Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

ABD gerilimi düşürdü

14.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Orta doğudaki gelişmeler baş döndürücü bir hızla devam etmektedir. ABD'nin Irak'ta düzenlediği saldırıyla İranlı Komutan Kasım Süleymani'yi öldürmesiyle başlayan gerilim hızla tırmanmış ve 8 Ocak’ta İran'ın Irak'taki ABD üslerine gerçekleştirdiğini açıkladığı saldırı ile bir anda dünyada savaş endişesinin son derece yükselmesine neden olmuştur.

İran yaptığı açıklamada 80 Amerikan askerinin öldüğünü duyururken, Başkan Trump böyle bir kayıp olmadığını açıklamıştır. Trump olumlu bir tonda yaptığı açıklamada "İran'ın doğal düşmanı" olarak nitelendirdiği İŞİD'in ortadan kaldırıldığını belirterek, İran'a birlikte çalışma çağrısında bulunmuştur. Trump İran'ı ekonomik yaptırımları genişleterek hizaya getirmeye çalışacaklarını, ancak İran'dan gelebilecek bir saldırıya karşılık verileceğini açıklamıştır.

Öte yandan ABD BM Güvenlik Konseyi'ne yolladığı mektupla Tahran ile ön koşulsuz görüşme çağrısında bulunmuş ve Süleymani'nin öldürülmesinin meşrû müdafaa olduğunu belirtmiştir. Bu suretle iki ülke arasındaki gerilimin tırmandırılmaması yönünde ABD olumlu bir adım atmıştır. Bunun nedenini ABD'nin asıl hedefinin Kasım Süleymani'nin öldürülmesinde aramak gerekir. Zira trump'a verilen brifingde İranlı komutanın varlığının oluşturduğu tehdit, öldürülmesi halinde İran'dan gelecek karşılığın oluşturacağı tehditten daha büyük olduğu vurgulanmıştır. Bu yargının doğru olabileceği, ABD'nin ılımlı açıklamalarına karşın İran Devrim Muhafızlarının yaptığı yeni açıklamayla daha sert intikamın yakında geleceğinin duyurulmasında görülebilir.

Türk Akım açılışı nedeniyle Türkiye'ye gelen Ruya lideri Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede Suriye ve Libya krizleri ele alınmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'e "Doğu Akdeniz Denkleminde Stratejik Adım: Türkiye-Libya Mutabakatı" kitabını takdim etmiştir. Libya'da çatışan taraflara koşulsuz ateşkes çağrısında bulunulmuş ve ateşkesin 12 Ocak gece yarısı başlaması önerilmiştir.
İstanbul'dan önce Şam'a uğrayan Putin Esad ile görüşmüş ve Emevi Camii’ni birlikte ziyaret etmiştir. Böylece Emevi Camii'ne Esad'ı devirerek değil, Esad'la birlikte el ele girilebileceği mesajı verilmiştir.
Tüm bu gelişmeler değerlendirildiğinde Türkiye'nin dış politikada çok daha dikkatli olması gereken günlere girdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test