Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

2020 Davos Zirvesi

17.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilindiği gibi her yıl Ocak Ayının son haftası, İsviçre’nin Davos kasabası, küresel bir zirveye ev sahipliği yapar.’Kasaba’ ve ‘küresel’ sözcüklerini özellikle vurguladım çünkü bu küçük yerleşim yeri, mucizevi bir proje ile senenin bu zamanlarında Dünya Gündemine arzı endam ediyor.

İsviçre'nin doğusundaki kantonlardan Graubünden’de bulunan Davos, aynı isimle anılan bir vadide yer alıyor ve rakımı 1,560 m. Hemen yanındaki Landwasser Irmağı üzerinde yer alan Davos-Platz ve Davos-Dorf adlı iki köyde, Zirve dışında 11.000 kişi ikamet ediyor. Esasında, Davos bilinen bir yer: İsviçre’nin en büyük kayak tesisleri burada. Ayrıca Avrupa’nın en büyük buz pateni pistine de sahip. Yine Avrupa’nın en büyük bira üretim tesisleri sınırları içinde kurulu. İsviçre ile İtalya’yı birleştiren muazzam manzaralı Bernine Ekspresinin ana duraklarından birisi aynı zamanda. Alman Nobel ödüllü tanınmış yazar Thomas Mann, en ünlü eseri The Magic Mountain (Büyülü Dağ) romanını Davos’ta yazmıştı. Turizme ayrılmış 28.000 yatak kapasitesi İzmir’de bile yok!.

Zirveyi düzenleyen bir vakıf: Dünya Ekonomik Forumu(WEF). Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde. Forum, konferanslar dışında çeşitli araştırma raporları da yayınlamakta, ayrıca üyelerinin çalışmalarına katkı sağlamakta. Davos dışında Çin'de Yeni Şampiyonlar Konferansı adıyla yıllık bir toplantı ve dünyanın çeşitli lokalizasyonlarında da (Latin Amerika, Rusya, Afrika vs) bölgesel konferans serileri organize etmekte.

Esasında Davos’un mimarı Klaus Schwab. 1971 yılında, Cenevre Üniversitesi'nde işletme profesörü olarak çalışıyorken kurmuş. Kendisi İle Orhan Pamuk’un Nobel Ödülü seremonisinde tesadüfen konuşma fırsatı bulduğumuzda, İzmir’i tanıtıp, Kentimizde de bir Davosvari toplantı yapılması arzumuzu ilettiğimizde ‘’Neden olmasın? Biz zaten bölgesel Davos toplantıları yapıyoruz.’ diyerek konuya sıcak bakmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in dikkatine sunarız. İzmir’de, tarihi İzmir İktisat Kongresi günlerine rast gelecek bir İlkbahar Davos Bölgesel Ekonomi Forumu, küresel kent amacımıza büyük katkı sağlayacaktır.

Klous, Vakfın kuruluşunda, ismini Avrupa Yönetim Forumu olarak belirlemiş olsa da, 1987 yılında Dünya Ekonomik Forumu olarak değiştirerek, uluslararası anlaşmazlıkları çözmek için bir platform vizyonu ile yola çıkmış. 1974 yılından itibaren de Dünya Siyasi liderlerini forumda ağırlamaya başlamış. Ülkemize dair, 1988 yılında Yunanistan ile gerginleşen ilişkilerin Davos Deklarasyonu ile normale döndürülmesi halen hatırlanan bir konu olmaya devam ediyor. Dolayısı ile Zirvede, BM Genel Sekreterinden, Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörüne, yeni IMF Başkanı Christine Lagarde’dan Dünya Bankası Grubu Başkanı JimYong Kim’e, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol’den, BM Mülteciler Yüksek Komiseri ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörüne kadar birçok kurum ve insanı, Dünyanın Siyasi Liderleri ile birlikte katılımcı olarak görmek mümkün. Geçen yıl, Trump, yine bir Twitter mesajı ile ülkesinde devam eden Federal Bütçe krizi nedeni ile katılamayacağını ifade etmiş olda da, bu sene geleceğini teyit etti. Tüm bu lider, yönetici ve akademisyenlerden oluşan Dünya Elitleri, Dünyanın durumunu iyileştirmek adına, fikirler ürettikleri konferans serileri ile bir tür network içinde bir platform oluşturmaktalar. Nede olsa Davos, karar alınan bir yer değil.

Davos için eleştiriler de var tabii ki! Michael Ivanovitch gibi “Forum, dünya ilişkileri hakkında hiçbir sonuca varılamayan bir ‘konuşma pazarı.’ Ekonomi anlamında ise sadece 10 kere duyduğunuz yavan sözleri dinliyorsunuz.” Diyenden, Anand Giridharadas gibi  “Dünyayı bozan bir ailenin bir araya gelmesi” şeklinde radikal görüşlere kadar.

Dünyanın değişik Ülkelerinden 3 bine yakın şirket ya da kurum CEO’su, siyasetçi ve devlet adamı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve sanatçının katılacağı zirveye, ülkemizden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katılacak.

Bu yıl zirvenin 50. yılı ve tüm konferans salonlarının dekorasyonu Türk şirketleri tarafından yenilendi. Geri dönüşümlü olmasına dikkat edilen malzemeler için onlarca tır, Türkiye ile İsviçre arasında mekik dokudu. Davos’ta ayrıca, merkez alanda, Türkiye’nin potansiyellerini uluslararası yatırımcılara tanıtmak ve ikili görüşmeler yapmak amacı ile THY CIP Lounge konseptinde dikkat çekici bir Türkevi inşa edildi.

Bu sene Davos Zirvesi 21-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Zirvenin ana teması “Sürdürülebilir ve İşbirlikçi bir Dünya için Hissedarlar” olarak belirlendi. Alt başlıklar da “Adil Ekonomi, Gelecek için İş, Sağlıklı Gelecek, Faydalı Teknoloji, Daha İyi Şirket ve İşletme, Jeopolitiğin Ötesi, Dünyayı nasıl Kurtarırız” konuları ele alınacak.

Katılım için, davet edilmeniz ya da WEF üyesi olmanız gerekiyor. Üyelik yıllık 68 bin euro. Şirketler ayrıca 30 ila 500 bin dolar arasında bütçeler ayırabiliyor. Klaus Schwab, küresel ısınma ile ilgili olarak Dünyanın kritik bir yol ayrımında olduğunu, eğer Zirve umduğu gibi geçerse, Paris Antlaşması kapsamında sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda “Davos 2020 Manifestosunu” ilan edebileceğini düşünüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test