Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Hayata dair birkaç tüyo

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Vardır ya öyle kitaplar size 10 maddede her şeyin sırrını öğretirler, imbikten süzülerek çıkmış hayat dersleri sunarlar hap gibi.

Oysa kimsenin hayatı kimseye benzemez. Sadece ilham alınabilir başkalarını hayatı nasıl yaşadıklarından.

Önümdeki döneme bakıyorum da bir yarım yüzyıl daha devirmek, İngilizlerin deyişiyle "Wait for the Queen's telegram" (çok güzel bir gelenek: 100 yasını geçenlere Kraliçe kendi el yazısı ile tebrik mesajı gönderiyor), tıptaki bunca ilerlemeye rağmen, pek mümkün, daha doğrusu cazip görünmüyor.

Belki gelecek çeyrek yüzyıla sağlıkla erişirsek öpüp başımıza koyalım. Bana soracak olursanız, geride izler, kubbede hoş sedalar bırakmak, aileme, dostlarıma, ülkeme faydalı olmak hep şiarım olageldi; keşke öyle devam etse.

Enerjimi korumayı, olumlu ve yapıcı düşünme alışkanlığımı, dürüstlüğümü, omurgamı, onurumu dik tutmayı, ülkemi, sevdiklerimi korumayı, üretmeyi, paylaşmayı sürdürmeyi temel düstur göreceğim.

Yazıp çizdiğim, televizyonda, konferanslarda konuştuğum için sağ olsun gençler, dostlarım “niye siyasete girmiyorsun?” diye soruyorlar.

Sanılıyor ki bu ülkeye yararı dokunacak herkes siyasete ve de iktidara oynamalı. Ranta, kirli ilişkilere, kayırmacılığa, kabadayılığa dayalı siyaset anlayışı bu aşamada zaten bize uymaz. Kaliteli siyaset ve iktidar gereği giderek daha da artıyor. İhtiyaç duyulduğunda, zamanı geldiğinde hiç merak etmeyin kapılarımız çalınacaktır.

Bugünden herkes büyük ihtirasla buna odaklanırsa geri kalan işleri kim yapacak? Hayat, siyaset ve iktidardan ibaret değil ki.

Hem kendimiz hem de ülkemiz için yurt içinde ve dışında başka mecralarda yapacağımız çok şey var. Herkes kendi yaptığını, yapacağını düzgün yapsa zaten sorunlar azalır, yeni ufuklar, fırsatlar açılır.

Olabilecek en iyi, en mutlu, en başarılı hayatı sürmek hepimizin hakkı. Eminim bunun kuralları üzerinde herkes farklı şeyler söyleyecektir.

Dahası, ne söylenirse söylensin yanıtlar yaşa göre de değişecektir. 20 yaşında farklı, 50 yaşında ve 80 yaşında çok farklı beklentilerimiz olacaktır.

Bana soracak olursanız, aşk içinde yaşamak, sevmek, sevilmek hayatin en önemli şeyi.

İniş çıkışlı, zaman zaman acı da veren aşk başka dolaylı yararlar da getiriyor hayatımıza. Daha az doktora gidiyoruz, kan basıncımız düşüyor, kaygı ve stres azalıyor, daha hızlı iyileşiyoruz, daha uzun ve mutlu yaşıyoruz. Hiç azımsanmayacak bu nimetlerin bir numaralı müsebbibi: Aşk. Sakin onsuz olmayın.

Sadece bu dünyada var olmakla yetinmeyin, bir amacınız, misyonunuz olmalı. Yoksa geride mezar taşınız dışında sizi hatırlatacak fazla şey olmayacaktır. Hayatta amacı olan, anlamlı işler yapanlar, kendilerinden daha haşmetli bir şeye (din, yaşam felsefesi gibi) inananlar daha mutlu oluyorlar.

İhtiyacımız, değerlerimiz ve kimliğimiz ile aynı doğrultuda hedeflere ulaşmak için çalışmak da mutluluğumuzu arttırıyor.

“Her zaman sahip olduklarınız, sevdikleriniz için minnettar olun”.

