Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi

17.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2020 İngiltere için öyle bir başladı ki şimdiden herkesin başı dönüyor, nabız tavan, türbülans hat safhada. Bir konunun ne şekilde başladığı, nasıl ilerleyeceği hakkında fikir veriyorsa eğer, 2020 İngiltere için olağanüstü skandal bir gündemle başladı.

Dünya Siyasi Tarihi’nin “akıl hocası” İngiltere’de, yılın başında öyle bir siyasi skandal yaşanıyor ki, her köşe başında, her ortamda, her programda bu konu konuşuluyor. Sadece İngiltere’yle sınırlı kalmayıp, dünya medyasında da her haber bülteninin manşetine yerleşen bu konu, Brexit konusunun dahi önüne geçti. Daha iki ay önce, Prens Charles’ın erkek kardeşi Prens Andrew’ın “kaş yapayım derken göz çıkardığı” ve Kraliyet Ailesinin “algı yönetimini” olumsuz yönde etkilediği televizyon mülakatı örtbas edilmeye çalışılırken, içten içe kaynayan ve kanayan yara Harry ve “zavallı eşi” Meghan’ın neden olduğu “Megxit” krizi gündemi altüst etti.

Kraliçe’nin arkadaş canlısı torunu Harry, yaptığı eş seçimi nedeniyle dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir skandala neden oldu. İşin en acı yanı ise, Harry ve mağdur eşi Meghan, aldıkları kararı “babaanne” ile paylaşmadan önce gidip medyayla paylaştılar. Başka bir deyişle 68 yıldır tahtta oturan Kraliçe, bu skandalı çayını içerken BBC’den öğrendi. Elbette böyle bir şokun etkisiyle bir kaç gün boyunca Saray’dan çıt çıkmadı ama sonunda, Kraliçe “kriz masasını” topladı ve hemen akabinde basın açıklaması yayınlandı. “Harry ve Meghan’ın, Kraliyet Ailesindeki görevlerine devam etmelerini çok isterdik fakat Onlar bunu tercih etmediklerine göre bize de Onlar’a ‘bye bye’ demek kalıyor” diyerek “olgun ve vakur” bir duruş sergilendi. Saray’ın “şeffaflığını” ortaya koyan dip not daunutulmadı; ancak bundan böyle Kraliyet Ailesinin “finansal” imkanlarından yararlanamayacaklar.

Hal böyle olunca “biz özgürlüğümüzü istiyoruz” diyen Harry ve Meghan’ın ne yapacağını göreceğiz ancak evlendiği adamın Kraliçe’nin torunu olduğunu bilen Meghan’ın, “oyun başladıktan sonra”,  mızıkçılık yapıp, “ben bu sahneyi sevmedim, değiştirin” deme hakkını kendinde nasıl gördüğü merak ediliyor.

Halk ne diyor bu duruma? Diana’dan sonra, Saray’ın samimi, sıcakkanlı, halkla içiçe üyesi Harry için üzülenler çoğunlukta. Meghan’ın, aileye girdiği ilk günden bu yana halkın sempatisini kazanamadığı da ortada. Bir başka deyişle, perşembenin gelişi çarşambadan belliydi diyor İngilizler. Tarafsız değerlendirmeleriyle ünlü otoriterler bile konu Meghan’a gelince, kelimelerini özenle seçiyor, Harry’nin “arada kaldığını” ima ederek, faturayı içten içe Meghan’a çıkarıyorlar. Harry’nin, Diana’nın, Charles ile evliyken gönlünü kaptırdığı söylenen ordu mensubu James Hewitt’e olan olağanüstü benzerliği, kendisini Kraliyet Ailesine ait hissetmiyor olmasının da etken olduğu ve Meghan’a bu nedenle ses çıkarmadığı da söylenenler arasında.

Hollywood’daki oyunculuk kariyerine erken veda eden Meghan ise Kraliyet Ailesi’ne girdiğinden bu yana sergilediği “oyunlarla” Hollywood’u aratmıyor. Kocasının tahta çıkma olasılığı sıfır olan Meghan, halkın saygısını ve sevgisini kazanan kıdemli gelinKate’in de gölgesinde kalamayacağını fark edince, kendisini ve eşini Megxit kriziyle gündemde tutuyor.

Kraliçe’nin yazılı açıklamasında, Harry ve Meghan’ın öyle bir çırpıda Saray’daki görevlerinden sıyrılamayacakları, bu ayrılığın bir “süreç” meselesi olduğunun da altı çiziliyor.

Görünen o ki, 2020 hem Brexit hem de Megxit konusundaki gelişmelerle dünyanın ilgisini çekmeye devam edecek.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test