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Economist’e göre organik Türk çayına yapılan maddi yardımlar hem daha çok alan kullanılmasına sebep oluyor, hem de maliyetli. Fakat organik çay sektörünün desteklenmesi Türk çayının fiyatını düşürerek yabancı alıcılara daha cazip kılıyor.

Türkler ulusal içeceklerini seçerken uzlaşamamakta. Economist’e göre solcular, ‘müzik ve balıkla’ içilen rakıyı ulusal içecekleri olarak gösterirken, muhafazakarlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil, ayranda ısrarcı.

İyi haber ise her iki tarafın da uzlaşacağı başka bir nokta olması: Çay. Ortalama bir Türk insanı yılda 3.5kg çay tüketiyor, yani günde yaklaşık dört fincan. Bu istatistikler Türkiye’yi

İngiltere, Hindistan, Çin ve Rusya dahil olmak üzere diğer bütün ülkelerin çay tüketiminde önüne geçiriyor. Türkiye aynı zamanda dünyanın en büyük altıncı çay üreticisi. Türkiye’de çay ikram edilmeden bir eve veya ofise adım atmak olanaksız.

Bu “antik” sanayiyi hükümet maddi yardımlarla destekliyor. Organik üretimden şaşmayan çiftçilere yapılan yardımların arkasındaki sebep yabancı basına göre çay ihracatını arttırmak. Yerli çay firması Çaykur, 2023’e kadar tamamen organik üretime geçmeyi hedeflemekte.

Rize’de bulunan çay fabrikalarının birinde yönetici olan Köksal Kasapoğlu organik üretimi destekleme politikalarının şimdiden sonuç verdiğini öne sürüyor. On yıl önce yalnızca 100 dönüm arazide yapılan organik çay üretimi, günümüzde 10.000 dönüm arazide yapılmakta.

Çayın popülaritesinin başlıca sebeplerinden biri kuşkusuz satın alınabilirliği. 19. Yüzyılın ikinci yarısında çay Osmanlı Devleti’ne geldiğinde, Osmanlı ekonomisi düşüşteydi. Birçok Türk bu yeni içeceği yüzyıllardır içilen fakat pahalı olan kahveye tercih etmişti.

Çayın maliyeti günümüzde de eşit önemi taşımakta. Organik yollar ile yetiştirilen çay hem daha fazla alana mal oluyor, hem de standart üretilen çaydan yaklaşık iki kat daha maliyetli. “Vergilerden toplanan gelirin” organik üretim yapan çiftçilere gidiyor olması, onları organik üretime yönlendiriyor. Fakat kötüye giden ekonomi nedeniyle Türkleri daha fazla çay satın almaya ikna etmek zor. O nedenle de organik çaya yapılan yatırımlar Türk alıcıyı cazip etmekten çok, Türkiye’yi çay ihracatında olduğundan da güçlü bir konuma getirmeyi hedeflemekte.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test