Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türk turizm 2023 hedefi ve günün tablosu

24.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin turizm potansiyelini ve 2023 hedeflerini Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Bakan Mehmet Nuri Ersoy açıkladı. En büyük sorun olarak, turist artışındaki sayısal artışa, yüz milyarlarca dolara yaklaşan yatırımlara rağmen, elde edilen gelirin düşük kalması sorununa işaret etti. Haklı olarak da gelirin artırılması içinde 2023 Turizm Stratejisi Master Planı’nda sektörde pek çok noktanın geliştirilmesi gereken noktalara işaret etti.

Sayın Bakan’ın bu arzusu yerindedir.

Zira diğer rakiplerimiz Akdeniz ülkelerinin turist sayısı ve gelirleri karşısında Türk turizminin gösterdiği performans ne yazık ki olumsuzdur.

Günümüzün tablosuna gelirsek, 2019 yılında gelen turist sayısı memnun etti. Gelenlerin sayısında ciddi artış var, ancak elde edilen gelirin o oranda artmadığını görüyoruz.

Geliri düşen turizm tesisleri, yatırım aşamasında aldıkları kredileri geri ödemekte sıkıntılar yaşamaya başladılar. Bugün birçok tesis satılık tabelası asmış durumda.

Karlılık düşünce tesisler gereken yenilemeleri yapamıyor. En kötüsü, servis kalitesi ve hizmetlerin aksamasına yol açıyor.

Sektörde bu durum yaşanırken, Bakanlığın 2023 yılı için koyduğu 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir hedefine nasıl ulaşılacağı haklı olarak sorgulanıyor ve yadırganıyor.

Bakanlık raporunda, gelirlerin artırılması için şu öneriler yer alıyor:

- Turizmde münferit rezervasyonların arttırılması

- Ürünlerin markalaştırılması, otellerin kendi marka yatırımlarını yapması,

- Nitelikli turist için kruvaziyerde 2023’te 4 milyon yolcuya ulaşılması için gereken çalışmaların yapılması,

- Türkiye’nin “Kültür Rotaları” kapsamında Gastronomi rotalarının arttırılması,

- Sağlık turizmindeki 1,5 milyon turiste ve 10 milyar dolar gelire ulaşılması 

- Ayrıca Ege Bölgesi’nde yatırım planlarının hazırlanması, turizmi 12 aya yaymak planları, Uzakdoğu pazarlarının geliştirilmesi vs. gibi birçok nokta vardır.

Konulan hedeflerin gerçekleştirilmesi sektörün yararına olacaktır. En önemlisi de Bakanlık ile turizm sektörü STK örgütleri arasındaki fikir ayrılıklarının giderilmesi ve ortak mutabakatla çalışılmasıyla mümkün olacaktır.

Ben sektör için hiç bir zaman ümitsizlik içinde olmadım. Ancak artık sektörde çok ciddi ve radikal kararların alınması gerektiğini düşünüyorum. İşletme ve pazarlama tekniklerimizi değiştirmenin zamanı geldi ve geçiyor. Dünya turizminde değişen trendleri takip etmeliyiz, günün koşullarına göre kendimize yol çizmeliyiz.

Örnek olarak “Hanut.” Türkiye’de turistin gittiği her yerde yaygın olarak yaşanıyor. Sektörde yaşanan gelir kaybı Hanutçuluk ile kapatılmaya çalışılıyor. Bu yanlışlıklar devam ettikçe Türkiye’nin kazanması ve turist gelirini artırması mümkün DEĞİLDİR.

Türkiye bu konuyu tümden ortadan kaldırmalıdır. Sektörde bitirilmesi gereken bir diğer konu da “Her şey dahil” sistemidir. İspanya bile artık bu sistemden kaçmanın tedbirlerini almaktadır.

Şu anda Türkiye’ye gelen turistin gecelemede bıraktıkları miktar 71 dolar civarındadır. Bu günün şartlarına göre bu miktar 95 dolar seviyelerinde olmalıdır.

Bir ülkenin ve şehrin turizmde güvenli, kalite, marka olabilmesi için en önemli husus ise, ulaşım altyapısıdır. Türkiye artık bu gün her ne kadar turist sayısında “rekor” olan rakamları telaffuz ediyorsa da, ne yazık ki gelirini artıramıyor.

Bunun için sektörel mutabakat ve yeni bir stratejinin ortaklaşa kabulü gerekiyor.

Umarım artık bakanlık başta olmak üzere sektör temsilcileri ve tüm paydaşlar birlikte hareket ederek Türk turizminin yeni bir yola girmesini sağlamaları arzumdur.

Türkiye potansiyeli olan bir ülkedir. Bunun içinde gereken ortak akıldır. Gerekenleri yerine getirirsek hedefe ulaşmada bir engel göremiyorum.

Ayrıca bu birlikteliğe Türk ekonomisinin de ihtiyacı vardır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test