Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Wikipedia yasağı kalktı ama…

17.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hükümet, iki buçuk yılı aşkın süredir var olan Wikipedia yasağını geçtiğimiz Çarşamba, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu kararı ile “engelin yasa dışı olduğu” gerekçesiyle kaldırdı.

Wikipedia’ya erişim 2017’de, “internet sitesinin Türkiye ve Suriyeli militanlar ve teröristler arasındaki bağlantılara ilişkin referansları kaldırmaması” üzerine engellenmişti. Resmi Gazete’de Anayasa Mahkemesinin Wikipedia’nın lehine olan kararının yayınlamasıyla siteye erişim tekrar açık hale getirildi. Anayasa Mahkemesi, yasak kararının Türkiye anayasası ile korunan “düşünce özgürlüğünü” ihlal ettiğinin altını çizdi. Çarşamba akşamı alınan kararla siteye erişim ülkenin çoğu yerinde tekrar sağlandı fakat düşünce özgürlüğünün savunucularına göre karar hem çok kısıtlı idi, hem de çok geç alındı.

Wikimedia Kurumu avukatı Gönenç Gürkaynak, “Böyle bir konuda Anayasa Mahkemesi’ne gitmeye de AIHM’e gitmeye de gerek kalmamalıydı. O günlere daha hızlı ulaşacak yürütme ve yargı hassasiyetlerini edinmek için de, ülkemizde daha fazla ifade özgürlüğü lazımdır” sözlerini Twitter’da paylaştı.

Hatırlarsanız Türkiye 2014 yılında YouTube ve Twitter’ı da engellemişti, fakat ülkenin mahkemeleri çok geçmeden harekete geçmiş ve kararın hukuksuz olduğu açıklamasını kısa sürede yapmışlardı. Bu sefer kararın alınması neden iki yıldan fazla sürdü?

The New York Times gibi yabancı basın organlarına göre,” düşünce ve ifade özgürlüğü Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda baskı altına alınmıştı.” Bu durum 15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle daha da vahim bir hal aldı; darbe girişimi onlarca medya aracının kapatılmasına ve Gazetecileri Koruma Komitesi’nin verilerine göre 47 gazetecinin hapse atılmasına sebep oldu.

Wikipedia’nın ve benzeri sitelerin erişim engellerinin kaldırılmasında hukuk mücadelesi veren hukuk profesörü Yaman Akdeniz, on binlerce internet sitesinin halen yasaklı olduğunu vurguluyor ve “Akdeniz, ‘Wikipedia’nın erişime açılması yalnızca bir başlangıç, Türkiye’nin ifade özgürlüğü problemini unutmamamız gerekiyor” uyarısında bulunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test