Gülebildiğiniz kadar gülün, kahkaha atın. Bunun da önemli bir kural olduğunu söylemeye bile gerek yok. Her kahkahanın bir kilo pirzola kadar etkisi olduğunu hep dinlemez miyiz?

Şarkı söylemeyi, müzik enstrüman çalmayı öğrenin. Usta olmanız, herkesi hayran bırakmanız gerekmiyor. Hele hele bunu bir grupla yaparsanız çok daha iyi.

Dostlarınız ve aileniz ile birlikte vakit geçirmenin yerini alabilecek çok az şey vardır. Onlara değer verin, sıkıntılarında da mutluluklarında da yanında olun.

Parayla saadet olmaz derler ama parasız yaşam da düşünülemez ama yine de hayatınızda parayı mümkün olduğu ölçüde öne çıkartmayın, bırakın geri planda kalsın. Daha fazla paramız olunca orada durmuyor biraz daha fazlasını istiyoruz. Bu da daha fazla mutluluk anlamına gelmiyor.

Beceremeseniz dahi dans etmeye çalışın, hem kalbinize iyi gelir, hem psikolojinizi düzeltir, kendinizi harika hissedersiniz.

Keyifli bir şey yaptığınızda mutluluk devreye giriyor tamam ama verdiğinizde, başka birisine yardım ettiğinizde bu mutluluk kalıcı oluyor.

Şayet mutlaka kendi işiniz dışında toplumsal yararı yüksek bir şeyler yapmak istiyorsanız, olabildiğince çağdaş eğitime asılın, gençlere yol gösterin, onları gücünüz yettiğince destekleyin.

Doğruluk ve dürüstlük insanı insan yapan olmazsa olmaz erdemlerdendir. Doğruluk yolunda ilerleyen, dürüstlükten hiç ayrılmayan insanlar onurlu bir yaşam sürer,  kimseye zarar vermezler, mutlu olurlar..

Gezmeyi hiç ama hiç ihmal etmeyin. Bir önceki kitabımın adı: “yaşam bir seyahattir”. Tavsiye ederim okuyun.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın, faturalarınızı, borçlarınızı zamanında ödeyin. Borç alarak tüketim harcaması hiç yapmayın çok zorda kalmazsanız. Bu durum stres düzeyinizi azaltacaktır.

Her dakikanızın tadını çıkartın. Sanki yarın gezegenimize bir göktaşı düşecek ve tüm insanlık, doğa yok olacakmış gibi. Tek kurşunluk yaşamımız var. Boşa harcama onu. Gençliğini, orta yaşını, ihtiyarlığını doyasıya ve hak ettiği gibi yasa.

Vücudunuz affetmiyor gençliğinizde ona yaptığınız kötülükleri, intikamını ilerleyen yaşlarda alıyor. Sigarayı bırakın, içkiyi ölçülü alın, spor yapın, yürüyün, kilonuzu azaltın.

Kimse yüzde 100 haklı ya da doğru değildir. İstisna değilsiniz. Başkalarının haklı olabileceğini kabul edin, empati yapın.

Size baş ağrısı olabilirler zaman zaman ama unutmayın çocuklarınız bir daha çocuk olmayacaklar. Onların keyfini zamanında çıkartın. İş ve hayat gailesi arkasına saklanmayın. Büyüdüklerinde zaten isteseniz de size ihtiyaçları kalmayacak. Vakitleri de olmayacak. Onun için bugün önceliğiniz olsunlar.

Hayatı çok ciddiye almayın, dalga geçin onunla. Biliyoruz ki kimse canlı çıkmıyor bu hayattan.

Hobi bulun, dostlar şebekesini genişletin. Sadece iş ve aile sıkıcı olabilir, onları kaybettiğinizde de çok acı çekersiniz. Başkalarına iyilik yapın, katkı sağlayın. Bu dünyada bir amacınız olduğunu, bir işe yaradığınızı hissedin, hissettirin.

Yeşil sebzeler, meyveler yiyin her daim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test