Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İngiltere’de sağlık sistemi çatırdıyor

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anayasal Monarşi ile yönetilen İngiltere, Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) ile bugüne kadar pek çok defa yıldızlı pekiyi almış, başka ülkeler tarafından modellenmeye çalışılmıştı. Ancak artık NHS çatırdayan, adeta can çekişen bir yapıya büründü. NHS’in çatırdamasını durdurmak için bir hayli “kan nakli” gerektiğini söyleyen İktidar Partisi ise tedaviye nasıl ve nereden başlayacağını bulmaya çalışıyor.

Devletin sağladığı sağlık hizmetleri konusunda lider ülkeler sıralamasında ilk beşin içinde yer alan İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), Brexit süreci başladığından bu yana, gözle görülür bir şekilde kan kaybediyor.Brexit süreçlerine fazlasıyla gömülen hükümet ve muhalefet, NHS’in eriyip gitmekte olduğunu seçim kampanyalarını hazırlamaya başladıkları zaman fark etmiş olmalılar ki seçim propagandalarında NHS’i birinci sıraya koydular, ellerinde hoparlörlerle “NHS, bizim gururumuzdur, bu durumdan kurtarmak bizim görevimizdir” diyip durdular.

Amerika Birleşik Devletleri'nin, “çatırdayan” NHS’i almaya talip olması ise muhalefet partilerinin, iktidar partisine karşı en büyük kozu oldu. “NHS’i, satılığa çıkaramazsın” diyerek Boris Johnson’a yüklendiler de yüklendiler.Sonunda Boris Johnson da altını çize çize “kimse merak etmesin NHS bizimdir, kimseye satmaya niyetimiz yoktur” dedi.Ülkede, Boris Johnson’ın “mükemmel bir yalancı” olduğunu söyleyenler bile bu sözler karşısında susmak zorunda kaldılar, en azından bir süreliğine.Konu NHS olduğunda, çatırdayan bir sistemi nasıl toparlarız diye çalışan iktidar partisinin bulduğu çözümlerin bu yıl içinde adım-adım kamuoyu ile paylaşılacağı bekleniyor.

Kanser tedavisinden, plastik cerrahiye, halkın özel sektöre kaydığı çünkü kaymak zorunda kaldığı da gün gibi ortadayken, son günlerde patlayan bir sağlık skandalı gündemde bomba etkisi yarattı.Yirmi yılda, 11 bin hastaya kanser olmadıkları halde kanser teşhisi koyup, ameliyat masasına yatıran bir doktorun cezaevine girmesi haber bültenlerinde ilk haber olarak yer aldı.

Konu nitelikli doktorlar, doğru teşhisler, güvenilir sağlık kuruluşları olunca Türkiye’nin adı geçmeye başlıyor ki ben bir Türk olarak bu durumdan oldukça memnunum. Plastik cerrahi konusunda, halkın İngiltere’deki özel sektör sağlık kuruluşları ile Türkiye’dekileri kıyasladığını ve tercihlerinin çoğunlukla Türkiye’den yana olduğu verilen haberler arasında. Kanser tedavisi konusunda henüz adı geçen bir Türk kuruluşuna denk gelmedim ama yetkinlik açısından Türk doktorları ve hemşirelerinin ilgisini çekecek yeni bir düzenleme yapıldı bile.Dünyanın çeşitli ülkelerinden doktor ve hemşire ithalatı yapılacak olması İç İşleri Bakanlığı (Home Office) tarafından açıklandı.Türkiye’de, İngilizce yeterliliği olan doktor ve hemşireler bu vize ile İngiltere’ye gelip, çalışabilecekler.

Bu gelişmeleri “fırsata” çevirecek girişimciler olacağını tahmin etmek hiç de zor değil, özellikle 2020 yılı sonunda Ankara Antlaşmasıyla İngiltere’ye gelebilme imkanının ortadan kalkacağını gözönüne alırsak, elini çabuk tutan kazanacak.
Dünyanın en popüler Krallık (Anayasal Monarşi) sistemine sahip olan İngiltere, bugüne kadar NHS adı verilen Sağlık Sistemi Krallığını, “devşirme” yoluyla yeniden güçlenip kuvvetlendirmeye çalışacak gibi görünüyor ve belki de Türkiye’nin kaliteli insan kaynağı bu operasyonun önemli bir parçası olacak.
İzleyip, göreceğiz.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test